Diğer
  Ana SayfaFitnessAdet döneminde egzersize ara vermeli miyim?

  Adet döneminde egzersize ara vermeli miyim?

  -

  Adet dönemlerinde genellikle normal egzersiz rutininize devam edebilirsiniz. Hatta egzersiz yapmak bu dönemdeki ağrılara iyi de gelebiliyor. Ancak bazı eklemlerde, özellikle dizlerde ve ayak bileklerinde esnekliğin arttığı ve eklem stabilizasyonunun azaldığı yolunda bulgular bulunuyor. Yani egzersiz sırasında tekniğe ya da yoğunluğa dikkat edilmediğinde yaralanmalar olabiliyor. Bu dönemlerde birkaç gün daha kontrollü bir şekilde egzersizlerinize devam edin. Ayrıca adet dönemlerinde hangi rutinin size uygun olduğunu bulmak için farklı egzersiz çeşitlerini deneyebilir, hafiften başlayıp zorluğu kademeli olarak dikkatli bir şekilde artırarak farklı yoğunluklarda çalışabilirsiniz.

  Kansas State Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, kendilerinden daha iyi olduğunu düşündükleri biriyle beraber egzersiz yapan kişiler, yüzde 200 daha uzun süre çalışıyor ve kendilerini yüzde 200 daha fazla zorluyor.

  nisan-2013-fitness-raporu-resim-2Boyun ağrılarına çare yoga mı?
  Boyun ağrısına fizik tedaviden daha iyi ne gelebilir? Almanya’daki Charite Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yapılan araştırmaya göre yanıt; yoga. Üniversitenin tıp merkezinde iki grup gönüllü hasta üzerinde araştırma yapan bilim adamları bir gruba fizyoterapi uyguladı, diğer gruba ise Iyengar yoga yaptırıldı. 10 hafta sonra yoga yapan hastaların boyun ağrılarının fark edilir şekilde azaldığı gözlemlendi. Araştırmacılar fiziksel aktivitenin kasları güçlendirdiği ve kaslardaki tansiyonu azalttığını, bunun da ağrıları hafiflettiğini düşünüyor.

  nisan-2013-fitness-raporu-resim-3Mükemmel sıcaklık: 13 ºC
  Koşmak için en uygun sıcaklığın 13 derece olduğunu biliyor muydunuz? Bu ideal sıcaklıktan yukarı ya da aşağı her 6,5 derece değişiklik, koşma kapasitenizi yüzde 7 oranında düşürüyor. Sıcaklığın yanı sıra havanın çok nemli veya rüzgarlı olması da hızınızı etkileyebiliyor.

  - Advertisement -

  nisan-2013-fitness-raporu-resim-4Nike Flyknit Lunar1+
  Koşu ayakkabılarında teknoloji yarışı dur durak bilmiyor. Nike’ın en yeni ürünü Flyknit Lunar1+ ayakkabıların en önemli özelliği, örgü yapısı ve minimum oranda dikiş kullanılması. Bu sayede ayağı ikinci deri gibi saran ayakkabılar ultra yumuşak Lunarlon köpük tabanı ve hafif yapısıyla her adımda konforlu bir koşu deneyimi sunuyor. Yeni teknolojilerle geliştirilen orta tabanıyla koşu esnasında ihtiyaç duyulan destek ve konforu sunuyor. Ayakkabının dış tabanına stratejik olarak yerleştirilen dayanıklı kauçuk parçalarla da, topuk ve ayağın ön bölümü darbelere karşı korunuyor. 8 Fiyatı TL329.

  Formsanté Dergisi Nisan 2013 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz