Ana Sayfa Sağlık Adet döngüsündeki değişimleri önemseyin

Adet döngüsündeki değişimleri önemseyin

mayis-2013-saglik-2-resim-1

 Sağlıklı bir kadının bedeninde beyin, rahim ve yumurtalığın ahenk içinde çalışması sonucunda adet düzeni oluşuyor. Rahim içi her ay değişmeyen bir düzende gebeliğe hazırlanıyor, gebelik gerçekleşmediğinde ise rahim içi oluşumlar kan ile dışarı atılıyor. Ancak bazı faktörler zaman zaman bu düzeni bozarak kadınlara zor zamanlar yaşatabiliyor. Bunlar bazen basit bir nedene bağlı olurken bazen de bir hastalığı haber veriyor. Adet düzeni, düzensizliği, aşırı adet kanaması nedir, nedenleri nelerdir, tedavileri nasıl planlanır; merak ettiğiniz her şey bu haberde…

Adet döngüsü, kadınlarda ergenlik döneminden başlayıp menopoz dönemine kadar devam eden düzenli vajinal kanama olarak tarif ediliyor. Ortalama 28 günde bir görüldüğü için halk arasında “aybaşı veya ayhali” olarak da adlandırılıyor. Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Banu Göker Özdemir, bu dönemin özelliklerini şöyle sıralıyor: “Kanamanın ilk gününden, sonraki kanamanın ilk gününe kadar geçen sürenin en az 21 en fazla 35 gün olması, kanama süresinin bir-yedi gün arasında olması yani ortalama dört-beş gün devam etmesi, toplamda yaklaşık 20-80 mm, ortalama 40 mm kan kaybedilmesi adetin düzenli olduğunu gösteriyor.”

mayis-2013-saglik-2-resim-2Kadın vücudunun doğal döngüsü
Genel tanımlamaların dışında kalan kanamalar ise “adet düzensizliği” olarak adlandırılıyor. Sağlıklı bir kadının düzenli adet olması için beyin, rahim ve yumurtalığın ahenk içinde çalışması gerekiyor. Öncelikle beyinde salgılanan yumurtalığı uyarıcı hormonlar, yumurtalıkta var olan foliküllerden birini seçerek bu folikülün büyümesini sağlıyor. Hormonların belirli frekanslarda salınımından sonra seçilen folikül ortalama 20 mm’ye kadar büyüyor ve bu dönemden sonra çatlayarak yumurtayı ortaya çıkarıyor. Bu dönemde östrojen hormonunun etkisi ile rahim içi zarı kalınlaşarak rahmi olası bir gebeliğe doğru hazırlıyor. Daha sonra devreye, çatlayan folikülden ortaya çıkan progesteron hormonu giriyor. Gebelik oluşmadığı takdirde hazırlanan bu rahim içi, kanama ile beraber dışarı atılıyor ve vücut kendini yeni bir döngüye hazırlıyor.

Menopoza doğru düzensizlik artıyor
İlk adet görme yaşı ortalama 12,5 olarak kabul ediliyor. Genç kızların ilk yaşadıkları adetlerinde genellikle yumurtlama olmayabiliyor veya yumurtlama düzensiz olabiliyor. Yumurtlama olmadığı dönemlerde progesteron salgılanmayacağı için düzensiz kanamalar olabiliyor. Bu durum yumurtlamanın başlaması ile düzenli hale geliyor. Yine menopoza yakın premenopoz döneminde (Türk kadınları için ortalama menopoz yaşı 49,5) yumurtalıkların yaşlanmasına bağlı sık veya daha az aralıklarla adet görme, adet miktarında azalma gibi düzensizlikler meydana gelebiliyor. Op. Dr. Banu Göker Özdemir, her iki durumda da normal bir durumu hastalıklı bir durumdan ayırt etmek için bir uzman kontrolü gerektiğini belirtiyor.

Bir sorunun habercisi olabilir
Düzensiz adet görmenin kadın vücudu için birçok olumsuz yanı olabileceği gibi, bu düzensizlik sistemde doğru gitmeyen bir durumun da habercisi olabiliyor. Adet düzensizliği yaşayan kadınlarda en sık görülen sorunun yumurtlama problemine bağlı olarak gebe kalmada zorlanma veya gebe kalamamak olduğunu belirten Op. Dr. Banu Göker Özdemir, “Bununla birlikte çok sık ve aşırı kanamalarda, kansızlık gibi durumlar söz konusu oluyor. Uzun süreli düzensiz kanamalarda karşılanmamış östrojen hormonuna bağlı rahim içi zarında hücresel değişiklikler, çok ileri vakalarda rahim kanserine yol açabilecek durumlar meydana getirebiliyor. Bununla birlikte düzensiz adet kanamasının altında yatan birçok hastalık söz konusu olabilir” diyor.

Devamı diğer sayfada

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here