Diğer
  Ana SayfaSağlıkAdet Geciktirici İlaçlar Nelerdir?

  Adet Geciktirici İlaçlar Nelerdir?

  -

  Adet dönemlerini belirli nedenlerden dolayı ertelemek isteyen kadınlar için kullanıma sunulan bu ilaçlar adet geciktiriciler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu amaçla en çok kullanılan ilaçlar progesteron hormonunu içeren, rahim iç tabakasını etkileyen ilaçlardır. Bu geciktirici ilaçlar yumurtlamayı etkilemeden, sadece rahim içi tabakasına etki ederek kanamayı engellemektedir.

  İdeal zamanı adet sürecinden 3-5 gün önce almaktır. Ancak adet geciktirici hapların alışkanlık haline getirilmesi, içerdiği progesteron hormonunun aşırı yüklenmesinden dolayı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

  Aynı zamanda bu haplar yumurtalıklarda gerçekleşen döngüyle rahim iç duvarında gerçekleşen döngü arasındaki dengeyi bozarak gebe kalmada güçlük yaşanmasına neden olabiliyor. Bunların haricinde bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ama progesteron hormonunun bazı kadınlar üzerinde yarattığı; varis, göğüslerde dolgunluk, kabızlık gibi şikâyetlere de neden olabilmektedir.

  Adet geciktirici ilaçların zararları ve yan etkileri nelerdir?
  Adet geciktirici ilaçlar kalıcı bir hormonal probleme kesinlikle yol açmazlar. Ayrıca çocuk sahibi olmada hiçbir olumsuz etkileri bulunmamaktadır. Sadece adet günü değiştiği için adet düzeninde yeni oluşan kanama gününe göre düzene girecektir. Kullanırken şişkinlik, kabızlık, gerginlik nadiren baş ağrısı, sinirlilik hali yapabilir ama bu etkiler kalıcı değildir.

  - Advertisement -

  Adet geciktirme ilacı bittikten ne kadar sonra adet olunur?
  Geciktirici ilaç kullanımı bittikten sonra olası yan etkilerde geçer. İlaç kullanıldığı sürece adet kanamasını engellediği için, ilaç bırakıldıktan birkaç gün sonra adet kanamaları başlayacaktır. Bu nedenle bayanlar istedikleri süre bu ilacı kullanarak kanamalarını istedikleri güne kadar geciktirebilmektedirler.

  Adet geciktirici ilaçların etkisini gösterdiği nasıl anlaşılır?
  Kanama gerçekleşmez ise etkisini gösterdiği, eğer kanama gerçekleşir ise etkisini göstermediği anlamına gelmektedir.

  Adet geciktirici hapları kimlerin kullanmaması gerekir?
  İçeriğindeki progesteron hormonu sayesinde adet düzenini bozan ilaçların önemli bir yan etkisi olmamasına rağmen herkes tarafından kullanılmaya açık değildir. 40 yaşın üzerindeki kadınlar, karaciğer rahatsızlığı olanlar, akciğer embolisi geçirmiş hastalar ve meme kanseri olan kadınlar adet geciktirici ilaçları kullanmamalıdır.

  Adet geciktirici ilaçlar 1 sene içinde kaç defa kullanılabilir?
  Süre anlamında literatürde bir kısıtlama bulunmamaktadır. Fakat çok sık kullanılması önerilmemektedir. Örneğin senede 2 defa, çok mecbur kalınırsa belki 3 defa kullanılabilir. Doğal döngüyü bozmamak için mümkün olduğu kadar az kullanması gerekir.

  kaynak: http://www.aliosmankoyuncuoglu.com/adet-geciktirici-ilaclar-nelerdir/  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....