Adet günlerinde cilt bakımı ve ciltte yaşanan değişiklikler

0
adet-gunlerinde-cilt-bakimi

Ah bu hormonlar; tüm hayatımızı onlar şekillendiriyor. Kadınlar için hormonların önemini kazandığı bir dönem var ki her ay tekrar ediyor. Peki hiç dikkat ettiniz mi adet döneminde cildinizdeki değişimlere? Gelin birlikte bakalım; birkaç küçük değişikliğin karşılığını aynaya baktığınızda alabilirsiniz.

Yazı: Deran Çetinsaraç

Adet döneminde hormon seviyelerinin hareketliliği sebebiyle cildinizde küçük değişiklikler fark etmeniz çok normal. Belki o dönemde cildiniz size daha kuru geliyor, belki de çene hattını işgal eden sivilce sürüsüne şahit oldunuz. Her kadın cildinde değişiklik yaşamıyor ama siz de fark görenlerdenseniz, cilt bakım rutininde küçük değişikliklerle bu durumu lehinize çevirebileceğinizi bilmelisiniz. Banyonuzda bakım ürünleri rafı dolu olsa da kullandığınız ürünler bu dönem için yeterli olmayabiliyor. Ünlü oyuncu Kate Winslet bile geçtiğimiz aylarda regl döneminde birkaç farklı fondöteni karıştırıp kullandığını söylemişti. Winslet’in cildi regl başlangıcında daha pürüzsüz iken ortalarına doğru hem yapı hem de ton açısından değişikliğe uğruyormuş. Yani ünlü ünsüz fark etmeksizin her kadın belli yaşa kadar bu döngüyü 28 günde bir yaşıyor.

MENSTRÜASYON DÖNEMİ

Kadınların menstrüasyon döneminde belli aşamalar bulunuyor. Bu aşamalar aşağıdaki şekilde fazlara ayrılıyor. Her bir dönem hormonlarınızda gerçekleşen değişiklikler cildinize de yansıyabiliyor.

LUTEAL FAZ

Luteum veya sekresyon fazı olarak da biliniyor. Yumurtlamadan bir sonraki regl başlangıcına kadar olan süreyi belirtiyor. Hormon seviyelerinde bir artış yaşanıyor. Çünkü bu esnada olası bir gebelik olursa rahim duvarının kalın kalması sağlanıyor. Eğer gebelik başlamazsa da hormon seviyeleri düşüyor ve PMS’in etkilerini görebiliyorsunuz. İşte luteal fazda gerçekten regl döngünüzün cildinize yansımasını fark edebilirsiniz. Pek çok kadın cildinin bu dönemde daha fazla yağlandığını, hatta sivilcelerle dolduğunu belirtiyor. Dolayısıyla bakım rutininize aktif içerikler eklemenizde fayda var. Kullanacağınız ürün cildinizde enflamasyonu sakinleştirmeye ve ölü hücrelerin de ciltten atılmasına yardımcı olmalı. Salisilik asit içerikli bakım ürünleri gözenek oluşumunu ve bu gözeneklerin akneye dönüşmesini engellemeye katkı sağlıyor. Progesteron ve testosteron hormonlarındaki artış cildin daha fazla sebum üretmesine neden oluyor. Cildinizi arındırmak için kullandığınız ürünlerin AHA, BHA gibi asit içermesine dikkat edebilirsiniz. Cildinizi yatıştırmaya yardımcı olacak niasinamid gibi aktifler yine bu dönemde işinize yarayabiliyor.

Avene Clearance Comomed krem + temizleyici jel 189 TL
Caudalie Vinopure akne karşıtı arındırıcı tonik 175 TL
Cosmed Alight enzim peeling 169,90 TL
Neutrogena SOS sivilce jeli 36 TL

FOLİKÜLER FAZ

Regl döneminde ilk gün ile başlayıp yumurtlamaya kadar devam eden foliküler faz, proliferasyon veya deskuamasyon fazı olarak da adlandırılıyor. Kanamanın ilk gününden ovülasyona kadar geçen süreye deniyor. Bu dönemde cildiniz tam formunda oluyor desek yeridir. Her zaman kullandığınız bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Yine de uzmanlar bu dönemde hücreleri harekete geçirmeye fayda sağlayacak retinol içerikli bir krem kullanılmasını tavsiye ediyor. Böylece hem cildinizdeki yağlanmayı kontrol altına alabilirsiniz hem de yaşlanma belirtilerinin önüne geçmiş olursunuz. Regliniz bittikten sonraki hafta ise cildinizde hafif bir kuruluk hissedebilirsiniz. Bunun sebebi ani yükselişe geçen östrojen salınımının yavaşlaması. Bu aşamada ise imdadınıza hyalüronik içerikli serumlar yetişebiliyor.

Vichy H.A. Epidermic Filler serum 425,90 TL
Kiehl’s saf retinol içeren kırışıklık karşıtı serum 475 TL
Amway Skin Nutrition canlandırıcı krem 608,80 TL
Fiolas Aromatherapy Happy Mood yüz temizleyicisi 295 TL

OVÜLASYON (YUMURTLAMA) DÖNEMİ

Adet dönemi sürecinin ortasına denk gelen yumurtlama yani ovülasyon dönemi foliküler fazdan sonra luteal fazı başlatan olay olarak anılıyor. Reglinizin başladığı günü birinci gün olarak saydığınızda yumurtlama 14’üncü güne denk geliyor. Yine olası bir gebelik için vücudunuz progesteron seviyelerini düşürüyor. Dış yüzeyinizde ise bu durum sebum seviyelerinin artmasına ve gözeneklerin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Dolayısıyla karşınızda alt etmeniz gereken bakteriler var. İhtiyacınız olan ise gözeneklerin küçülmesine ve cildin nemlenmesine yardımcı olacak ürünler.

Avon Oxypure nemlendirici ve koruyucu yüz spreyi 34,99 TL
Sephora temizleyici ve arındırıcı losyon 39,90 TL
The Organic Pharmacy Rose Diamond arındırıcı temizleyici 777 TL
Bioderma Sebium temizleyici köpük jel 129,50 TL

İLGİLİ İÇEİRKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here