Diğer
  Ana SayfaFitnessAdımsayara ihtiyacınız olabilir!

  Adımsayara ihtiyacınız olabilir!

  -

  Egzersiz tutkunları için son yıllarda geliştirilen bir ürün adımsayar ya da orijinal adıyla pedometre. Kimileri ‘müthiş bir buluş’diyor kimilerine göre ise teknoloji kirliliği yaratıyor! Her iki tarafın da görüşlerini okuyarak ihtiyacınız olup olmadığına siz karar verin!

  Pedometre ya da tam Türkçesiyle 'adımsayar' adı üstünde adım ölçen alet olarak tanımlanıyor. İnternet ansiklopedisi Vikipedi'ye göre mekanik harekete duyarlı sensör, mikroişlemci, LCD ekran, pil ve bunları içeren plastik bir kutudan oluşuyor. Mikroişlemcinin türüne göre kalori, alınan mesafe ve sesli ikaz gibi özellikleri olabiliyor. Genelde hafif ve ufak olması için saat pilleri kullanılıyor. Son yıllarda özellikle yurtdışında yeni bir 'çılgınlık' olarak nitelendiriyor ve kullananların sayısı her geçen gün artıyor.

  Uzmanlara göre günde 10 bin adımlık yani yaklaşık 30 dakikalık tempolu bir yürüyüş, hastalık riskini azaltırken sağlığı da olumlu etkiliyor. Ortalama bir yetişkin muhtemelen günde sadece 6 bin adım yürüyor. Spor eğitmenlerine bakarsanız bu rakam günde 3 binden de az. Acı gerçek, kemere takılan ve atılan her adımı ölçen kibrit kutusu büyüklüğündeki adımsayar (pedometre) cihazıyla ortaya çıkıyor. Çünkü rakamlara karşı verdiğimiz amansız savaş daha yataktan çıktığımız andan itibaren başlıyor. Pedometre hem alışkanlık yapan hem de çok işe yarayan küçücük bir cihaz. Attığınız her adımı sayıyor!

  Pedometre seçerken
  Pedometreleri internet üzerinden satın alabilirsiniz. Fiyatları 11-40 YTL arasında değişiyor. Modele göre fiyat değişebiliyor. Örneğin mesafe, kalori hesaplama ve nabız takibi gibi ek özellikler fiyatı artırıyor. Cihazlarla ilgili en sık rastlanan problem, cihazı gün ortasında yanlışlıkla reset yani ‘sıfırlama’konumuna getirerek tüm değerleri silmek. Bu yüzden ‘reset’düğmesi daha dikkatli bir yere yerleştirilmiş veya düğme üzerinde koruma kapakçığı olan bir pedometre cihazını tercih edebilirsiniz. Pedometre cihazını kaybetmek çok kolay olduğu için güvenilir bir klipsi ve ana zinciri olanları seçmeye de dikkat etmelisiniz. Cihazı internet üzerinde hepsiburada.com, medikalmalzeme.com, estore.com, ideefixe.com veya deppo.com’dan temin edebilirsiniz.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz