Diğer
  Ana SayfaİlişkiAfrodizyaklarla libidonuzu yükseltin

  Afrodizyaklarla libidonuzu yükseltin

  -

  Afrodizyakların yataktaki gücüne güvenin. İstiridyeden çikolataya, muzdan adamotuna kadar birçok farklı şekilde karşımıza çıkan afrodizyak gıdalar yiyende cinsel uyarımları ve isteği artırarak ateşli bir sevişmenin kapılarını aralıyor. Afrodizyak nedir? Kadın ve erkeği etkileyen farklı afrodizyaklar nelerdir? Afrodizyakların cinsel isteği arttırmadaki rolü ne? Önce afrodizyakları tanımaya, sonra da denemeye ne dersiniz? 

  Afrodizyak denildiğinde aklınıza ilk gelen mesir macunuysa daha öğrenmeniz gereken çok şey var. Adını Aşk Tanrıçası Afrodit’ten alan afrodizyak, yüzyıllardır farklı kültürlerde ve farklı formlarda ortaya çıkıyor. Yalnızca gıda yoluyla değil, kokularla da etkisini gösteren afrodizyak maddeler cinsel yaşamın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

  Afrodizyaklar hakkında merak edilen soruların cevaplarını Psikoterapist Cem Keçe’den öğrendik…

  AFRODİZYAK NEDİR?

  Kökeni Yunanca olan bu kelime, genel olarak cinsel isteği artırıcı etkileri olan maddeleri tanımlıyor. Efsaneye göre Aşk Tanrıçası Afrodit, her gece birlikte olduğu seçilmiş erkeklere cinsel güçlerini artırıcı bitkisel içecekler ve karışımlar içirirdi. Cinsel isteği ve gücü uyarıcı, artırıcı etkisi olan maddelere verilen “afrodizyak” adı da buradan geliyor.

  TARİHSEL SÜRECİNDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

  - Advertisement -

  Yüzyıllardır farklı kültürlerdeki insanlar çeşitli yiyeceklerle cinsel yaşamlarını iyileştirmeye çalışıyor. Bunun için birtakım ilaçlar, macunlar, iksirler hazırlıyor. Bazı gıdalar cinsel organlara benzedikleri için, bazıları da deneme-yanılma yoluyla edinilen cinsel etkileri nedeniyle afrodizyak olarak kullanılıyor. Doğu ülkeleri cinsel isteği ve gücü artıracak formüllerin mucidi olarak, bu konuda dünyaya öncülük yapıyor. Çinliler ginsengi, Romalılar ve Yunanlılar adamotunu, Araplar salep otunu, Hintliler sarımsağı, İngilizler birayı, İtalyanlar zencefili, İsveçliler haşhaş tohumunu, Fransızlar da vanilyayı afrodizyak olarak kullanıyor. Hatta Anadolu’da koç yumurtası, Güneydoğu Asya’da kınkanatlı böcekler, Meksika’da tahtakuruları, Afrika’da ise kaplan yumurtası afrodizyak olduğu düşünülerek yeniyor.

  Tarihimize bakıldığında da afrodizyaklar önemli bir yere sahip. Padişah macunları, mesir macunu ve padişahlar için özel olarak hazırlanan Osmanlı yemeklerinin cinsel gücü artırmak için kullanıldığı biliniyor.

  CİNSEL İSTEĞİ ARTTIRAN AFRODİZYAK ETKİLİ TOP 10 BESİN

  TOPLUMDA AFRODİZYAK DENİLDİĞİNDE NE ANLAŞILIYOR?

  Bu kelimeyi duyunca akla ilk olarak mesir macunu ve bitkisel ilaçlar geliyor. Ancak toplumumuzda afrodizyaklar konusundaki en önemli yanılgı, bunların doğrudan cinsel performansı artırmaya ya da cinsel sorunları çözmeye yarayan ilaçlar olduğunun düşünülmesi. Oysa afrodizyaklar doğal beslenme sürecinde tüketilen ve vücudun cinsel işlevlerine etki eden çok özel besin öğeleri. Bunlardan bol miktarda içeren yiyecekler de afrodizyak yiyecekler olarak tanımlanıyor. Afrodizyaklar konusunda araştırmalar yapılmaya devam ediliyor ve bu liste sürekli güncelleniyor. Günümüzde bilgiye erişim çok kolay ve sınırsız olunca, afrodizyaklar hakkında bilinmeyen bir şey olması pek mümkün görünmüyor. Örneğin, herhangi bir arama motoruna afrodizyak yazdığınızda yarım saniyede 500 binden fazla sonuç ortaya çıkıyor.

  Mutfağınız aşka gelsin

  “Aşk ile yapılan her yemek, şüphesiz tadılan en leziz öğündür. Yemek yapmak en iyi terapilerden biri olarak ilişkileri güçlendirir, yeni tatlar keşfetmek için mutfakta zaman geçirmeyi unutmamak gerekir” diyor Diyetisyen Berrin Yiğit… Afrodizyak beslenmesi konusunda görüşlerini aldığımız Dyt. Yiğit, yapılan çalışmalar tam olarak kesinlik kazanmış olmasa da kişileri mutlu eden ve enerji veren çikolata, çilek, muz, incir, şeftali, nar gibi meyveler ile istiridye, havyar gibi deniz mahsulleri ve kuşkonmaz, domates, mantar, kereviz, tatlı patates gibi sebzelerin, badem, vanilya gibi lezzet katıcıların doğal afrodizyaklar olarak değerlendirildiğini belirtiyor. Afrodizyaklar arasında en bilinen ve yaygın olarak kullanılabilenlerin muz, çilek, çikolata ve fındık olduğunu söyleyen Diyetisyen Yiğit, bu faydaların neler olduğunu, nasıl etki gösterdiğini ve söz konusu gıdaların nasıl tüketilmesi gerektiğini şu sözlerle anlatıyor: “Bir magnezyum deposu olan muz strese karşı etki gösteriyor. Mutluluk sağlayan endorfin hormonundan zengin bu meyve belli miktarlarda tüketilerek, ara öğünlerde süt veya yoğurt ile karıştırılarak tercih edilebiliyor. Yine kilo problemi olmayanlar ceviz, bal veya pekmez eşliğinde bu etkiyi artırabilir.

  Güçlü bir C vitamini deposu olan çilek ise cinselliği artırıcı etkisinin yanı sıra antiaging etkisiyle de dikkat çekiyor. E vitamini içeriği cinsel organlara giden kan dolaşımını artırabiliyor. Mutluluk hormonlarının salgılanmasında da etkili olan çilek cinsel hayata ve ruh halinize yön vermede başarılı olabiliyor. Çok lezzetli bir tada sahip olduğuna göre denemeye değer. Dört-beş parça bitter çikolatayı benmari usulü eritip çileklere batırarak sevgilinizle paylaşabilir, bu eşsiz tadın yarattığı keyifle mutluluğunuzu da artırabilirsiniz. Magnezyum, fosfor, kafein içeren çikolata cinsel mutluluğunuzda da etkili olabiliyor. Ayrıca fındık, ceviz, badem gibi Omega 3 yağ asit içeriğine sahip kuruyemişlerin de cinsel gücü artırdığı biliniyor.”

  SEKS HAYATINIZI TEST ETMEYE NE DERSİNİZ?

  KADIN VE ERKEĞİ ETKİLEYEN FARKLI AFRODİZYAKLAR VAR MI?

  Genel olarak afrodizyakların kadınlar ya da erkekler için farklı olmadığı biliniyor. Ancak bazılarının kadınlarda, bazılarının da erkeklerde daha etkili olduğunu söylemek mümkün. Örneğin; havuç, muz, kuşkonmaz, zencefil, sarımsak, hardal, kereviz, kişniş, safran, kekik ve biber gibi afrodizyaklar kadınlarda daha etkili olabiliyor. Erkeklerde etkileri daha fazla olan afrodizyaklar arasında ise istiridye, çam fıstığı, çikolata, fındık, fıstık, yumurta, Hindistan cevizi ve avokado sayılabiliyor.

  AFRODİZYAKLARIN CİNSEL İSTEĞİ ARTIRMADAKİ ROLÜ NE?

  Öncelikle bilinmeli ki afrodizyaklar, esrarengiz iksirler ya da sihirli karışımlar değil. Yediğimiz, içtiğimiz her şey vücudumuzu ve işlevlerini etkiliyor. Bazı yiyeceklerdeki vitamin ve mineral gibi besin öğeleri hormonlarımızı, beyin kimyamızı, vücudumuzun enerji ve stres düzeylerine etki ediyor. Bunun sonucunda da cinsel organlarımız ve isteğimiz doğrudan ya da dolaylı olarak uyarılıyor. Örneğin, bazıları libido üzerinde etki yaparak cinsel isteğin artmasını sağlarken, bazıları da cinsel organlara giden kan akımını çoğaltıyor. Cinsel organlar uyarıldığında dolaylı olarak cinsel istek de artıyor.

  BU ETKİLER PSİKOLOJİK OLABİLİR Mİ?

  Afrodizyakların vücudumuzda hem fiziksel hem de psikolojik etkileri olduğunu ortaya koyan çok sayıda bilimsel araştırma bulunuyor. Bunlara ek olarak afrodizyakların plasebo etkisini de göz ardı etmemek gerekiyor. Çünkü düşüncelerimizin, duygularımızın ve arzularımızın komuta merkezi beynimiz. Yani aslında düşünülenin aksine en büyük cinsel organımız beyin. Dolayısıyla yediğimiz, içtiğimiz bir şeyin cinsel isteğimizi artıracağını düşünmemizin cinsel isteği uyarıcı bir etkide bulunması çok doğal. Çünkü güçlü inançlar kendini gerçekleştirme potansiyeline sahip.

  YALNIZCA BESİNLER DEĞİL, BAZI KOKULARIN DA AFRODİZYAK ETKİSİ OLDUĞU SÖYLENİYOR. BUNLAR NEDİR?

  Tüm canlılar, türdeşleriyle etkileşimlerini sağlayan “feromon” adlı bir tür hormon salgılıyor. Hayvanların birbirleriyle iletişim için kullandıkları feromonların insanlardaki etkileri bilinçdışı mekanizmasıyla oluyor. Yoğun ve baskın olan bu hormonlar başkalarıyla etkileşimde olduğumuz ortamlarda salgılanarak karşı tarafa bizimle ilgili bilinçdışı mesajlar veriyor. Feromon cinsel dürtüleri etkileyen bir tür hormon olarak da biliniyor. Popüler tabirle kişiler arasındaki “elektrik” ya da “ten uyumu” da bu hormonla doğrudan ilişkili oluyor. Feromonlarla birleşerek cinsel çekim yaratan kokular ise “afrodizyak kokular” olarak adlandırılıyor. Örneğin bergamot, gül, vanilya, tarçın, meşe yosunu, hanımeli, sedir, sardunya, misk, amber, frenk üzümü, manolya, lavanta, portakal çiçeği, Hindistan cevizi, kayısı, şeftali, salatalık kabuğu, yeşil elma, karanfil, mango, ananas gibi aromatik kokuların karışımları çoğu zaman afrodizyak etki yaratıyor.

  AFRODİZYAK MASAJI KARIŞIMI

  Psikoterapist Cem Keçe, herkesin evinde kolayca hazırlayabileceği bir afrodizyak masaj yağı tarifi verdi. Bu yağ ile yapılacak masaj rahatlama ve gevşeme sağlayacak. Ayrıca, farklı kokusu ile de cinsel uyarımlar ve çağrışımlar yapacak.

  Malzemeler

  • 100 cc badem yağı

  • Avokado veya susam yağı

  • 6’şar damla gül, lavanta ve kişniş otu yağı

  • 1/2 vanilya çubuğu

  Hazırlanışı

  Tüm yağları koyu renkli cam bir şişede karıştırın. Karışımın içine vanilya çubuğunu bütün olarak atıp, ışık görmeyecek bir yerde 48 saat dinlendirin. Bu karışımın afrodizyak etkisini denemek için partnerinizin vücuduna masaj yaparak sürün.

  AŞK PUDİNGİ

  Malzemeler

  • 2 adet yumuşak avokado

  • 1 çay bardağı badem sütü

  • 2 yemek kaşığı bal veya Agave şurubu

  • 1 adet çubuk vanilya

  • 2 yemek kaşığı çiğ kakao

  • 1/2 çay bardağı çiğ badem

  • 4 parça bitter çikolata

  • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi

  • 6 adet çilek

  Hazırlanışı

  Bütün malzemeleri blender’dan geçirip, kaselere eşit olarak paylaştırın. Üzerini Hindistan cevizi ve çilek dilimleriyle süsleyip, bir süre buzdolabında beklettikten sonra servis edin.

  DENİZDEN GELEN GÜÇ

  Tarihin ünlü çapkınlarından Kazanova’nın cinsel gücünü her gün yediği 40 istiridyeye borçlu olduğu söyleniyor. Psikoterapist Cem Keçe, istiridyenin zengin çinko içeriğiyle hem sperm hem de testosteron üretiminin artmasını sağlayarak cinsel isteği ve cinsel gücü çoğalttığını, ayrıca içerdiği dopaminle yiyene mutluluk verdiğini belirtiyor.

  CİNSEL SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ DEĞİL!

  Birçok kişi cinsel işlev bozukluklarına çözüm ararken bir uzmana başvurmak yerine alternatif yollar deniyor. Bu da çoğu zaman piyasada satılan çeşitli bitkisel ilaçlar, macunlar, iksirler ve kimyasal afrodizyaklar gibi ürünler oluyor. Ancak bu ürünler konusunda dikkatli olunması ve doktora danışılmadan kullanılmaması gerekiyor. Unutulmamalı ki fiziksel ya da ruhsal sorunlar, çoğunlukla beraberinde cinsel sorunları da getiriyor. Bunların çözümü içinse öncelikle bir cinsel terapiste başvurmak önem taşıyor.

  Formsante – 2015 Ağustos sayısı
  Ayşegül Uyanık Örnekal

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz