Diğer
  Ana SayfaSağlıkAğız kokusu neden olur? Ağız kokusu nasıl giderilir?

  Ağız kokusu neden olur? Ağız kokusu nasıl giderilir?

  -

  Ağız kokusu gün içinde insanları en zorda bırakan problemlerden biridir. Eğer bu problemi yaşıyorsanız, karşılıklı konuşma esnasında, asansörde, iş yerinde ya da toplantıda adeta kaçacak yer ararsınız. Peki, ağız kokusu neden olur? Hangi hastalıklar ağız kokusuna yol açar? Estetik Diş Hekimi Dr. Efe Kaya konu hakkında bilgiler berdi.

  AĞIZ KOKUSU NEDEN OLUR?

  1. UYGUN OLMAYAN AĞIZ HİJYENİ

  Dişlerimiz üzerinde biriken gıdalar temizlenmediğinde diş eti inflamasyonuna yol açar. Bu durum diş eti kanamalarına ve ağız kokusuna yol açacaktır. Günlük düzenli fırçalama ağız kokusunun önlenmesinde çok önemli bir yere sahiptir.

  1. DİŞ ÇÜRÜKLERİ

  Tedavi edilmeyen çürükler dişler üzerinde kavite oluştururlar. Bu kaviteler üzerinde biriken besin artıkları şiddetli ağız kokusuna yol açacaktır.

  1. DİŞ TAŞLARI

  Diş taşının yapısında bakteri ve besin artıkları bulunur. Temizlenmeyen diş taşları ve üzerinde çoğalan bakteriler ağız kokusuna sebep olur.

  1. DİLİN FIRÇALANMAMASI

  Bazı bireylerde genetik olarak dil üzerinde bulunan girinti ve çıkıntılar derin olabilir. Böyle bir durumda dil üzerinde bulunan besin artıkları ağız kokusuna yol açacaktır.

  - Advertisement -
  1. UYGUN OLMAYAN PROTEZLER

   Ağız içerisindeki yumuşak dokular  ile uyumlu olmayan ve yeterli cilaya sahip olmayan protezler besin birikimine  ve diş etinde enfeksiyona sebep olur.Ağız içi protezler çok iyi cilalanmış olmalı ve diş etleri ile mükemmel bir uyum içinde olmalıdır

  1. TÜTÜN ÜRÜNLERİ KULLANIMI

  Sigara kullanımı ağız içerisindeki tükürük akış hızını düşürür. Bu durum ağız içerisindeki bakterilerin çoğalmasını arttır. Çoğalan bakteriler ağız kokusuna sebep olur.

  1. ALKOL KULLANIMI

  Alkol ağız kuruluğu yapacağından koku oluşmasını tetikler. Alkol vücut içerisinde reaksiyona girip ağız kokusuna neden olacak bileşenler oluşturur.

  1. HASTALIKLAR

  Diabet ağız içerisinde aseton konusunun oluşmasına neden olabilir. Reflü, gastrit, mide ülseri gibi hastalıklar ağız kokusuna yol açar. Solunum yolu enfeksiyonları ve böbrek hastalıkları da ağız kokusuna yol açabilmektedir.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz