Diğer
  Ana SayfaFitnessAğrısız topuklu ayakkabı giyme kılavuzu

  Ağrısız topuklu ayakkabı giyme kılavuzu

  -

  Topuklu ayakkabılarınızdan vazgeçemiyorsanız ayaklarınızın mutluluğu için egzersiz önerilerimize ve küçük ipuçlarına göz atın.

  Biliyoruz, topuklu ayakkabılarınız çok güzel, siz de onların içinde çok alımlısınız ve ne kadar zorlanırsanız zorlanın kendinizi harika hissediyorsunuz. Ancak tüm bunlar uzun süreli kullanımlarda yüksek topukların bazı sağlık riskleri taşıdığı gerçeğini değiştirmiyor. Hekimlerin tüm uyarılarına rağmen ne biz ne de moda endüstrisi onlardan vazgeçebiliyor. Hatta son birkaç yıldır topuklar yükseldikçe yükseliyor.

  Madem yüksek topuklardan vazgeçemiyoruz; konforlu, sağlıklı ayakkabılar tüm ihtiyaçlarımızı karşılayamıyor, o zaman ayaklarımıza verdiğimiz bu rahatsızlığı en aza indirecek birtakım önlemler almak, onlar için bir şeyler yapmak gerekiyor.

  STİLETTOMUN NE ZARARI VAR Kİ?

  Ayaklarımız en doğal pozisyonunda, en rahat ayakkabıların içinde bile olsa tüm vücudumuzun yükünü bir hayat boyunca kilometrelerce taşıyor. Yüksek topuklar ise vücudumuzu doğal olmayan bir pozisyonda durmaya zorluyor ve bu da ayağımızın ön kısmına ekstra yük binmesine, bileğin arkasında bulunan Aşil tendonunun kısalmasına, baldır kaslarının kasılmasına, bilek ve bel problemlerine neden olabiliyor.

  - Advertisement -

  Aşil tendonu ve baldırlar: Aşil tendonu ayağın arka tarafında bulunan ve kalf (baldır) kaslarını topuk kemiğine bağlayan kalın, güçlü bir tendondur. Uzun süre topuklu ayakkabı giymek, topuğun yerle temasını sınırlayacağı için baldır kasları ile Aşil tendonunun kısalıp gerilmesine neden olabiliyor. Aşil tendonunu ve baldır kaslarını esneten (ilerleyen sayfalarımızda bulabilirsiniz) egzersizler bu sorunu azaltmaya yardımcı oluyor.

  Parmaklar: Yüksek topukların yarattığı bir başka problem de ayakların ön kısmına binen yükten dolayı parmaklarda meydana geliyor. Parmaklar ya öne doğru ya da birbirlerine doğru sıkışıyor. Bu da su toplamalarından nasırlara, yangılı şişliklerden parmaklarda şekil bozukluklarına kadar bir dizi soruna neden oluyor. Parmaklarda meydana gelen bu değişiklikler ağrılı olmasının yanı sıra estetik olarak da sorun yaratıyor.

  Sırt ve dizler: Yüksek topuklu ayakkabılar ağırlık merkezimizin öne doğru kaymasına neden oluyor, omurga da bunu dengelemek için geriye doğru bükülüyor. Bu da uzun süre yüksek topuklular üzerinde kaldığımızda sırt ağrısı çekmemize neden oluyor. 

  NE YAPMALI?

  SÜREYİ AZALTIN: Topuklu ayakkabı giydiğiniz süreyi azaltmak bu tip rahatsızlardan korunmada büyük önem taşıyor. Çok yürümeniz, uzun saatler dışarıda kalmanız gereken günlerde yüksek topuklu ayakkabılar giymeyi tercih etmeyin ya da çantanıza düz, hafif bir ayakkabı veya terlik atın.
  TOPUĞUNUZ KAÇ SANTİM? Topukların puntosu arttıkça rahatsızlık artıyor. 7.5 santimetreden yüksek topuklu ayakkabıların kullanımını mümkün olduğunca sınırlayın.
  DURUŞA DİKKAT
  : Topuklu ayakkabılarınızı uzun süre giymek zorundaysanız ağırlığı üzerinizden boşaltmak için oturma fırsatlarını değerlendirin. Ayakta durduğunuzda da postürünüzün nasıl olduğunun farkında olun. Omuzlarınızı kare pozisyona getirin, omurganızı uzatın ve ağırlığı her iki ayağa eşit dağıtın. Omuzlarınızı, kalçalarınız ve dizlerinizi bir hizada tutun. Karın kaslarınızı hafifçe içeri çekin.

  3 SAAT KURALI: Gün içerisinde 3 saatten fazla giyinmeyin. Daha uzun sürecekse mutlaka bir fırsatını bulup ayaklarınızı birkaç dakika dinlendirin.

  Topuklu ayakkabı alırken bunlara dikkat:

  Doğru numarayı alın: Yaşınız ilerledikçe ayaklarınızın boyu da eni de büyür. Bu nedenle doğru numara ayakkabı için zaman zaman ayak numaranızı ölçtürün.
  Deneyin: Ayakkabı numaraları markadan markaya, kalıptan kalıba küçük farklılıklar gösterebilir. Eğer normalde 37 giyiyor, ancak o modelde 37 dar geldiyse yarım-bir numara büyüğünü deneyin.
  Büyük ayak kazanır: Birçok kişinin sol ve sağ ayakları birbirinden farklıdır. Bu durumda her zaman büyük ayağınızın rahat ettiği numarayı seçin.
  Öğleden sonra alın: Gün içinde ayaklarınız şişebilir, sabah aldığınız bir ayakkabı akşamüzeri ayaklarınızı sıkabilir. Bu yüzden ayakkabı alışverişini öğleden sonra yapmaya özen gösterin.
  Ayağınızı sıkıştırmayın: Öne doğru eğimi daha hafif, parmakları sıkıştırmayan modelleri seçin. Kalın topuk da ince topuğa göre daha iyi bir tercih. Basılan alan ne kadar geniş olursa, denge o kadar iyi sağlanıyor.

  TOPUKLU AYAKKABI EGZERSİZLERİ

  KADINLARIN YÜZDE 90’I DÜZENLİ OLARAK KENDİ AYAK NUMARALARINDAN DAHA KÜÇÜK AYAKKABILAR GİYİYOR

  1 – Ayak masajını ve germe egzersizlerini ayaklarınızı topuklu ayakkabılara hazırlamak için ya da yorucu bir günün sonrasında uygulayın. Önce ayaklarınıza masaj yapın. Bir ayağınızı kucağınıza alarak parmaklarınızla ayağın altını, topuğunuzu derinlemesine ovalayın.
  mayis-2012-fitness-2

  2 – Parmaklarınızı ayak parmaklarına geçirin ve ayağınızı bilekten sola ve sağa döndürerek bileğinizi rahatlatın.

  mayis-2012-fitness-3

  3 – İki elinizi ayak bileğinize sıkıca sarın, ellerinizi ters yönlere doğru hareket ettirerek ayak bileğinden başlayarak tüm ayağa ileri geri masaj yapın.

  mayis-2012-fitness-4

  4 – Sonrasında elinizin başparmağı ve işaret parmağıyla ayak başparmağınızı kavrayın ve nazikçe çekip parmağın sonuna doğru bırakın. Tüm ayak parmaklarınız için uygulayın.

  mayis-2012-fitness-5

  5 – Diğer ayağınıza da aynı işlemleri uyguladıktan sonra her iki ayağınızı yere koyun, ayak parmaklarınızı içe doğru kıvırın ve ayak parmaklarından başlayarak ayakların yanını ve en son topukları yere koyarak bileklerinizle bir daire çizmeye çalışın. Birkaç kez tekrarladıktan sonra içten dışa doğru da birkaç daire çizin.

  mayis-2012-fitness-6

  6 – Ayaklarınızı birbirine paralel topukların üzerinde yere koyun, parmaklarınızı içe doğru kıvırarak ve yeri ayağın ön kısmı ile iterek öne doğru ayaklarınızı kaydırın, tekrar topuğu yere koyun, tekrar parmaklarınızla ayaklarınızı öne kaydırın. Gidemeyeceğiniz noktaya geldiğinizde aynı şekilde bu kez ayaklarınızı geriye doğru parmak ve topuklarda hareket ettirin. (Hareketi anlamak için bir tırtılın hareketini gözünüzün önüne getirebilirsiniz.)
  mayis-2012-fitness-7

  7 – Sandalyenin arkasına geçin, ellerinizle sandalyeyi tutun. Dik bir şekilde durun ayağınızın ön kısmında vücudunuzu yukarı doğru kaldırın, pozisyonunuzu bozmadan alçalın ve tüm ayağınızı yere basın, tekrar yükselin, alçalın. 5-6 kez bu şekilde yavaş ritimde tekrarlayın.

  mayis-2012-fitness-8

  8 – Sonrasında baldırlarınızı rahatlatmak için bir ayağı öne, diğerini bir adım arkaya aynı hizada basın. Her iki ayak da öne bakmalı. Öndeki bacağınızı dizden hafifçe bükerken arkadakinin topuğunu da yere basarak esnetin. Her iki bacakla 4- 5 kez yavaş tempoda tekrarlayın.

  mayis-2012-fitness-9

  9 – Sandalyenin yanına geçin, bir elinizle sandalyeyi tutun, diğer elinizi belinize koyun. Bir bacağı öne ayağınızın ön kısmıyla kaydırın, parmak uçlarını yere koyun, tekrar ön kısmın üzerinde geri kaydırın. Diğerinin yanına koyun, bacak değiştirerek uygulayın.

  mayis-2012-fitness-10

  Model: Tatiana (S Management)
  Makyaj: MAC
  Kıyafetler: Üst Adidas, alt Puma,

  Aytaç Özkardaş GOZZI
  Fotoğraflar: Ozan KUTSAL

  Formsanté Dergisi Mayıs 2012 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz