Diğer
  Ana SayfaPsikolojiAile koçunuz var mı ?

  Aile koçunuz var mı ?

  -

  Aile koçluğu yeni bir kavram. İnsanın ruhsal, fiziksel ve bedensel özelliklerine nitelik katmayı hedefliyor. Ailenin eğitimine ve yaşam kalitesine pozitif alanda etkide bulunmaya çalışıyor ve size yaşadığınızı hissettiriyor.

  Sürekli koşuşturma içindeyiz. Hayat geçip gidiyor. Oysa bir an durup beklemek gerek. Nedense bunu tek başımıza yapamıyoruz ve birirnin sizi kolumuzdan tutması gerekiyor.Aile koçu, yol gösteren kişi demek. Uluslar arası Koç Federasyonu üyesi ve NLP uzmanı Münir Arıkan'la konuştuk.

  Dünyada, üst düzey yöneticilerin de yararlandığı aile koçluğu, müzik, sanat, eğitim,hobiler ve iş gibi pek çok şeyi kapsıyor. Kişinin özelliklerine nitelik katmak amaçlanıyor.Yanlış kullanımlarda ise zararları olabiliyor.

  Koçluğun en önemli özelliği bireye değil aileye hizmet vermesi. Bu yönüyle danışmanlıktan ve psikologluktan ayrılıyor. Türkiye'de aile koçluğu hizmetinden yararlanmak isteyenlerin ilk sırasını, çocuğunun dkul problemlerini çözmek isteyenler alıyor. İkinci sırada ise evliliklerinde sorun yaşayanlar var.

  Koçluk bir arkadaşlık gibi düşünülmeli. Koçluğunuzu yapan kişi evinize geliyor. Birlikte sinemaya, yemeğe de gidebilirsiniz. Koçlar, önce ailenin güçlü ve zayıf yanlarını ortaya çıkarıyorlar. Güçlü yönlerin üstüne giderlerse ailenin önüne çıkacak firsatları ortaya koyuyorlar. Zayıf yönlerinden kurtulmazlarsa da onları bekleyen tehditleri göz önüne seriyorlar. Bu hizmetin aylık ücreti 1000-1500 dolar arası.

  - Advertisement -  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz