Ana Sayfa Güzellik Akne izlerinde etkili çözüm

Akne izlerinde etkili çözüm

Birçok kişinin yaşam boyu sorun yaşadığı cilt problemlerinden biri de akneler… Her dönem bu konuya ilişkin çeşitli tedavi yöntemleri uygulansa da günümüzde etkin işleler uygulanabiliyor. Akne izlerindende kalıcı çözüm sunmayı amaçlayan bu uygulamalardan dermabrazyon ve Exoderm işlemlerini, yazarımız Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Nebil Bozdoğan anlattı.

Exoderm-Lift, estetik-plastik cerrahinin tedavi şekillerinden biri. Temel olarak cilde “Phenol” tatbikini içeriyor. Bu işlem, diğer yöntemlerin yetersiz kaldığı zor vakalarda da kendini ispatlıyor. Yüz gençleştirme ve akne izlerinin azaltılması gibi değişik amaçlarla yüz bölgesine uygulanabiliyor. Bazen başka tedavi yöntemleriyle de kombine edilebiliyor.

İzler siliniyor
Yüzdeki akne izleri için denenmiş değişik yöntemler olsa da dermabrazyon en etkili çözümlerden biri. Bu işlem çok kaliteli özel uçlarla, tercihen de elmas uçla yapıldığında, sivilce ve akne izlerinde önemli düzelmeler sağlıyor. Dermabrazyon, özel uçlarla yapılan bir silme işlemi gibi de düşünülebilir. Bu şekilde cilt yüzeyi mekanik olarak düzlenerek, izler gözle görülür düzeyde siliniyor. Bazen en uygun sonucu almak için bu işlemi birkaç ay sonra tekrarlamak daha iyi olabiliyor. Elmas uçla yapılan ve cerrahi özellik taşımayan dermabrazyon işlemi, yaklaşık 30 dakika sürüyor. Bu şekilde elde edilen sonuç tamamıyla kalıcı olduğu gibi eski çukurluklar da asla geri gelmiyor.

Kombine tedavi uygulanabiliyor
Birçok akne izi durumunda mekanik bir işlem olan dermabrazyon, Exoderm ile kombine edilerek daha iyi sonuçlar alınabiliyor. Kombine tedaviyle aktif akneler varken de uygulama yapılabiliyor ve söz konusu aknelerde azalma da sağlanabiliyor. Bu işlemler, sonbahar kış gibi güneşsiz zamanlarda yapılabiliyor. Uygulamadan iki üç hafta önce bazı kremler kullanmak gerekebiliyor. İyileşme süresi yedi sekiz gün olmakla birlikte, bazı pembeliklerin birkaç hafta, bazen biraz daha uzun sürebileceği ancak kapatıcı makyajla gizlenebileceğinin de unutulmaması önem taşıyor.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here