AKTİVİTE OYUNCAKLARI

Bebeğiniz oyun oynarken egzersiz de yapsın istiyorsanız, bu sayfalarımıza göz atmanızı öneriyoruz. Bebeğinizin hareket ederken eğlenmesini sağlayacak oyuncakları ve özelliklerini bulacaksınız.

Seral Çelik

Bebekler hareketlidir. Onların hareketli olmasını sağlayan en önemli güdü, meraktır. Dış dünyayı merak eden bebekler, ilgisini çeken her şeyi anlamak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Ama bu bir dizi hareketli gelişimin ardı ardına gerçekleşmesi anlamına da gelir. Bilirsiniz, bebekler doğduğunda istemli hareket edemezler. Elleri kolları birbirinden bağımsız gibidir. Bu hareketlerin çoğu reflekstir. Ama bir kaç ay içinde vücudunu istemli olarak kontrol etmeyi öğrenir sonra oturur, yürür, koşar. Üstelik hareket etmek için elinden gelen ne varsa yapar. Hareket adeta bir zevktir.
Aslında hareket sağlıklı gelişimi için kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Hareket eden bebeklerin; kas ve iskelet istemi daha iyi gelişir, güven duygusu artar ve daha cesur olurlar. İşte bebeğinizin sağlıklı gelişimini sağlamanın bir yolu da onun egzersiz yapmasını sağlamanızdan geçer. Ancak bebekler hareket etmek kadar eğlenmeyi de severler. Özellikle bu kış aylarında onların egzersiz yapmasını sağlamanın en kolay yöntemi, oyuncaklardır. İlgisini çekecek, arkasından gidebilecek ya da kas gücüyle oyun oynayabileceği oyuncaklar sayesinde bebeğiniz eğlenirken egzersiz de yapmış olur…

AÇILIR BLOKLAR
Siz böyle bir eğlence biliyor musunuz; hem bulmaca keyfini yaşayacaksınız hem de tüm bedeninizle hareket edeceksiniz. Bu harika tünelin içinde saklanmaya ve bulmaya çalışırken çocuğunuz acayip yorulacak. Üstelik arkadaşlarıyla birlikte oynayacağı bu oyun sosyalleşmesine de yardımcı olacak.

EMEKLEYEN AYNA
Üzerine bastırıldığı zaman ışıkları yanan ve yuvarlanan bu ayna emeklemeye başlayan 6-18 ay arası bebeğiniz için ideal. Sesli ve ışıklı olan bu tür oyuncaklarla oynarken bebeğiniz, bir yandan müzik dinleyecek bir yandan da yuvarlanan aynanın içinde kendisini yakalamaya çalışacak.

Haberin devamı 2008 Formsante Ekim Bebek ekinde…

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here