Diğer
  Ana SayfaHaberAldatan insanlarda görülen 6 ortak özellik

  Aldatan insanlarda görülen 6 ortak özellik

  -

  Psikoterapist Katerina Georgiou, Newsweek’te yayımlanan yazısında birlikte olduğu kişileri aldatan insanlarda gördüğü 6 ortak özelliği anlattı. Peki, aldatan insanlarda ne gibi davranışlar gözlenir? İşte yanıtı…

  11 yıldır toplumun çeşitlik kesimlerinden insanlarla görüştüğünü belirten Georgiou, insanların aldatma sebeplerinin karmaşık ve çeşitli olduğunu ifade etti. Yardım çağrısı, ilişkiyi kurtarma çabası, tuzağa düşmüşlük hissi ve kendine zarar verme eğilimi gibi pek çok neden saydı.

  “Aldatmanın ardından bir ilişki bitmek zorunda değildir. Bu durum çift terapisiyle çözülebilir. Aldatmak sadece seksle ilgili değildir, ihanet pek çok şekilde gerçekleşebilir. En önemli faktör, sezileriniz. İlişkinizde neler olup bittiğini sizden başka kimse daha iyi bilemez. Sayacağım işaretler aldatmanın işaretleri olabilir ama neyin doğru olduğu konusunda kendinize güvenin” dedikten sonra tecrübe ettiği 6 yaygın özelliği sıraladı:

  MASUM YALANLAR SÖYLEME KONUSUNDA KENDİLERİNİ ÇOK GELİŞTİRİRLER

  Geçenlerde bir yerde tesadüfen karşılaştığınız partneriniz size niçin orada olduğuna dair uzun ve gereksiz yere çok detaylandırılmış bir hikaye anlatmaya başladıysa, şüphelenmeye başlayabilirsiniz.

  Aniden partnerinizin size karşı tamamen dürüst olmadığını hissetmeye başladıysanız, bu da bir sinyal.

  - Advertisement -

  İYİ NİYETLİ İLETİŞİMDE BİLE SAVUNMACI BİR POZİSYONA GEÇERLER

  Partnerinize tamamen iyi niyetle yaklaşırken bile her seferinde onu yakalamaya çalıştığınızı düşünüyorsa bir sıkıntı var demektir.

  Georgiou, “Sayısız örnek gördüm. ‘Ketçap neden dışarıda değil de buzdolabında?’ gibi masum bir soru bile ‘Oraya koymayı unuttum! Ne yani bana güvenmiyor musun?’ gibi cevap alabiliyor” diye tecrübesini aktardı.

  SİZİ MANİPÜLE EDERLER

  “Gaslighting” olarak bilinen ve karşıdaki insana çeşitli oyunlar oynayarak zamanla kendisinden şüphe etmesini sağlamasına yönelik psikolojik manipülasyon yöntemi size uygulanıyor olabilir mi?

  Psikoterapistin konuyla ilgili verdiği örnek ve tavsiye şöyle:

  Bir danışanım bütün bulaşıkları yıkadıktan sonra mutfağa tekrar dönüyor ve lavaboda kirli tabaklar buluyor. Onun yalan söylediğini öne süren partneriyse bütün öğleden sonra boyunca temizlik yapmak  yerine ne yaptığını sorguluyor. Sonradan ortaya çıktı ki, danışanımı aldatıyormuş.
  Aldatmadığınız halde aldatıyormuşsunuz gibi davranılıyorsa ve partnerinize güvenmiyormuşsunuz gibi hissettiriliyorsanız, bu bir ‘gaslighting’ olabilir. Eğer buna şiddet de eşlik ediyorsa, size yardım edecek bir kuruluşa başvurun.

  SİZİN ALDATMA SUÇLAMAWSINDA BULUNDUĞUNUZU ÖNE SÜRERLER

  Sadakatsizlik gibi bir konu aklınızda bile yokken alakasız bir tartışmada bir anda partneriniz “Ne, aldattığımı mı düşünüyorsun?” diyorsa şüphelenebilirsiniz.

  Aldatan insanın içindeki suçluluk duygusu, onları yakalandığını düşünmeye ve istemsizce itirafa götürür.

  SADAKATSİZLİK GEÇMİŞİ VARDIR

  “Yuva yıkanın yuvası olmaz” diyenlerin de belirttiği gibi, eğer sizin ilişkiniz de bir sadakatsizliğin sonucunda geliştiyse sorun yaşamanız muhtemel. Ancak bu korkuyu içselleştirip davranışlarınıza yansıtmak da partnerinizi ihanete sürükleyebilir.

  Bu noktada partnerinizi aldatmaya sürükleyen etkenleri düşünmek lazım. Eğer önceki ilişkilerinde de tıkanınca başkasının omuzunda ağlamak istediyse şimdi niye aynısını yapmasın?

  İNTERNETTEKİ VE TELEFONDAKİ DAVRANIŞLARI DEĞİŞİR

  Bu madde biraz çetrefilli zira masum bir davranışı yanlış anlayıp partnerinizi suçlamanıza neden olabilir. Ancak sürekli olarak tanımadığınız kişilerden mesaj alıyorsa veya son zamanlarda pek dışarı çıkmadığınız halde internetteki arama geçmişinde akşam yemeğine nereye çıkılacağına dair bir sonuç görürseniz şüphelenmeniz makul.

  NOT: Tabii ki bu 6 madde de partnerinizin sizi aldattığına dair kesin kanıt sunmuyor (AFP)

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz