Diğer
  Ana SayfaBebekAlerjiden uzak tutacak öneriler

  Alerjiden uzak tutacak öneriler

  -

  Alerjik çocuk sayısı hızla artıyor. Biz de, bebeğinizi alerjiden uzak tutacak önerileri derledik. Bu yazımızda; evinizdeki tozdan çiçek polenlerine kadar hangi alerjenlere karşı hangi önlemleri almanız gerektiğini bulacaksınız.

  Seral Çelik

  Her 10 çocuktan birinin alerjik bünyeli olduğunu biliyor muydunuz? Eğer anne ya da babanın birinde alerjik bir sorun yaşanıyorsa, çocuğun alerjik olma ihtimali yüzde 25’e çıkıyor.

  Hemen hatırlatalım; normalde genetik yatkınlığı olan bazı kişilerde zararlı olmayan bazı maddelere karşı vücudun aşırı reaksiyon göstermesi olarak açıklanan alerjiden yüzde yüz korunmak mümkün değil ama bazı önlemlerle etkileri hafifletilebiliyor. Alerjik sorunlar yaşa göre de değişebiliyor. Örneğin, ilk aylarda görülen, bebeklik egzaması. 0-2 yaş döneminde ise daha çok besin alerjilerine rastlanıyor. Genellikle süt ya da yumurtaya alerjik reaksiyon gösteriyorlar. Ama 5 yaş sonrasında polenler, ev tozları listenin başına geçiyor… Bu yaşlarda daha sık, alerjik nezleye rastlanıyor. Doğumdan itibaren çocukluk döneminde hangi önlemleri alabileceğinizi Göğüs Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu’a sorduk. İşte dikkat etmeniz gerekenler…

  Egzamadan korumak için

  - Advertisement -

  Bebeklik egzaması ya da atopik dermatit ilk 3. ile 5 ay arasında görülen bir ciltte beliren bir alerjik reaksiyon. Kızarma ve çatlama şeklinde önce yüzünde beliriyor sonra kollara ve bacaklara yayılıyor. Kaşıntıya da neden olması bebeği oldukça rahatsız ediyor.

  Anti-alerjik ürün kullanın: Bir çok maddenin alerjik olması anti-alerjik ürünlerin ortaya çıkmasını sağladı. Artık mağazalarda anti alerjik yatak, yastık, nevresim takımları bulabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin bakımını yapacağınız şampuanından kremine kadar bütün ürünlerin anti-alerjik olmasına dikkat edin.

  Cildini nemli tutun: Kuru cilt egzamayı tetikler. Bebeğinizi gün içinde en az bir kez, banyodan sonra mutlaka bu bebeklere özel üretilmiş kremlerle nemlendirin.

  Pamuklu giysiler giydirin: bebeğin cildinin hava alması önemli. O yüzden nemlendirmeyen, hava almasını sağlayacak yüzde yüz pamuklu giysiler tercih edin.
  n Hava nemlendirisi kullanın: Bebeğinizin hem solunum yollarını hem de cildindeki nemi koruyacak unsurlardan biri odanın içindeki havanın nemli olmasıdır. Kaloriferli evlerde oturuyorsanız, havanın nem kaybedeceğini düşünerek, mutlaka nemlendirici makineler bulundurun.

  Haberin devamı 2009 Mayıs Formsante Bebek ekimizde….

     Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz