Ana Sayfa Bebek Alerjinin görülme sıklığı artıyor

Alerjinin görülme sıklığı artıyor

mayis-2013-bebek-1-resim-1

Avrupa Birliği Küresel Sağlık Durum Raporu’na göre Avrupa’da 10 yaşından küçük her dört çocuktan biri alerjik hastalıklardan etkileniyor. Evdeki tozlar, deterjan ve bakım ürünlerindeki parfümler, uzun tüylü halılar, peluş oyuncaklar çocuğunuzdaki alerjik hastalıkların nedeni olabiliyor. Alerjik hastalıklara çocukluk çağında daha çok rastlanıyor. Çocukluk çağı alerjileri sanılanın aksine sadece bahar aylarında görülmüyor. Alerjiler yaz-kış demeden çocukların sağlığını tehdit eden bir sorun olarak öne çıkıyor.

mayis-2013-bebek-1-resim-2Biberon ve emzik ile zamanında vedalaşın
Bebekleri biberon ve emzikten uzaklaştırmak için bir yaş sonrası kaşıkla yemek yemeye, bardakla su içmeye alıştırmak gerekiyor. Biberon ve emziğin uzun süre kullanılması büyüme ve gelişme dönemindeki çocukların damak yapısında bozulmalara yol açıyor. Bu nedenle biberon ve emzik, çocukların dişlerinin çıkmaya başlamasından itibaren kullandırılmamalı. Bazı çocuklarda biberon ve emzik kullanımının yanında parmak emme, ağızda kalem tutma, dudak-dil ısırma gibi alışkanlıklar uzun süre devam edebiliyor. İleri yaşlarda dişlerinde sıkıntı olmaması için bu alışkanlıkları uzun süre devam eden çocuklar için mutlaka pedagog yardımı alınması öneriliyor.

mayis-2013-bebek-1-resim-3Her ağrıyı büyüme ağrısı ile karıştırmayın
Çocuğunuzda sizi tedirgin edebilecek, nedenini anlayamadığınız ağrılar olabilir. Bu ağrıları hafife alarak, “Büyüme ağrısıdır, nasıl olsa geçer” diyerek geçiştirmeye çalışmamalısınız ve en kısa zamanda doktorunuza danışmalısınız. Büyüme ağrıları genellikle 3-12 yaş arası çocuklarda kol ve bacaklarda hissedilen, tetkikler sonucu herhangi bir hastalık tespit edilemeyen iyi gelişimli ağrılar olarak tanımlanıyor. Sebebi bilinmiyor, büyüme sürecinde kemiklerin enine ve boyuna uzaması esnasında oluşan fizyolojik ağrılar olarak gösteriliyor. Ağrılar geceleri görülüyor ve uykuyu bozabiliyor, genellikle sabahları tamamen geçiyor. Eğer çocuğunuz ağrıdan şikayet ediyorsa “Büyüme ağrısı” olarak teşhisi kendiniz koymayın. Çocuk doktorunuza başvurun.

Formsanté Dergisi Mayıs 2013 Sayısı

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here