Diğer
  Ana SayfaSağlıkAlkali su nedir? Alkali su nasıl yapılır? Alkali suyun faydaları nelerdir?

  Alkali su nedir? Alkali su nasıl yapılır? Alkali suyun faydaları nelerdir?

  -

  pH cetveli bir maddenin asit mi alkali mi olduğunu gösteriyor. Peki, alkali su nedir? Asidik su nedir? Alkali su nasıl yapılır? Alkali su faydaları nelerdir? İşte yanıtı…

  ALKALİ SU NEDİR? ASİDİK SU NEDİR?

  pH cetveli bir maddenin asit mi alkali mi olduğunu gösteriyor. 0- 14 arasındaki derecelendirmede 0 aşırı asidi, 14 ise aşırı alkaliyi gösteriyor. 7 ise nötr bir değeri ifade ediyor. Kanımız 7.35 ile 7.45 arasında hafif alkali bir nitelikte. Yani pH değeri düştükçe asidite artıyor, yükseldikçe su daha alkali bir yapıda oluyor.  

  Skala logaritmik, rihter ölçeğinde olduğu gibi 10 ile katlanarak artıyor. pH’ı 5 olan bir su, pH’ı 6 olan sudan tam 10 kat daha asidik. Genel olarak işlenmemiş yer altı suları biraz daha asidik bir özellik taşıyor. (pH 6.5- 6.8) Bunun nedeni ise içerdiği mineraller.

  alkali su asidik su değerleri

  ALKALİ SUYUN FAYDALARI NELERDİR?

  Alkali suyun kandaki asiditeyi nötralize ettiği, enerjiyi artırdığı, metabolizmayı hızlandırdığı ve vücudun besinleri daha efektif bir şekilde absorbe etmesine yardımcı olduğu gibi iddialar bulunuyor. Ayrıca asiditenin yaşlanma sürecini hızlandırdığı, alkali suyun ise bu süreci yavaşlatmada etkili olduğu da savunuluyor.

  - Advertisement -

  ALKALİ SU NASIL YAPILIR?

  Bu nedenle suyu alkali hale getirmek için birçok ürün piyasada satılıyor. Ancak kimi uzmanlar, bu asiditeye her durumda yediğimiz diğer besinler yoluyla da maruz kaldığımızı, suyun yarattığı etkinin bunların yanında çok küçük olduğunu ve normal değerlerdeki bir su tüketmenin yeterli olduğunu söylüyor.

  Bu görüşe göre sudaki pH değerinin vücudumuza etkisi son derece küçük. Midemizin asiditesi 2 civarında. Tükettiğimiz birçok şey, işlenmemiş kaynak sularından çok daha asidik. Örneğin süt 6.2, kahve 5-6, bira 4.5, limon suyu 2.5 gibi…  

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz