Ana Sayfa Koronavirüs Almanya’da mutasyon krizi! İşte koronavirüs tablosu ve vaka sayısı

Almanya’da mutasyon krizi! İşte koronavirüs tablosu ve vaka sayısı

Çin’in Wuhan eyaletinden yayılmaya başlayan koronavirüs Aralık ayının geldiği bugünlerde tüm dünyada etkisini sürdürüyor. Almanya da artan koronavirüs rakamlarından dolayı sıkıntı yaşayan ülkelerden biri. Öyle ki Noel de dahil olmak üzere 10 Ocak’a kadar birçok kısıtlama ile önlem alacaklar. 11 Aralık’ta Alman basınına yansıyan bilgilere göre ülkede en fazla can kaybı ile en fazla vaka sayısı yaşandı. Peki, Almanya koronavirüs vaka ve ölüm sayısı kaç? Almanya günde kaç koronavirüs testi yapıyor? Aşı çalışmaları nasıl gidiyor? Almanya’da 2012 yılında hazırlanan koronavirüs raporu neler söylüyor? Almanya koronavirüs günlük ölüm sayısı ne? İşte tüm merak edilen sorularla ayrıntılı Almanya koronavirüs incelemesi…

ALMANYA KORONAVİRÜS TABLOSU VE SON DURUM *

Almanya’da 12 Ocak itibarıyla Worldometers verilerine göre toplam koronavirüs vaka sayısı 1 milyon 942 bin 951. Virüs nedeniyle 42.321 kişi hayatını kaybetti. 1 milyon 570 bin 000 kişi ise iyileşti. Ülkede Coronavirüs tedavisi görmekte olanların sayısı 330 bin 720. Bu kişilerin yaklaşık yüzde 5.569’unun durumu ciddi.

ALMANYA’DA MUTASYON *

Baden Württemberg Eyaleti Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada koronavirüsün (Covid-19) mutasyona uğramış türünün 20 Aralık’ta İngiltere’den gelen bir kadında tespit edildiği ve bunun Almanya’da bilinen ilk vaka olduğu ifade edildi.

Açıklamada söz konusu kişiye ülkeye girişinde ve ertesi gün testler yapıldığı ve şu anda akrabalarının yanında karantinada bulunduğu aktarıldı.

16 ARALIK VERİLERİNDE REKOR ÖLÜM SAYISI *

Almanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte 952 kişinin hayatını kaybetmesiyle salgının başından bu yana günlük en yüksek can kaybı sayısına ulaşıldı.

Bugün açıklanan can kaybı sayısı, “salgının başından beri kaydedilen en yüksek günlük ölüm sayısı” oldu.

Almanya’nın günlük koronavirüs vaka sayısı ve Almanya’nın günlük koronavirüs ölüm grafiklerini takip edebilirsiniz: CANLI ALMANYA KORONAVİRÜS GRAFİĞİ

ALMANYA’DA KORONAVİRÜS GELİŞMELERİ *

 • Almanya’da uçuşlar, Kovid-19 salgınının etkisiyle geçen yıl 2019’a göre yüzde 56,2 düşerek 1,46 milyon ile 31 yıl önceki seviyeye geriledi. (8 Ocak)
 • Almanya’da toplam istihdam, 2020’de Kovid-19 krizi nedeniyle 2019’a göre 477 bin azalarak 44,8 milyon kişiye geriledi. Böylece 2007’den beri istihdamda devam eden yükseliş son buldu. (6 Ocak)
 • Almanya Başbakanı Angela Merkel, salgınla mücadelenin bu yüzyılın siyasi, sosyal ve ekonomik bir görevi olduğunu bildirdi. (1 Ocak)

ALMANYA’DA VEFAT EDEN TÜRK VATANDAŞLARININ SAYISI

Yerel makamlardan edinilen bilgiye göre, bugüne kadar Türk misyonlarına, hayatını kaybeden 1006 kişinin cenaze işlemleri için müracaat yapıldı.

Bu rakama Alman vatandaşlığına geçen Türklerin dahil olmadığı ifade edildi.

ALMANYA KORONAVİRÜS VAKA TABLOSU

ALMANYA’DA KORONAVİRÜS KAYNAKLI ÖLÜM GRAFİĞİ

ALMANYA’DA SON KORONAVİRÜS GELİŞMELERİ

 • Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, salgının seyrinin ekonomik risk oluşturduğunu belirterek, salgına yönelik geniş kısıtlamaların ekonomide gerilemeye neden olmasının beklendiğini duyururken, Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, ülkedeki durumun çok ciddi olduğu uyarısında bulundu. (15 Aralık)
 • Alman biyoteknoloji şirketi CureVac ise Kovid-19 aşısı için klinik denemelerde son aşamaya geçildiğini bildirdi. (15 Aralık)
 • Almanya Başbakanı Angela Merkel dün düzenlediği basın toplantısında Kovid-19 salgınının kontrol altına alınamaması nedeniyle ülke çapında 10 Ocak’a kadar geçerli olacak geniş kısıtlamalar getirildiğini açıklamıştı. (14 Aralık)
 • Almanya’da son 24 saatte 590 kişinin hayatını kaybetmesiyle salgının başlangıcından bu yana en yüksek günlük ölüm sayısı kaydedildi. Ülkede can kaybı 19 bin 932’ye, toplam vaka sayısı 1 milyon 218 bin 524’e yükseldi. (10 Aralık)
 • Almanya’nın birçok bölgesinde artan Kovid-19 vakaları sebebiyle eyalet yönetimleri Kovid-19 tedbirlerini sıkılaştırma kararı aldı. (9 Aralık)
 • Ulusal Bilim Akademisi Leopoldina’dan yapılan yazılı açıklamada, virüsün yayılmasının önüne geçmek için 24 Aralık’tan 10 Ocak’a kadar Almanya genelinde kamusal hayatın büyük ölçüde durdurulması istendi.
 • Almanya’nın Bavyera eyaletinde Kovid-19 salgını sebebiyle 9 Aralık Çarşamba itibarıyla “acil durum” ilan edileceği bildirildi. (7 Aralık)
 • Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, salgının ardından, gelecek yıl Ulusal Sağlık İhtiyat Programı’nın hayata geçirileceğini söylerken, ülkede yoğun bakımda tedavi gören hastaların sayısının artmasıyla yatak sıkıntısı yaşanmaya başladı. (1 Aralık)

ALMANYA KORONAVİRÜS AŞISI YAPTIRMAYA NE DİYOR? *

Barmer Sağlık Sigortasının yaptırdığı ankete katılanların yüzde 53’ü onaylanacak aşıyı yaptıracağını ifade ederken, yüzde 15’i “belki aşı yaptırabileceğini”, yüzde 13’ü “kesinlikle aşı yaptırmayacağını”, yüzde 9’u da “daha ziyade aşı yaptırmayacağını” belirtti. “Bilmiyorum” cevabı verenlerin oranı ise yüzde 10’da kaldı.

Ankette, 60 yaş üstü olanların 3’te 2’si, 16-39 yaş grubunda olanların ise sadece 4’te 1’i kesinlikle aşı yatıracağını belirtti.

Öte yandan Biyoteknoloji şirketleri Pfizer/BioNTech ve Moderna’nın Kovid-19’a karşı geliştirdikleri aşılara Avrupa’da acil kullanım izni verilmesi için Avrupa İlaç Ajansına (EMA) yaptıkları başvurunun ardından Almanya’da bir taraftan aşı merkezlerinin kurulması için hazırlıklar başlarken bir taraftan da öncelikli olarak kime aşı yapılacağına ilişkin tartışmalar gündeme geliyor.

ALMANYA KAÇ KORONAVİRÜS TESTİ YAPTI? *

Almanya’da yapılan test sayısı koronavirüs vaka sayısının yükselmesiyle beraber artırıldı. Worldometers verilerine Almanya’daki toplam test sayısı 9 Aralık itibarıyla 29 milyonun üzerinde görünüyor.

ALMANYA’DA HASTANE KAPASİTESİ NASIL? *

2016 Dünya Bankası verilerine göre Almanya, sağlık hizmetleri için her yıl kişi başına 4.714.26 dolar harcıyor. Avrupa Herkes İçin Sağlık’ın verilerine göre Almanya, Avrupa’da kişi başına en fazla yoğun bakım ünitesi yataklarına sahip ülke. Bu yataklar koronavirüs ile mücadelede en fazla ihtiyaç duyulan ekipmanlardan biri. Rakamlarla ifade etmek gerekirse, Almanya’da her 100 bin kişi için 621 yatak düşüyor. İtalya’da bu rakam 275, İspanya’da ise 293.

Koronavirüs’ü Singapur’dan İngiltere ve Fransa’ya taşıdı! Süper taşıyıcı kimdi?

Yaşlı kişilerde koronavirüs yüzünden ölme oranın gençlere oranla daha yüksek olduğu biliniyor. Burada bir parantez de yaşlıların mevcut hastalıklarına açmak gerekir. Diyabet, kalp-damar hastalığı gibi hastalık geçmişi olan yaşlıların koronavirüsten etkilenme olasılıkları daha yüksek.

Robert Koch Enstitüsü, 23 Mart’ta yaptığı açıklamada Almanya’da enfekte olan tüm insanların %80’inin 60 yaşından küçük olduğunu belirtti. İspanya’da etkilenen 60 yaş üstü oranı ise %50 civarında. Nottingham Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalıklar epidemiyolojisi bölümünde görevli Profesör Keith Neal, Sky News’a verdiği bir röportajda “Almanya’daki ölüm oranının yaşlı insanlar enfekte oldukça artması bekleniyor” demiş ve eklemişti: “Gerçek ölüm oranı muhtemelen %1 olacak.”

ALMANYA’NIN 2012 YILINDA HAZIRLANAN KORONAVİRÜS RAPORU *

Almanya Başbakanı Angela Merkel’e sunulmak üzere Robert Koch Enstitüsü başkanlığında hazırlanan 2012 tarihli bir rapor ortaya çıktı. Tam olarak 10.12.2012 tarihli rapor “Risk Analizi ve Halkı Koruma” başlığını taşıyor.  Raporda Paul Erlich Enstitüsü, Teknik Yardım Ulaştırma Birimi Başkanlığı, Özel Komando Birlikleri, Alman Ordusu uzmanları,  Alman İnşaat ve Yerleşim Planı Müsteşarlığı, Halkı Koruma ve Doğal Felaketlere Yardım Müsteşarlığı, güvenlik ve bilgilendirme bölümüne bakan müsteşarlık ile tarım ve beslenmeyle ilgili müsteşarlığın yardımlarıyla hazırlanan veriler yer alıyor. Bu rapor ile Alman hükumetinin Almanya sağlık sistemini güçlendirmeye dayalı önlemler alıyordu. Bugün Merkel’in Koronavirüs’e karşı aldığı bütün tedbirler, Almanya’nın 2012 tarihli koronavirüs raporunda yer alıyordu.

Merkel’e 8 yıl önce sunulan rapor: Virüs tüm dünyayı saracak, üç yıl sürecek

KORONAVİRÜS RAPORUNDA ALMANLAR NELER YAZMIŞTI? İŞTE ALMANYA VİRÜS RAPORU *

Peki raporu bu kadar önemli yapan neydi? Raporun “Salgın-Pandemi ve Risk Analizi, MODİ-SARS Mutasyona Uğramış Hali” başlıklı bölümünde, SARS-CoV’un mutasyona uğramış yeni bir halinin ortaya çıkacağı ve insanların bağışıklık sistemini hızlı bir şekilde etkileyeceği bilgisi yer alıyor. Yeni bir tür olarak bahsedilen virüsün bugünkü SARS-CoV-2 olduğu görülüyor. Senaryoya göre, Çin’den gelen Çinliler ya da Çin’e giden birkaç Alman’ın bu hastalığı yaymada sorumlu olacağı, her bir bireyin hastalığı 10 kişiye kadar bulaştırma ihtimali öngörülüyor. Raporda “yeni çıkacak virüs” için öngörülen belirtiler de yer alıyor. Bunlar; kuru öksürük, yüksek ateş, çoğu vakada görülme ihtimali olan nefes darlığı, akciğerlerde görüntülenebilen hasar, kas ağrıları, üşüme-titreme nöbetleri, egzama benzeri kızarıklıklar ve ishal. Ayrıca raporda yaşlı ve kronik hastalarda ölüm oranının %10’lara varabileceği, çocuk ve gençlerde ölüm oranlarının %1’in altında kalacağı tahmini yer alırken, sağlıklı genç bireylerin yeni virüsü 1 haftada atlatacağı, yağlıların ise 60 gün tedavi göreceği öngörüsü var. En ince detaylara kadar senaryolandırılmış raporda, virüsün Asya’da bir hayvan pazarından çıkacağı ve aşısının ortaya çıktıktan 3 yıl sonra geliştirilebileceği tahminleri dahi yer alıyor.

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here