Ana Sayfa Aktüel Almanya’da koronavirüs vaka sayısı kaç? Almanya grafikleri…

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı kaç? Almanya grafikleri…

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi devam ediyor. Almanya da koronavirüs vaka sayısının merak edildiği ülkeler arasında. Almanya’da Ağustos sonu itibarıyla günlük vaka sayısında yükseliş dikkat çekiyor. Peki, Almanya’daki koronavirüs vaka sayısı ne? Almanya günde kaç koronavirüs testi yapıyor? Almanya’da 2012 yılında hazırlanan koronavirüs raporu neler söylüyor? Almanya’da koronavirüs günlük ölüm sayısı ne? İşte tüm merak edilen sorularla ayrıntılı Almanya-koronavirüs incelemesi…

GRAFİKLERLE ALMANYA KORONAVİRÜS (CORONA VİRÜS) TABLOSU  *

Almanya’da 28 Eylül itibarıyla Worldometers verilerine göre toplam koronavirüs vaka sayısı 286 bin 420. Virüs nedeniyle 9,534 kişi hayatını kaybetti. 250 bin 800 kişi ise iyileşti. Ülkede Coronavirüs tedavisi görmekte olanların sayısı 26 bin 086. Bu kişilerin yaklaşık yüzde 325’inin durumu ciddi. 18 Eylül’de 2 bin 194 yeni vaka ile 25 Nisan’dan (2 bin 55) sonra en yüksek günlük vaka artışının kaydedildiği Almanya, Avusturya’nın başkenti Viyana, Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Hollanda ve Fransa’nın bazı bölgelerini, Kovid-19 salgınında riskli bölgeler listesine dahil etti.

Almanya’nın günlük koronavirüs vaka sayısı ve Almanya’nın günlük koronavirüs ölüm grafiklerini takip edebilirsiniz: CANLI ALMANYA KORONAVİRÜS GRAFİĞİ  

ALMANYA GÜNLÜK KORONAVİRÜS VAKA SAYISI *

Almanya’da Nisan ayında koronavirüse yakalanan kişi sayısı 6 binin üzerinde seyrederken, bu rakam kısa zamanda ciddi şekilde düşmüştü. Ancak Temmuz sonundan bu yana ise yeni vaka sayılarında artış kaydediliyor. Aktif vaka sayısında da artış var. En son 26 Nisan’da 1700 civarında günlük yeni vaka tespit edilmişti. Son birkaç gündür yine bu rakamlara dönüldüğü görülüyor. Worldometers verilerine göre Almanya’daki günlük vaka tablosuna ilişkin grafik şöyle:

ARTIŞIN SEBEBİ TATİLDEN DÖNENLER Mİ? *

Almanya’daki vaka sayılarındaki artışın sebebi olarak tatilden dönenlerin virüsü ülkeye taşımaları; mesafe ve hijyen kurallarına uyulmayan kutlama ve eğlenceler gösteriliyor. Robert Koch Enstitüsü de yaptığı açıklamada, artan vaka sayısının şu anda yalnızca artan test sayısı ile açıklanamayacağını duyurmuştu. 

Örneğin Hessen eyaletinin Kelsterbach kentinde koronavirüs tespit edilen bir kadının iki gün süren bir düğün merasiminde bazı katılımcılara virüsü bulaştırdığı tespit edilmişti.

ALMANYA’DA SON KORONAVİRÜS GELİŞMELERİ *

 • Almanya’nın Köln kentinde binlerce kişi, hükümetin uyguladığı salgın kısıtlamalarını protesto etmek için bir araya geldi. (28 Eylül)
 • Almanya, yeni vakalarda artış görülen Danimarka, Portekiz, İrlanda ve Slovenya’nın bazı bölgelerini “riskli bölgeler” kapsamına aldı. Bu kapsamda, Portekiz’in başkenti Lizbon ile İrlanda’nın başkenti Dublin de riskli bölgeler arasında yer aldı. (26 Eylül)
 • Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın, yakın korumasının Kovid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından karantinaya girdiği bildirildi. (24 Eylül)
 • Almanya’nın Münih kentinde artan vakalar nedeniyle kamuya açık alanlarda da maske takma zorunluluğu getirilirken, ülkede ocak-haziran döneminde evlenen çiftlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre salgın nedeniyle yüzde 17,2 azaldı. (22 Eylül)
 • Almanya’da eyaletlerin yönetimleri Birinci Futbol Ligi’nde 2020-2021 sezonunun başlamasına kısa süre kala seyircilerin statlara kısmen geri dönüşüne izin verdi. (16 Eylül)
 • Merkezi Berlin’de bulunan Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (DIW), Alman ekonomisinin salgının neden olduğu resesyondan beklenenden daha hızlı çıkacağını belirterek bu yıl GSYH’nin yüzde 6 daralacağı öngörüsünde bulundu. (11 Eylül)
 • Almanya’da Bavyera eyalet hükümeti, Avusturya sınırı yakınlarında tatilden dönenler için otoyollardaki dinlenme tesislerinde kurulan test merkezlerini ay sonunda kapatma kararı aldı. (9 Eylül)
 • Almanya, İspanya’ya bağlı özerk bölge olan Kanarya Adaları’nı Kovid-19 konusunda riskli bölgeler listesine dahil edildi. (4 Eylül)
 • Almanya’da Kovid-19 testlerinin mevcut laboratuvar kapasitesini zorlaması nedeniyle hükümetin bu sorunu çözmek için alternatif arayışında olduğu ve laboratuvar kapasitesinin zorlanması nedeniyle “hızlı test” için alternatifler geliştirmeye çalıştığı ifade edildi. (3 Eylül)
 • Almanya’da işsiz sayısı, salgına ilişkin tedbirlerin gevşetilmesi sonrası düşüşünü ikinci aya taşıyarak ağustosta bir önceki aya göre 9 bin azaldı. (2 Eylül)
 • Almanya’nın önde gelen ekonomi enstitülerinden Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IfW), küresel mal ticaretinin Kovid-19 salgını krizinde 2008-2009 finansal krizden daha hızlı “V” tipi toparlandığını değerlendirdi. (31 Ağustos)
 • Almanya’nın başkenti Berlin’de de “Querdenken 711” adlı oluşum tarafından Kovid-19 önlemlerini protesto etmek amacıyla gösteri düzenlendi. (30 Ağustos)
 • Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, bazı şirketlerin çalışanlara iş yerinde maske takma zorunluluğu getirdiğine dikkati çekerek, bunun iş yerlerinin kapanmasını önlemesi durumunda ülke genelinde de zorunlu hale gelmesi için atılacak bir adım olabileceğini ifade etti. (24 Ağustos)
 • Almanya, Kovid-19 salgını nedeniyle martta yaptığı “uluslararası seyahat uyarısını” Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkeler için 14 Eylül’e kadar uzattı. (27 Ağustos)

ALMANYA GÜNLÜK YENİ ÖLÜM GRAFİĞİ *

Almanya’da 22 Ağustos’ta 3 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Ülkedeki günlük yeni ölüm tablosu şöyle:

ALMANYA KAÇ KORONAVİRÜS TESTİ YAPTI? *

Almanya’da yapılan test sayısı artırıldı. Robert Koch Enstitüsünün verilerine göre, 27 Temmuz’dan 2 Ağustos’a kadar olan hafta içerisinde 578 bin test yapılırken, iki hafta sonra bu sayı 875 binin üstüne çıkmıştı.

ALMANYA’DA HASTANE KAPASİTESİ NASIL? *

2016 Dünya Bankası verilerine göre Almanya, sağlık hizmetleri için her yıl kişi başına 4.714.26 dolar harcıyor. Avrupa Herkes İçin Sağlık’ın verilerine göre Almanya, Avrupa’da kişi başına en fazla yoğun bakım ünitesi yataklarına sahip ülke. Bu yataklar koronavirüs ile mücadelede en fazla ihtiyaç duyulan ekipmanlardan biri. Rakamlarla ifade etmek gerekirse, Almanya’da her 100 bin kişi için 621 yatak düşüyor. İtalya’da bu rakam 275, İspanya’da ise 293.

Yaşlı kişilerde koronavirüs yüzünden ölme oranın gençlere oranla daha yüksek olduğu biliniyor. Burada bir parantez de yaşlıların mevcut hastalıklarına açmak gerekir. Diyabet, kalp-damar hastalığı gibi hastalık geçmişi olan yaşlıların koronavirüsten etkilenme olasılıkları daha yüksek.

Robert Koch Enstitüsü, 23 Mart’ta yaptığı açıklamada Almanya’da enfekte olan tüm insanların %80’inin 60 yaşından küçük olduğunu belirtti. İspanya’da etkilenen 60 yaş üstü oranı ise %50 civarında. Nottingham Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalıklar epidemiyolojisi bölümünde görevli Profesör Keith Neal, Sky News’a verdiği bir röportajda “Almanya’daki ölüm oranının yaşlı insanlar enfekte oldukça artması bekleniyor” demiş ve eklemişti: “Gerçek ölüm oranı muhtemelen %1 olacak.”

ALMANYA’NIN 2012 YILINDA HAZIRLANAN KORONAVİRÜS RAPORU *

Almanya Başbakanı Angela Merkel’e sunulmak üzere Robert Koch Enstitüsü başkanlığında hazırlanan 2012 tarihli bir rapor ortaya çıktı. Tam olarak 10.12.2012 tarihli rapor “Risk Analizi ve Halkı Koruma” başlığını taşıyor.  Raporda Paul Erlich Enstitüsü, Teknik Yardım Ulaştırma Birimi Başkanlığı, Özel Komando Birlikleri, Alman Ordusu uzmanları,  Alman İnşaat ve Yerleşim Planı Müsteşarlığı, Halkı Koruma ve Doğal Felaketlere Yardım Müsteşarlığı, güvenlik ve bilgilendirme bölümüne bakan müsteşarlık ile tarım ve beslenmeyle ilgili müsteşarlığın yardımlarıyla hazırlanan veriler yer alıyor. Bu rapor ile Alman hükumetinin Almanya sağlık sistemini güçlendirmeye dayalı önlemler alıyordu. Bugün Merkel’in Koronavirüs’e karşı aldığı bütün tedbirler, Almanya’nın 2012 tarihli koronavirüs raporunda yer alıyordu.

KORONAVİRÜS RAPORUNDA ALMANLAR NELER YAZMIŞTI? İŞTE ALMANYA VİRÜS RAPORU *

Peki raporu bu kadar önemli yapan neydi? Raporun “Salgın-Pandemi ve Risk Analizi, MODİ-SARS Mutasyona Uğramış Hali” başlıklı bölümünde, SARS-CoV’un mutasyona uğramış yeni bir halinin ortaya çıkacağı ve insanların bağışıklık sistemini hızlı bir şekilde etkileyeceği bilgisi yer alıyor. Yeni bir tür olarak bahsedilen virüsün bugünkü SARS-CoV-2 olduğu görülüyor. Senaryoya göre, Çin’den gelen Çinliler ya da Çin’e giden birkaç Alman’ın bu hastalığı yaymada sorumlu olacağı, her bir bireyin hastalığı 10 kişiye kadar bulaştırma ihtimali öngörülüyor. Raporda “yeni çıkacak virüs” için öngörülen belirtiler de yer alıyor. Bunlar; kuru öksürük, yüksek ateş, çoğu vakada görülme ihtimali olan nefes darlığı, akciğerlerde görüntülenebilen hasar, kas ağrıları, üşüme-titreme nöbetleri, egzama benzeri kızarıklıklar ve ishal. Ayrıca raporda yaşlı ve kronik hastalarda ölüm oranının %10’lara varabileceği, çocuk ve gençlerde ölüm oranlarının %1’in altında kalacağı tahmini yer alırken, sağlıklı genç bireylerin yeni virüsü 1 haftada atlatacağı, yağlıların ise 60 gün tedavi göreceği öngörüsü var. En ince detaylara kadar senaryolandırılmış raporda, virüsün Asya’da bir hayvan pazarından çıkacağı ve aşısının ortaya çıktıktan 3 yıl sonra geliştirilebileceği tahminleri dahi yer alıyor. 

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here