Ana Sayfa Aktüel Almanya’da koronavirüs vaka sayısı kaç? Almanya grafikleri…

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı kaç? Almanya grafikleri…

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs, Avrupa’yı da zorlu bir sınavdan geçiriyor. İtalya, İspanya, Birleşik Krallık, Fransa gibi ülkelere bakıldığında Almanya’da Kovid-19 nedeniyle ölüm oranları bu 4 ülkenin gerisinde görünüyor. Peki, Almanya’daki koronavirüs vaka sayısı ne? Almanya günde kaç koronavirüs testi yapıyor? Almanya’da 2012 yılında hazırlanan koronavirüs raporu neler söylüyor? Almanya’da koronavirüs günlük ölüm sayısı ne? İşte tüm merak edilen sorularla ayrıntılı Almanya-koronavirüs incelemesi…

GRAFİKLERLE ALMANYA KORONAVİRÜS (CORONA VİRÜS) TABLOSU  *

Almanya’da 18 Temmuz itibarıyla Worldometers verilerine göre toplam koronavirüs vaka sayısı 202,345. Virüs nedeniyle 9,160 kişi hayatını kaybetti. 187.500 kişi ise iyileşti.

Almanya’da vaka sayısı 14 Haziran’da 248, 15 Haziran’da 373 yeni vaka belirlendi. Ülkede vaka sayısı azalma eğilimine girdikten sonra 17 Temmuz’da 95 yeni vaka belirlendi. Ülkede 14 Haziran’da 3, 15 Haziran’da 15 kişi, 14 Temmuz’da 15 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Almanya’nın günlük koronavirüs vaka sayısı ve Almanya’nın günlük koronavirüs ölüm grafiklerini takip edebilirsiniz: CANLI ALMANYA KORONAVİRÜS GRAFİĞİ

Ülkede Coronavirüs tedavisi görmekte olanların sayısı 6653. Dosyası kapanan vakaların %95’i iyileşmiş, %5’i ise hayatını kaybetmiş durumda.  

ALMANYA GÜNLÜK KORONAVİRÜS ÖLÜM SAYISI *

Worldometer’ın raporuna göre, Almanya’da her gün açıklanan ölüm sayısı da aşağıdaki tabloda görülüyor. Almanya Koronavirüs kaynaklı ilk ölümü 9 Mart’ta açıklamıştı. Ölü sayısı 2 idi. Almanya’da 26 Mart’ta ölüm sayısı 61 iken, 27 Mart’ta 84, 28 Mart’ta 82 ve 29 Mart’ta 108. 3  Nisan’da 1,138, 5 Nisan’da ise 1,584, 13 Nisan’da 3.022, 17 Nisan’da 4.101, 22 Nisan‘da 5,100, 27 Nisan 5,985, 2 Mayıs 6,736, 5 Mayıs 6,993, 11 Mayıs 7,569, 16 Mayıs 8,001, 21 Mayıs 8,271, 26 Mayıs 8,428, 30 Mayıs 8,594, 3 Haziran 8,677, 8 Haziran 8,779, 12 Haziran 8,852 19 Haziran 8,952, 27 Haziran 9,026, 3 Temmuz 9,064… 

ALMANYA’DA SON KORONAVİRÜS GELİŞMELERİ *

  • Alman ordusu, Kovid-19 enfeksiyonu olan insanları tespit etmek için köpekleri eğitiyor. (7 Temmuz)
  • Almanya’da salgından en fazla etkilenen Bavyera eyaletinin Sağlık Bakanı Melanie Huml, eyaletteki herkese Kovid-19 testi yaptırma imkanı sunulacağını söyledi. (29 Haziran)
  • Almanya’nın Gütersloh kentindeki bir et fabrikasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının artması sebebiyle bölgede yeniden mart ayında alınan tedbirlere dönüldü. Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet, Düsseldorf kentinde düzenlediği basın toplantısında, Gütersloh’a bağlı Rheda-Wiedenbrück kasabasındaki Tönnies et fabrikasındaki çalışanlarda vaka sayısının 1553’e yükseldiğini ve firmada çalışmayan 24 kişinin de Kovid-19 testinin pozitif çıktığını belirtti. (23 Haziran) 
  • Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronavirüsün neden olduğu krizi hafifletmek için AB tarafından oluşturulacak kurtarma fonu üzerindeki müzakerelerin temmuz ortasına kadar devam edeceğini açıkladı.
  • Almanya’nın Gütersloh kentinde, Kovid-19 önlemleri kapsamında 7 bin kişinin karantinaya alındığı bildirildi. (18 Haziran)
  • Almanya’nın başkenti Berlin’de, Kovid-19 önlemleri kapsamında 369 hanenin karantinaya alındığı bildirildi. (17 Haziran)

ALMANYA KAÇ KORONAVİRÜS TESTİ YAPTI? *

Almanya’daki ölüm oranının düşük olmasına en fazla katkıda bulunan faktörün Almanya’nın diğer Avrupa ülkelerine oranla daha fazla test yapması olarak gösteriliyor. Bilim insanları, tüm koronavirüs vakalarının büyük bir kısmının, muhtemelen büyük bir çoğunluğunun asla resmi rakamlara dönüşemediğini, çünkü hastaların durumlarının hastanede tedavi olacak kadar kötüye gitmediğini düşünüyorlar.

Worldometers verilerine göre 16 Haziran itibarıyla Almanya’da test sayısı 4,694,147

ALMANYA’DA HASTANE KAPASİTESİ NASIL? *

2016 Dünya Bankası verilerine göre Almanya, sağlık hizmetleri için her yıl kişi başına 4.714.26 dolar harcıyor. Avrupa Herkes İçin Sağlık’ın verilerine göre Almanya, Avrupa’da kişi başına en fazla yoğun bakım ünitesi yataklarına sahip ülke. Bu yataklar koronavirüs ile mücadelede en fazla ihtiyaç duyulan ekipmanlardan biri. Rakamlarla ifade etmek gerekirse, Almanya’da her 100 bin kişi için 621 yatak düşüyor. İtalya’da bu rakam 275, İspanya’da ise 293.

Yaşlı kişilerde koronavirüs yüzünden ölme oranın gençlere oranla daha yüksek olduğu biliniyor. Burada bir parantez de yaşlıların mevcut hastalıklarına açmak gerekir. Diyabet, kalp-damar hastalığı gibi hastalık geçmişi olan yaşlıların koronavirüsten etkilenme olasılıkları daha yüksek.

Robert Koch Enstitüsü, 23 Mart’ta yaptığı açıklamada Almanya’da enfekte olan tüm insanların %80’inin 60 yaşından küçük olduğunu belirtti. İspanya’da etkilenen 60 yaş üstü oranı ise %50 civarında. Nottingham Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalıklar epidemiyolojisi bölümünde görevli Profesör Keith Neal, Sky News’a verdiği bir röportajda “Almanya’daki ölüm oranının yaşlı insanlar enfekte oldukça artması bekleniyor” demiş ve eklemişti: “Gerçek ölüm oranı muhtemelen %1 olacak.”

ALMANYA’NIN 2012 YILINDA HAZIRLANAN KORONAVİRÜS RAPORU *

Almanya Başbakanı Angela Merkel’e sunulmak üzere Robert Koch Enstitüsü başkanlığında hazırlanan 2012 tarihli bir rapor ortaya çıktı. Tam olarak 10.12.2012 tarihli rapor “Risk Analizi ve Halkı Koruma” başlığını taşıyor.  Raporda Paul Erlich Enstitüsü, Teknik Yardım Ulaştırma Birimi Başkanlığı, Özel Komando Birlikleri, Alman Ordusu uzmanları,  Alman İnşaat ve Yerleşim Planı Müsteşarlığı, Halkı Koruma ve Doğal Felaketlere Yardım Müsteşarlığı, güvenlik ve bilgilendirme bölümüne bakan müsteşarlık ile tarım ve beslenmeyle ilgili müsteşarlığın yardımlarıyla hazırlanan veriler yer alıyor. Bu rapor ile Alman hükumetinin Almanya sağlık sistemini güçlendirmeye dayalı önlemler alıyordu. Bugün Merkel’in Koronavirüs’e karşı aldığı bütün tedbirler, Almanya’nın 2012 tarihli koronavirüs raporunda yer alıyordu.

KORONAVİRÜS RAPORUNDA ALMANLAR NELER YAZMIŞTI? İŞTE ALMANYA VİRÜS RAPORU *

Peki raporu bu kadar önemli yapan neydi? Raporun “Salgın-Pandemi ve Risk Analizi, MODİ-SARS Mutasyona Uğramış Hali” başlıklı bölümünde, SARS-CoV’un mutasyona uğramış yeni bir halinin ortaya çıkacağı ve insanların bağışıklık sistemini hızlı bir şekilde etkileyeceği bilgisi yer alıyor. Yeni bir tür olarak bahsedilen virüsün bugünkü SARS-CoV-2 olduğu görülüyor. Senaryoya göre, Çin’den gelen Çinliler ya da Çin’e giden birkaç Alman’ın bu hastalığı yaymada sorumlu olacağı, her bir bireyin hastalığı 10 kişiye kadar bulaştırma ihtimali öngörülüyor. Raporda “yeni çıkacak virüs” için öngörülen belirtiler de yer alıyor. Bunlar; kuru öksürük, yüksek ateş, çoğu vakada görülme ihtimali olan nefes darlığı, akciğerlerde görüntülenebilen hasar, kas ağrıları, üşüme-titreme nöbetleri, egzama benzeri kızarıklıklar ve ishal. Ayrıca raporda yaşlı ve kronik hastalarda ölüm oranının %10’lara varabileceği, çocuk ve gençlerde ölüm oranlarının %1’in altında kalacağı tahmini yer alırken, sağlıklı genç bireylerin yeni virüsü 1 haftada atlatacağı, yağlıların ise 60 gün tedavi göreceği öngörüsü var. En ince detaylara kadar senaryolandırılmış raporda, virüsün Asya’da bir hayvan pazarından çıkacağı ve aşısının ortaya çıktıktan 3 yıl sonra geliştirilebileceği tahminleri dahi yer alıyor. 

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here