Diğer
  Ana SayfaHaberAlmanya'dan dikkat çeken analiz: Yeni virüsler ve Koronavirüsün nedeni ne?

  Almanya’dan dikkat çeken analiz: Yeni virüsler ve Koronavirüsün nedeni ne?

  -

  Almanya’da bugüne kadar toplam 58.247 koronavirüs (Corona virüs) vakası tespit edildi (Pazar 17:09). Covid 19 nedeniyle ölenlerin sayısı 455. Almanya’da koronavirüsle mücadeleyi organize eden Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler’den hem Almanya’daki son durum hem yeni virüslerin ortaya çıkma nedenleriyle ilgili değerlendirmeler geldi.

  Deutche Welle’nin Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung’tan aktardığı habere göre Wieler, İtalya örneğinde olduğu gibi krizin devam etmesi durumunda Almanya’nın da sağlık alanında kapasite sorunu yaşayabileceğini vurgulayarak “Bizde de, hasta sayısının suni solunum cihazı sayısını geçme ihtimali mevcut. Ancak bu duruma gelip gelmeyeceğimiz şu an için bir spekülasyondan ibaret. Her ihtimale karşı, kapasitelerimizin yeterli olmayabileceğini hesaba katmalıyız, bu çok açık” ifadesini kullandı.

  Almanya’da diğer ülkelere kıyasla ölüm oranının daha düşük olması konusunda yanılgıya düşmemek gerektiğini vurgulayan Wieler, ölüm oranının düşük olmasının en önemli nedeninin Almanya’da çok sayıda test yapılması olduğunu söyledi.

  DAHA BAŞINDAYIZ, SALGIN CİDDİYE ALINMALI

  Wieler, sosyal mesafenin mümkün olduğunca uzun süre korunması gerektiğini belirterek, Almanya’nın bu salgın dalgasının daha başında olduğunu, “salgının çok ciddiye alınması gerektiğini” söyledi.

  YENİ VİRÜSLER VE KORONAVİRÜSÜN NEDENİ

  Wieler, insanlarda varlığı bilinen virüslerin yüzde 70’inin hayvanlardan geçtiğini söylüyor. Yeni virüslerin ortaya çıkma sebeplerinden biri için şu yorumu yapıyor:

  - Advertisement -

  Yeni virüslerin ortaya çıkma sebeplerinden biri de, egzotik hayvanlarla giderek artan oranda temasa girmemiz. Balta girmemiş ormanlarda sürekli daha derinlere giriyor ve oradaki biyolojik çeşitliliği monokültüre indirgiyoruz. Bu durum, virüslerin hızlı bir biçimde yayılmasına olanak sağlıyor”

  BESLENME ALIŞKANLIĞI DA TETİKLEYEBİLİYOR

  Wieler’e göre beslenme alışkanlığı da virüs salgınını tetikleyebiliyor: “Bazı kültürlerin beslenme adetleri de oldukça kritik. Özellikle insanların, yenmeden hemen önce hayatta olan ve kesim sırasında kan yolu virüs bulaştırabilen hayvanlarla beslendiği Asya’da.”

  YASA DIŞI HAYVAN TİCARETİYLE ETKİLİ MÜCADELE ŞART

  Wieler’e göre bu sebeplerden dolayı yasa dışı hayvan ticaretine karşı çok etkili bir mücadele sergilenmesi gerekiyor. Wieler “Özellikle de en tuhaf sebeplerle, yeni virüsler taşıyabilecek olan, misk kedisinden maymunlara kadar çeşitli hayvanları ülkesine getiren insanlara karşı” diyor.   CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....