Diğer
  Ana SayfaSağlıkAlternatif tıbbın önlenemez yükselişi

  Alternatif tıbbın önlenemez yükselişi

  -

  Hiç belinizi çektirdiniz mi? Yaralanan elinize tütün bastınız mı? Ya da dinmeyen eklem ağrılarınız için şifayı meşhur romatizma bileziklerinde mi arıyorsunuz? Peki, bu yöntemler ne kadar doğru, yoksa alternatif tıbbın bize sundukları, aslı astarı olmayan birtakım davranışlar mı?

  Prof. Dr. Nevrez Koylan: ''Akupunktur 5.000 yıl, ayurveda 3.500 yıl, geleneksel Çin tıbbı ise 2.000 yıldan daha eski bir geçmişe sahiptir. Bizim Anadolu'da örneğini gördüğümüz pek çok uygulama da zaten Orta Asya Şaman tıbbına ya da büyük kısmı, Kadim Mısır kökenli tıbbi uygulamaların taklitleri olan Ortadoğu geleneksel tıbbına dayanır; ancak bütünlüğü olan bir sistem olduğu söylenemez; daha ziyade eski uygulamaların kalıntılarıdır.'' lasik Batı tıbbının dışında kalan alternatif tıp uygulamaları tüm dünyada yaygın olarak deneniyor. Bilim ile teknolojideki tüm gelişmelere ve tıbbın yarattığı tüm mucizelere karşın, giderek de daha fazla rağbet görüyor. Genel olarak alternatif tıp adı verilen bu uygulamaların niteliği, ülkelerin coğrafi yeri ve kültürel alt yapılarına göre büyük farklılıklar gösterebiliyor. Genel özellikleri ise, klasik tıbbın dayandığı bilimsel kanıtlara dayalı uygulamalar yerine, genellikle folklorik kökenli olmaları, bir kısmının usta-çırak ilişkisiyle öğrenilmesi, bir kısmının nesilden nesile aktarılan reçeteler tarzında olması. Uzmanlar, dozunda, kararında, Sağlık Bakanlığı'nın denetiminde ve doktor kontrolünde uygulandığı ölçüde güvenilir olabileceğini belirttikleri alternatif yöntemlerin çıkarcı ve cahil kişilerin ellerinde hayati tehlikeler doğurabileceğinin altını çiziyor. Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Nevrez Koylan, bu hassas konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

  İnsanlar neden alternatif tedavilere ihtiyaç duyuyor?
  Burada itici ve çekici nedenler söz konusudur. İtici nedenler arasında; sağlık uygulamalarından ve tıbbi sonuçlarından memnun kalmamak, ilaç ve tedavilerin yan etkileri, kişilerin kendi sağlıkları üzerinde söz sahibi olma istekleri (doktor tahakkümünden kurtulma isteği), tıbbi teknolojinin fazla kullanılması ve doktorda çok zaman harcama bulunmaktadır. Bu tedavileri çekici kılan nedenler ise; kronik hastalıklarda tam tedavi (şifa) umudu, 'doğal' ürün kullanma isteği, kendini güçlü hissetme ile ruhsal ve duygusal iyilik hissi olarak sayılabilir.

  Haberin devamı 2010 şubat sayısında…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz