Diğer
  Ana SayfaGüzellikCilt BakımıAltın iğne nedir? Yazın yapılır mı? Hangi bölgelerde kullanılır?

  Altın iğne nedir? Yazın yapılır mı? Hangi bölgelerde kullanılır?

  -

  Son zamanlarda en çok merak edilen uygulamalardan olan altın iğne uygulaması nedir? Nasıl uygulanır? Hangi bölgeler için kullanılır? Yazın yapılır mı? Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Sezen Yazıcı, konu hakkında bilgi verdi.

  ALTIN İĞNE TEDAVİSİ NEDİR?

  Asıl adı, iğneli fraksiyonel radyofrekans tedavisidir. Altın iğne adını cihazın deriye uygulanan kısmında bulunan, radyofrekans enerjisini deri altına iletmeye yarayan iletken altın iğnelerden alıyor.

  İletilen enerji deri altını 45-60 dereceye kadar ısıtıyor. Gerek uygulama esnasında iğnelerle deri üzerinde açılan mikrokanallar, gerekse ısı deri altında kontrollü bir hasar yaratıyor. Bu esnada ısının etkisi ile deri altında kollajen lifleri kısalıyor, bu durum ciltte toparlanma, sıkılaşma olarak kendini göstermeye yardımcı oluyor. Öte yandan, vücut meydana gelen hasarı onarmaya başlıyor. Bu onarım, yeni kollajen lifleri ve ciltte yenilenme anlamına geliyor.

  ALTIN İĞNE NE İÇİN KULLANILIR?

  • Akne izleri
  • Ameliyat-yara izleri
  • Doğum ya da kilo alıp vermeye bağlı çatlaklar
  • Yağlı deri yapısı
  • Geniş gözenekler
  • Cilt gençleştirme, sıkılaştırma
  • İnce kırışıklıklar
  • Renk düzensizliği
  • Ameliyatsız yüz, boyun germe
  • Gıdı yağ eritmede başarı ile kullanılıyor.

  ALTIN İĞNE YAZIN YAPILIR MI?

  Yazın gelmesi ile beraber cildimiz için yapılabilecek uygulamalar da kısıtlanıyor. Bu aylarda güneş ışınlarının yeryüzüne dik açılarla gelmesi bazı lazer ve peeling uygulamalarını leke bırakabileceği için riskli kılıyor. Bu anlamda, altın iğne güvenli bir tedavi seçeneği oluyor. Derinin alt katmanlarına etki ettiği için üst kısmında yara, kabuklanmaya neden olmuyor. Yaz aylarında tedaviye rahatlıkla başlanabilir ya da devam edilebilir.

  ALTIN İĞNE NASIL YAPILIR?

  Öncelikle konforlu bir tedavi süreci için uygulama yapılacak alanı uyuşturmak gerekiyor. Lokal anestezik krem sürüp 30-40 dakika beklemek yeterli. Anestezinin ardından kişiye özel açılan, ucunda altın iğneler bulunan steril başlıklar kullanılarak ihtiyacı olan bölgeye tedavi uygulanıyor. Bu başlıklar üzerindeki iğne sayısına göre 10’lu, 25’li, 64’lü olabiliyor. Hangisinin kullanılacağına tedavi sebebine göre doktorunuz karar vermeli. Derinin kalınlığı, yine tedavinin hangi nedenle yapıldığına göre uygulama sırasında doktorunuz tedavi dozuyla ilgili yer yer bazı değişiklikler yapabilir. Uzman ellerde tedavi olmak bu nedenle çok önemli. Zira cildin altı ciddi anlamda ısıtılıyor. Yanlış ellerde istenmeyen sonuçlar doğabilir. Altın iğne uygulamasının hemen ardından cilde ihtiyaca uygun ürün yedirilmesi açılan küçük kanallardan hemen deri altına emileceği için, sanki ayrıca mezoterapi de yapılmışçasına, fayda sağlayabilir, tedavi etkinliğini üst seviyelere çıkarmasına yardımcı olabilir. Uygulama sonrası, birkaç saat içerisinde gerileyen hafif bir sıcaklık hissi, pembelik oluşuyor. Kişi günlük hayatına rahatlıkla geri dönebiliyor. Uygulama sonrası herhangi bir soyulma, yara oluşmuyor.

  - Advertisement -

  ALTIN İĞNE NERELERDE KULLANILIR?

  Örneğin sivilce izleri, renk düzensizlikleri için yüz; cilt gençleştirme, sıkılaştırma, ince kırışıklıklar için yüz, boyun ve dekolte bölgesi; yağ eritme için gıdı; çatlaklar için kol, göğüs, karın gibi ihtiyaca göre vücudun farklı bölgelerinde kullanılabilir.

  ALTIN İĞNEYİ KİMLER KULLANABİLİR?

  18 yaş ve üzeri, hamile olmayan bireyler bu tedaviden faydalanabilir.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz