Diğer
  Ana SayfaSağlıkAmeliyatla boy uzatmak mümkün

  Ameliyatla boy uzatmak mümkün

  -

  Kısa boy pek hoşa gitmeyen bir durum. 1970’den beri uygulanan İlizarov tekniği, bacak ve kollardaki uzunluk eşitsizliğinde ve genetik cücelikte kullanılıyor. Kozmetik açıdan kullanılması için ise henüz biraz daha zamana ihtiyaç var.

  Her çocukta kemiğin uzayan bölgeleri var. Buna epifiz ya da büyüme plağı deniyor. Kız çocukları regl dönemine, erkek çocukları ise ergenlik dönemine kadar uzamaya devam ediyor. Büyüme plaklarının birbirinden uzaklaştırılmaya çalışılmasının, kapanmayı engellediği ve uzamanın devam etmesine yol açtığı ortaya çıkmış.Kemik, büyüme plağından aşağı doğru çekiliyor. Bunun için kemiği dışarıdan tutan çiviler ya da vidalar yerleştiriliyor ve bunlar cihaza bağlanarak araları açılıyor. Bu işlemin belli bir hız ve ritimde yapılması gerekiyor. Çünkü kemik yavaş açılırsa sinir, damar dokusu ve kaslar da uzuyor. Hızlı açılırsa diğerleri uzamadığı için adaptasyon sorunu oluyor. Uzatmanın hızı günde 1 milimetre.

  Yetişkinlerde önce kemik ameliyatla kırılıyor ve lizarov cihazı takılıyor. Vücut kırığı onarmaya başladığında kemiklerin arası yavaş yavaş açılmaya başlanıyor. Kemik uzatmada yaş sınırı yok. Cihaz takıldığında hasta normal hayatına devam ediyor.

  Hasta grubu ikiye ayrılıyor. İlk grup ekstremite uzunluk eşitsizliği olanlar. Kaza sonucu meydana gelebildiği gibi doğuştan sakatlıklarla da olabiliyor. Vücut iki santime kadar kısalıkları tolere ediyor Daha fazlasında sorun kozmetik olmaktan çıkıyor İkinci grup hastalarda sorun boy kısalığı. 140 cm altındaki hastalarda bu tedavi uygulanıyor.Hastanın kilosu obezite problemi olmadıkça önemli değil.

  - Advertisement -

  Kozmetik amaçlı yani fonksiyonel ortopedik sorunlar yokken boy uzatma, yurtdışında bazı merkezlerde yapılıyor. Ancak uzmanlar teknik yeterince ilerlemediğinden bunun henüz erken olduğu görüşünde.  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz