✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale

Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Hilmi Doğu


Ana Sayfa Sağlık Anemi (Kansızlık) nedir? Anemi belirtileri nelerdir?

Anemi (Kansızlık) nedir? Anemi belirtileri nelerdir?

Liv Hospital Ulus Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Hilmi Doğu anemiye neden olabilecek durumları ve tedavisini anlattı. Peki, anemi nedir? Anemi belirtileri nelerdir? Gelin daha yakından bakalım…

Tüm dünyada yaşam tarzlarını ve öncelikleri değiştiren, süreç uzadıkça ne zaman son bulacağı merak konusu olan COVID-19 salgını hepimizin hayatını etkiliyor. İleri yaş ve kronik hastalığı olanların önlemlere çok daha dikkat etmesi her alanda sıkça tekrarlanıyor. Doç. Dr. Mehmet Hilmi Doğu, özelikle kadınların yaşamlarında bir dönem ilaç veya destek alması gerektiği anemi yani kansızlığın bu salgın sürecinde göz ardı edilebildiğine dikkat çekti.

ANEMİ NEDİR? *

Anemi, dokulara yeterli oksijen taşınması için gerekli kırmızı kan hücrelerinde azalma olarak tanımlanır.

ANEMİ BELİRTİLERİ NELERDİR? *

  • Vücutta yorgunluk,
  • halsizlik,
  • baş dönmesi,
  • çarpıntı hissi,
  • uyuşmalar,
  • el ve ayaklarda üşüme hissi,
  • konsanstrasyon eksikliği,
  • uyku hali,
  • saç dökülmesi,
  • tırnak kırılması.

Aneminin sebebi ve derinliğine göre konsantrasyon eksikliği, uyku hali yanında saç dökülmesi, tırnak kırılması gibi sayılabilecek daha birçok şikayet sıralanabilir. Günlük aktivitelerimizde kısıtlamalara sebep olabilir.

ANEMİ NEDEN OLUR? *

Anemi denince aklımıza sıklıkla demir eksikliği gelir. Ancak unutulmaması gereken önemli bir nokta anemi bir sonuç olup anemiye neden olabilecek birçok farklı durum olabilir. Demir dışında B12 vitamini ve folik asitte kan üretimi için gereklidir ve eksikliği anemiye neden olabilir. Ayrıca aneminin sebebi bazen zeminde yatan kronik hastalıklar, sık tekrarlayan kanamalar daha da önemlisi mide kanseri, kolon kanseri, kemik iliği ile alakalı bir hastalık olabilir.

ANEMİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR? *

Anemide tedavi seçeneği belirlenirken anemi nedeninin kesinlikle aydınlatılması gerekir. Bazen demir gibi B12 vitamini gibi basit eksik olanı yerine koyarak kolaylıkla düzeltilebilirken, bazen de ileri tetkikler ile altta yatan hastalığın tespiti ve bu hastalığa yönelik tedavi gerekir. Anemi sıkça karşılaşılması, bazı hastalarımızın tekrarlayan süreçler yaşaması nedeniyle önemini yitiriyor ve göz ardı edilebiliyor. Hem uygun tedavi ile şikayetlerin azaltılması hem de gerektiğinde ileri tetkikler ile altta yatan ciddi olabilecek rahatsızlıkların erken tanısı adına asla ihmal edilmemesi gerekir.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here