Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikAnne karnında down sendromu belirtileri neler? Ne zaman, nasıl anlaşılır?

  Anne karnında down sendromu belirtileri neler? Ne zaman, nasıl anlaşılır?

  -

  FORMSANTE ÖZEL İÇERİK/

  Bebek bekleyen anne-baba adaylarının Down Sendromu nedir? Anne karnında nasıl belli olur? Down Sendromu kaçıncı hafta anlaşılır? Down Sendromu belirtileri nelerdir? gibi merak edilen soruların yanıtına içeriğimizden ulaşabilirsiniz…

  Tebrikler, gebesiniz… Bu iki kelime, belki de bir çiftin yaşamı boyunca duyabilecekleri en güzel müjdelerden biri… Hamilelik, menstrüel kanamanın gecikmesiyle başlayan yaklaşık 280 günlük bir süreç. Sonucu ise yepyeni bir hayat, yepyeni, çok tatlı bir başlangıç… Bu süreçte aileleri en tedirgin eden “Acaba bebeğim sağlıklı mı?” sorusu. İçeride kendi kendine büyüyen bir bebeğin, anne karnındayken hastalığı tanınabilir mi? İşte bu sorunun yanıtını VM Medical Park Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Emine Emsal Demirel verdi.

  DOWN SENDROMU NEDİR?

  Anne karnında da tanı konulabilen Down Sendromu, toplumda en sık gözlenen kromozom anormalliklerinden biridir. Down Sendromluların diğer kişilere göre fazladan bir kromozomları vardır. ‘Trizomi 21’ olarak da adlandırılan Down Sendromu, toplumda yaklaşık 700 bebekte bir gözlenir. Bu oran ırklara, anne yaşına, çevresel etmenlere, önceki öyküye göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, anne yaşının 35 ve üzerinde olması Down Sendromu riskini biraz daha artırır.

  - Advertisement -

  DOWN SENDROMLULARDA NE GİBİ FARKLILIKLAR GÖZLENİR?

  Down Sendromlu kişiler, tipik yüz görünümleriyle diğer kişilerden ayrılır. Avuç içlerindeki ‘simian çizgisi’ olarak adlandırılan tek yatay çizgi, Down Sendromlu bireyler için tipik olabilir. Kısa boy, bazı kalp hastalıkları ve vücuttaki diğer organlarla ilgili anormallikler Down Sendromlu bireylerde sık gözlenir. Zekâ geriliği ve gelişim geriliği de görülebilir. Ancak iyi ve bilinçli bir eğitimle Down Sendromlu bireyler topluma kazandırılabilir.

  ANNE KARNINDA DOWN SENDROMU NASIL ANLAŞILIR?

  Down Sendromu’nun tanısı ‘kromozom analizi’ denilen genetik testler sonucu, fazla olan 21. kromozomun görülmesi ile konulur. Peki, anne karnında bu fazla olan 21. kromozomu nasıl tanıyabiliriz?

  Down Sendromu’nun anne karnında tanısında yardımcı tarama ve tanı testleri bulunmaktadır. Kabaca 9 aylık olan gebelik süreci, üçer aylık üç döneme ayrılır. Birinci üç aylık dönemde yapılan ikili tarama testi, ikinci üç aylık dönemde yapılan üçlü ya da dörtlü tarama testleri, kombine ya da entegre testler, Down Sendromu tanısında yardımcı tarama testleridir.

  Bunun dışında yeni dönemde anne kanından alınan numunenin bazı genetik yöntemlerle incelenmesine dayanan, girişimsel olmayan prenatal test (Noninvasive prenatal testing-NIPT) ile de Down Sendromu taraması yapılabilmektedir.

  DOWN SENDROMU NE ZAMAN ANLAŞILIR?

  Bu tarama testleri risk belirtir. Düşük ya da yüksek riskli olmasına göre değerlendirilir. Yüksek riskli olması durumunda gebeliğin birinci üç ayında koryon villus örneklemesi, ikinci 3 ayında amniosentez ile Down Sendromu tanısı konur. Koryon villus örneklemesi ve amniosentez girişimsel olan testlerdir. Koryon villus örneklemesinde plasentadan, amniosentezde ise bebeğin etrafındaki amnion sıvısından örnekler alınır. Bebeğe ait olan hücrelere kromozom analizi yapılır ve sonuçta 21. kromozomda fazlalık izlenmesi durumunda Down Sendromu tanısı konur.

  Koryon villus örneklemesi ve amniosentez yardımı ile diğer genetik hastalıkların da anne karnında tanısı konulabilmektedir. İki yöntem de bir iğne yardımıyla ve ultrason eşliğinde yapılmaktadır. İki yöntemde de düşük bir oranda gebeliğin kaybı riski bulunmaktadır.

  ANNE KARNINDA İKİNCİ ÜÇ AYDAKİ BULGULARA DİKKAT!

  Gebeliğin ikinci üç ayında, özellikle 18-22’inci haftalarda yapılan ayrıntılı ultrason ile de bazı Down Sendromu’na ait bulgular tespit edilebilir. Örneğin, bebekte kısa üst kol ya da uyluk kemiği, bağırsaklarda ya da kalpte parlaklık, böbrek yollarında genişleme izlenmesi Down Sendromu açısından dikkati çekici olabilir. Ancak bu bulgular, Down Sendromu tanısı koymak için yeterli değildir. Bu bulguların izlendiği bebeklere tanı koymak için yine koryon villus örneklemesi ya da amniosentez yapılmalıdır.

  Anne karnında Down Sendromu tanısı koymak gebeliğin takibinde son derece önemlidir. Gebelikte ve doğum sürecinde olabilecekler konusunda bilgilenmek, ona göre önlemler alabilmek için gereklidir.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

  FETAL DNA NEDİR? GENETİK HASTALIKLARA ANNE KARNINDA TEŞHİS

  HAMİLELİKTE TARAMA TESTLERİNİN ÖNEMİ

  AMNİYOSENTEZDEN ÖNCE KAN TESTİ ŞANSI  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....