Diğer
  Ana SayfaSağlıkAsılın küreklere!

  Asılın küreklere!

  -

  Dayanıklılık, motivasyon ve ekip ruhu… Kürek çekmek bunların hepsini sağlıyor. Kazandırdığı artılar bununla da sınırlı değil. Uzmanlar suya paralel yol almanın insana bir zindelik ve dinginlik verdiğini söylüyor. Üstelik kürek çekmek için ille de profesyonel sporcu olmak gerekmiyor! Elif Duran

  Nefis bir bahar günü. Masmavi suların üzerinde kürek çekerek teknenizle süzülüyorsunuz… Ama bu sandığınız kadar kolay değil, küreklere iyice asılmalısınız. Zira bu sporun hakkını vermek için tempolu bir şekilde tüm kaslarınızı çalıştırmanız gerekiyor. Kürek bir dayanıklılık sporu. Bacak, kol ve omuz kasları başta olmak üzere her kasınızın çalıştığını hissediyorsunuz… Haberin prodüksiyonu için Haliç'te buluştuğumuz Boğaziçi Üniversitesi Kürek Takımı sporcuları, kürek çekmenin, kilo vermeye de yardımcı olduğunu söylüyor. Hakları da var hani. Sizlere en güzel fotoğrafları sunabilmek için fotoğrfçımız Kürşad'la birlikte çekim günü bir Zodyak botla Haliç'te teknelerin peşine düştük.Öyle bir efor sarf etmişiz ki günün sonunda tartıda hafiflediğimizi sevinçle fark ettik.
  Geçmişi 19. yüzyıla dayanan kürek, başlangıçta gemilerin hareket edebilmesi için köleler tarafından çekiliyordu. Daha sonraları spor haline geldi ve özellikle iki ünlü İngiliz üniversitesi Oxford ve Cambridge'in ahşap teknelerle düzenlediği yarışlarla popüler oldu. 1900’lerin başından itibaren de olimpiyatlara dahil oldu.
  Kürekle ilgili bize bilgi veren Boğaziçi Kürek Takımı Kaptanı Hakan Bulat, bu sporda kondisyonun çok önemli olduğunu vurguluyor. Bunun için de antrenmanları sıkı tutmak gerekiyor. Profesyonel kürekçiler için hazırlanan antrenmanlar yoğun kürek çekme, koşu ve ağırlık çalışmalarını kapsıyor. Ancak sağlıklı bir yaşam için kürek sporuyla uğraşmak istiyorsanız, sizin için daha hafif ısınma hareketleri yeterli. Kürek aynı zamanda belli bir disiplini de gerektiren bir spor. Antrenmanların başlangıç ve bitiminde kürekçiler, teknelerini kayıkhaneye kendileri taşıyor. Bu sporu yaparken streç tulumlar giyiliyor. Teknenin içinde de sabit olarak bulunan ve açıları ayarlanabilen ayakkabılar kullanılıyor.

  Kürek yarışları…

  Olimpik kürek yarışları dört yılda bir düzenlenen olimpiyatların içinde yapılıyor. Maalesef Türkiye henüz bu konuda iddialı değil. 2000 metrede ve göl gibi durgun sularda yapılıyor. Özel yarışlar ise 1000 veya 500 metrelik olabiliyor. Kayığa bağlı olarak kullanılan kürek, tek tarafta ya da çift tarafta çekiliyor. Bazı yarışma sınıflarında teknede yarışçılardan başka, bir 'dümenci' bulunuyor. Kürek sporunda yarış sınıfları:

  Tek Çift: Bir yarışçı, çift taraflı kürek çeker.

  İki çift: İki yarışçı, çift taraflı kürek çeker.

  - Advertisement -

  Dört çift: Dört yarışçı, çift taraflı kürek çeker.

  İki tek dümencisiz: İki sporcu, tek taraflı kürek çeker.

  İki tek dümencili: İki sporcu, tek taraflı kürek çeker.

  Dört tek dümencisiz: Dört sporcu, tek taraflı kürek çeker.

  Sekiz tek dümencili: Sekiz sporcu, tek taraflı kürek çeker.

  Kürek çekerken…

  – Vücut yağ bağlamıyor, kas dokusu gelişiyor
  – Konsantrasyonu arttırıyor
  – Dayanıklılık artıyor
  – Ekip ruhu ve motivasyonu pekiştiriyor
  – Sağlam bir metabolizmaya sahip oluyorsunuz
  – Formda kalmaya yardımcı oluyor.  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz