Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetAşırı kafeine dikkat!

  Aşırı kafeine dikkat!

  -

  Anne sütünün bebekler için en mükemmel ve besleyici gıda olduğunu bilmeyen yok. Ama bağışıklık sistemini güçlendirici maddelerden zengin bu gıda, bazen bebeğe yarar yerine zarar da verebiliyor.

  Çocuk Sağlığı, Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, “Süt veren annelerin aşırı kafein tüketimi, anne sütünü zararlı bir besin haline getirerek, bebeklerde reflü başta olmak üzere birçok hastalığın ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor” diyor. Bu nedenle özellikle süt veren annelerin kafeinden zengin çikolata, kakaolu gıdalar ve kahveden uzak durması bebeklerinin sağlığı açısından önem taşıyor.

   

  05062014 besrap02Sağlıklı beslenin, iştahınızı kontrol edin

  - Advertisement -

  Kaliteli beslenme yalnızca fit görünmek için değil, sağlıklı yaşam için de gerekiyor. Uzmanlar ana ve ara öğünlerden oluşan ideal beslenme düzeninin önemini hemen her gün yineliyor. Buna rağmen dünyadaki obezite salgını aynı hızla yayılmaya devam ediyor. Dr. Fevzi Özgönül, kilo vermenin önündeki en önemli engellerden biri olan iştahın doğru yönetilmesi gerektiğini, bu sayede kaliteli beslenme yolunun açılacağını belirtiyor: “Çok acıkıyor diye kişinin iştahını kesmek ile çok benzin harcıyor diye arabanın benzin göstergesindeki ışığı kapatmak aynı şey. Oysa iştahı kesecek tek şey yemek yemek. Ama unutulmaması gereken nokta ne kadar kaliteli yersek, o kadar az acıkacağımız. Düşünün bir kere; tatlı yiyerek enerji aldığını zannetmek, yıldırımı elektrik enerjisi olarak kullanmayı düşünmekle aynı şey değil mi?”

   

  “Organik tam yağlı sütler, marketlerde satılan diğer sütlere oranla yüzde 62 daha fazla Omega-3 içeriyor. Bu ürünler, Omega-3 ve Omega-6 bakımından daha zengin birer kaynak olarak öne çıkıyor.”

   

   

  05062014 besrap03Ayın güzeli Marul

  İçinde vücudumuz için çok gerekli ve değerli vitaminler barındıran marul bol miktarda A, C ve K vitaminleri ile folik asit, potasyum, manganez içeriyor. Marulun özsuyu ağrı kesici özelliğiyle ilaç üretiminde de kullanılıyor. Görünümü ile insanı cezbeden bu bitkinin sinirleri yatıştırdığı ve lohusa kadınların sütünü çoğalttığı biliniyor. Ayrıca kan şekerini düşürücü özelliği de bulunan marul, barındırdığı vitamin ve minerallerle çocukların gelişmesinde de etkin rol oynuyor. Ancak tüm bu özelliklerine rağmen besin değerini çabuk kaybeden marulun kısa süre içinde tüketilmesi gerekiyor. Saklamak istenirse beyaz bir kağıda sararak, buzdolabında muhafaza edilmesi öneriliyor.

  Besin tablosu100 gram marul*

  Enerji 17 kcal

  Yağ 0 g

  Sodyum 8 mg

  Karbonhidrat 3 g %1

  Protein 1,2 g %2

  Vitaminler

  A vitamini 8711 IU %174

  B6 vitamini 0,1 mg %4

  C vitamini 24 mg %40

  E vitamini 0,1 mg %1

  K vitamini 103 mcg %128

  Folik asit 136 mcg %34

  Niasin 0,3 mg %2

  Tiamin 0,1mg %5

  Riboflavin 0,1 mg %4

  Kolin 9,9 mg

  Betaine 0,1 mg

  Mineraller

  Kalsiyum 33 mg %3

  Demir 1 mg %5

  Magnezyum 14 mg %3

  Fosfor 30 mg %3

  Potasyum 247 mg %7

  Sodyum 8 mg

  Çinko 0,2 mg %2

  Manganez 0,2 mg %8

  Selenyum0,4 mcg %1

  *Satır sonlarındaki yüzdeler, günlük ihtiyacın ne kadarını karşıladığını gösterir.

   

  Formsanté Dergisi Nisan 2014 sayısı

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....