Diğer
  Ana SayfaİlişkiAşkın 10 yıllık falına baktık

  Aşkın 10 yıllık falına baktık

  -

   

  15012014 iliskifali3Aseksüel evlilikler çoğalacak

  Aseksüel evlilik, eşlerin cinsel yaşam olmadan evliliklerini sürdürmesi anlamına geliyor. Kendini sanal yollarla tatmin eden kişilerin sayısı arttıkça evde eşine vakit ayırmayanların sayısı da çoğalacak. Bu tür evlilikler ise aldatma ya da boşanma ile sonuçlanacak. Bu da yine aile yapısı üzerinde çatırdamaların meydana geleceğinin bir göstergesi.

   

  2020’de toplum profiline göre cinsellik

  - Advertisement -

  İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Androloji Ana Bilim Dalı Cinsel Fonksiyon Bozuklukları Polikliniği’nden Psikolog Sibel Dinç diyor ki: “Üreten aile bireyleri, cinselliği neslin, ülkenin ve hatta siyasi görüşün devamı olarak görecek ve seksi belli kalıplar içerisinde yaşayacak. Onlar için cinselliğin bir tarzı ve bir ayıp sınırı hep olacak. Toplumda saygınlığını bulamamış, üretken olmayı da becerememiş insanlar için ise cinsellik arabesk tadında olacak. Bu insanlar için hep özlem duyulan ama asla ulaşılamayan, hep ah çekilen ama imkanı olduğunda da yüzüne gözüne bulaştırılmış bir uğraşı olacak ve hayattaki başarısızlıklar, bu alanda da devam edecek.”

   

  Sadece cinsel partner

  İlişki yaşamaktan korkan insanların sayısı, gelecek 10 yılda daha da artacak. Özgürlüğünü kaybetmek istemeyen bir kesim, sadece cinsel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ilişki yaşayacak. Bu kişi, genelde tanıdığı ve duygusal anlamda bir şey hissetmediği biri olsa da, onunla olmaya devam edecek. Fakat bu sorun, beraberinde evlilik kurumunun çatırdamasına neden olacak. Sadece canı istediğinde birlikte olan çiftler, giderek yalnızlıklarından kurtulduğunu düşünse de, aslında hep yalnızlığa mahkûm olduklarını anlamayacak.

   

  10 yıl içinde neler olacak?

  * Cinsel birliktelik yaşı küçülecek. 

  * Dejenerasyon olacak.

  * Sanal sekste hızlı artış olacak.

  * Bireysellikte artış, çocuk sahibi olma isteğinde azalış olacak.

  * Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda artış olacak.

  * Tabular önemini kaybedecek

  * Eşcinsellikte artış olacak.

  * İstek bozuklukları uyarıcı ilaçlarında çeşitlilik ve artış görünecek.

  * Psikolojik olduğu düşünülen cinsel rahatsızlıklar için yeni ilaçlar keşfedilecek.

  * Taşıyıcı annelik ve evlilik dışı çocuk sayısında artış yaşanacak.

   

  Nilgün YILDIZ

  Formsanté Dergisi Ocak 2011 sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz