Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetAşkla forma girin

  Aşkla forma girin

  -

  Bir ilişki iyi günde kötü günde birlikte olmayı gerektiriyorsa bunu diyet yaparken de hayata geçirmek gerekmez mi? Partnerinizi de işin içine katın ve beraber diyet yaparak daha kolay zayıflayın. Kilo vermeye ihtiyacı olmadığını söylerse, ona sağlıklı beslenmenin önemini hatırlatın.

  BAZAL METABOLİZMA HIZI
  Erkek, 30 yaş 180 cm, 80 kg 2400 kcal
  Kadın, 30 yaş, 162 cm, 58 kg 1766 kcal

  Siz diyet yaparken etrafınızda “Ne gerek var, iyi görünüyorsun”, “Bir kerecik yemekten bir şey olmaz”, “Kendi ellerimle yaptım, vallahi darılırım” diyerek dolaşan insanlar varsa, iradenizin kırılması an meselesi demektir. Hele ki aynı evde yaşadığınız kişi diyet yapmıyorsa, bilerek ya da bilmeyerek diyetinizi sabote etmesi mümkün. Tam da şubat ayı başlarken, Sevgililer Günü’ne farklı bir anlam katalım dedik ve Diyetisyen Seçil Kenar’ın rehberliğinde bir Partner Diyeti hazırladık.

  Neden birlikte diyet yapmalısınız?
  Diyetisyen Seçil Kenar, iki arkadaşın ya da iki sevgilinin beraber diyet yapmasının birçok artısı olduğunu belirterek, “Hele ki aynı evde yaşayan çiftlerin beraber diyet yapması iki kere avantajlı oluyor. Düşünün ki siz diyettesiniz ve gece karnınız acıktı, buzdolabını açtınız. Karşınızda börekler, pastalar duruyorsa iradeniz kırılabilir. Oysa beraber diyet yapıyorsanız o dolapta zaten sadece sağlıklı gıdalar olacaktır. Hele bir de çocuğunuz varsa, onu da küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenmeye alıştırmış olursunuz” diyor. Beraber diyet yapmak için iki tarafın da kilo problemi yaşamasının şart olmadığını belirten Diyetisyen Kenar, şunları söylüyor: “Bir kişinin kilo probleminin olmaması, onun kan değerlerinin her zaman sağlıklı olacağı anlamına gelmiyor. Sağlıksız beslenen kişilerde kolesterol yüksekliği, yüksek tansiyon veya diyabet gibi sorunlar görülebiliyor. Eşlerden biri kilo vermeye çalışırken diğeri de sağlığına kavuşmayı ya da var olan iyi kan değerlerini korumayı amaçlayabilir.”

  - Advertisement -

  Onun hızla giden kilolarını kıskanmayın
  Beraber diyet yapmanın sadece bir dezavantajı var; erkek metabolizmasının farklı olması onların daha kolay kilo vermesini sağlıyor. Ancak buna takılıp moral bozmamak gerekiyor çünkü bizim de bir avantajımız var; kadınlar daha disiplinli ve iradeli olduğu için diyeti daha uzun süre, daha etkili olarak yapabiliyor. Diyetisyen Kenar, erkeklerin bu avantajını şöyle açıklıyor: “Erkek vücudunda kas kitlesi daha fazla olduğu için metabolizmaları çok daha hızlı çalışıyor. Ayrıca erkekler çok fazla diyet yapmadıkları için metabolizmaları diyete çabuk yanıt veriyor. Bir de üzerine egzersiz eklenince daha hızlı yanıt alıyorlar. Dolayısıyla onların beslenme programlarında miktarlar da daha fazla oluyor. ”

  subat-2013-diyet-resim-2Birlikte spor daha zevkli
  Beraber egzersiz yapmanın, tek başına yapmaktan daha motive edici ve keyifli olduğunu belirten Diyetisyen Seçil Kenar, spor yapmayı sevmeyen bir toplumun fertleri olarak, “Bugün yürüyüşe gitme, gel film izleyelim” gibi teklifleri kabul etmeye fazla meyilli olduğumuzu vurguluyor. Eşlerin birbirlerini spor konusunda motive etmesinin, spor alışkanlığının gelişmesi açısından bir avantaj olduğunu belirten Diyetisyen Kenar, birlikte diyet yapmanın ise beslenme mantığının değişmesini sağladığını söylüyor. Diyet süreci ile beraber alışverişlerin içeriği de değişiyor. Daha önce alınan gereksiz gıdalar yerine daha sağlıklı seçeneklere yönelim artıyor ve böylece mutfak temizlenmiş oluyor.

  Devamı diğer sayfada  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz