Ayak serçe parmağını vurunca neden çok acır? Nasıl geçer?

Serçe ayak parmağını vuranlar ki hepimiz oluyoruz, acısını çok iyi bilir. Ayaktaki en savunmasız, en dışarıda yer alan bu uzantının vücudun geri kalan herhangi bir yerinden daha fazla acıması oldukça şaşırtıcıdır. Ayak serçe parmağının vurulduğunda bu kadar acıyor olmasının sebebi ne olabilir; minik olması mı? Yoksa ayak serçe parmağı acı sensörleri açısından daha mı farklıdır? Bilim insanları ayak serçe parmağının vurulduğunda neden çok acıdığını araştırdı.

Uzmanlara göre ayak serçe parmağında bulunan ufak yüzey, vücudumuzun 2-3 katı bir güç ile darbe alır. Nosiseptör adı verilen sinir uçları ise beyninize tehlike sinyali verir. Bu da sizde bir yumruk yemiş etkisi yaratır. Bu nedenle inanılmaz bir acı hissedilir.

NOSİSEPTÖRLER NELERDİR? *

Nosiseptör sadece serçe parmağımızı vurduğumuzda çalışmaz. Elimizde kağıt kesiği olduğunda, dudaklarımızda çatlak olduğunda da, bu kadar ufak görünen sorunlar büyük acı yaratır. Çünkü vücut dokusunda tehdit edici ya da yaraya tepki gösterici reseptör olan nosiseptör devreye giriyor.

Nosiseptörler 3 gruba ayrılır. A-mekano nosiseptörler çok şiddetli, sivri uyarıcılara tepki gösterir. B-polimodal nosiseptörler ise buna ek olarak ısıya karşı duyarlıdır. C-polimodal nosiseptörler ise her üç uyarıma tepkilidirler.

A-mekano nosiseptörleri 20 m-s hızla binlerce sinir ucuna ve sonuç olarak da beyninize ulaşan ilk sinyal dalgasını harekete geçirir ve bu çarpışma anı da keskin bir acıya neden olur. C-polimodal nosiseptörler sinir uçları ise 2 m-s ile beyne daha yavaş bir sinyal gönderir ve bu da zonklamaya yol açar.

AYAK SERÇE PARMAĞI KIRILMAYA KARŞI DA DAYANIKSIZ *

Vücudumuzun birçok noktasında bu nosiseptörleri bulabiliriz. Gözümüzden mesanemize kadar bu sinir uçları yer alır. Özellikle parmak uçları ve dudaklarda bu nosiseptörler çok daha hassaslaşır. Bu nedenle ufacık bir kağıdın kestiği parmak, çatlamış dudaklar bize gereğinden daha fazla acı verir.

Ayak serçe parmakları vurulduğunda kırılma, çatlama yaşayabiliyor. Bunun acısını çoğu zaman normal bir ayak serçe parmağı vurmasından ayırt edemiyoruz. Çünkü ayak serçe parmağı vurulduğunda zaten çok fazla acı veriyor. Bu durumda ayağınızda normalde yaşadığınız ayak serçe parmağı vurmalarından farklı bir his olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. 

AYAK SERÇE PARMAĞINI VURUNCA NE YAPMAK LAZIM? *

  • Ayaktaki şişliği ve ağrıyı azaltmak için ayağınızı kalk seviyesinden yukarıya kaldırın.
  • 20 dakikada bir buz uygulayın.
  • İhtiyaç duyarsanız bir ağrı kesici alın.
  • Ve mutlaka sert tabanlı serçe parmağınızı koruyacak bir ayakkabı, ev ayakkabısı ya da terlik tercih edin.

Tırnaklarda beyaz lekeler neden olur? Lökoniki nedir?

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here