Ayaklarınız Rahatlayacak

0

Gün boyunca randevular arasında koşuşturuyor, alışveriş yapıyor, hafta sonları da dans ederek ruhunuzu dinlendirmeye çalışıyorsunuz… Günün büyük bir bölümünde ayaktasınız. Tüm yükünüzü çeken, dolayısıyla yorgun düşen ayaklarınıza hak ettikleri değeri vermeyi hep ihmal ediyorsunuz! Oysa, onlar rahatlamayı ve güzel görünmeyi çoktan hak ediyorlar. Özellikle de, açık ayakkabıların giyildiği bu yaz mevsiminde!

2 dakika

Duvara yaslanın ve her ayak bileğinizle
5'er kez daire çizin. Bu hareket sayesinde bacaklarınızdaki kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Ayrıca uzmanlar, ayaklarınızı dört saatten fazla yormamanız gerektiğine de dikkat çekiyorlar!

5 dakika

Balerin egzersizi baldırlarınıza iyi gelecek: Çıplak ayakla parmaklarınızın üzerinde 30 saniye boyunca yükselin. Ardından topuklarınızı 10 kez içten dışa doğru yuvarlayın. Şimdi sıra esnetmeye geldi: Bacaklarınızı hafifçe bükerek ayakta durun. Bir bacağınızı öne doğru uzatıp, ayak topuğundan başlayarak zemine yerleştirin. Ayak parmaklarınız yukarıya doğru bakmalı. Bu pozisyonda 10’a kadar saydıktan sonra aynı hareketi diğer bacağınıza da uygulayın.

10 dakika

Küvetin kenarına oturduktan sonra ayaklarınızı ılık suyun içinde dinlendirin. Suya, birkaç damla lavanta yağı katarak ayaklarınızı ferahlatabilirsiniz. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra, mantar riskine karşı, özellikle parmak aralarını iyice kurulamaya özen gösterin. Banyonun ardından, ayak parmaklarınızı, yine lavanta esanslı yağ ile ovarak rahatlatın.

20 dakika

Oturduğunuz yerde, ayak parmaklarınızı sanki yumruk yapıyormuş gibi içeri doğru çekin. Bu pozisyonda kısa bir süre kaldıktan sonra, ayak parmaklarınızı bu kez iyice öne doğru gerin. Hareketi 6 kez tekrarlayın. Ardından ayak parmaklarınızı mümkün olduğunca birbirinden ayırın. Parmaklarınız artık egzersize hazır: Parmak uçlarınızla zemine bıraktığınız bir mendili almaya çalışın. Bu hareket sadece ayak parmaklarınızı rahatlatmıyor, aynı zamanda koordinasyon yeteneğini de geliştiriyor. Şimdi sıra parmaklarınızı esnetme hareketine geldi: İşaret ve baş parmağınızla, her ayak parmağınızı hafifçe kaldırın ve birkaç kez aşağı yukarı doğru sallayın.

30 dakika

Hiçbir şey, ayaklarınıza, çorapsız ya da ayakkabısız yapacağınız yürüyüşten daha fazla keyif veremez. O halde, havalar da ısınmışken bir parkta çıplak ayakla 20 dakika boyunca çimenlerin üzerinde yürümenin tadını çıkarın. Yürüyüş sırasında, bilinçli olarak, zemine önce ayak topuklarınızla basmaya özen gösterin.

60 dakika

Sğuk su doldurduğunuz kabın içine 5 damla nane şekeri esanslı yağ damlatın. Eğer şişmişlerse, 3 yemek kaşığı deniz tuzunu ılık suyun içine dökmeniz yeterli olacak. Ayaklarınızı suyun içinde 10 dakika boyunca dinlendirdikten sonra iyice kurulayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here