Diğer
  Ana SayfaİlişkiAyrılık acısıyla sosyalleşerek baş edin!

  Ayrılık acısıyla sosyalleşerek baş edin!

  -

  Bir daha asla başkasını sevemeyeceğinizi düşünürsünüz, ayrılığın ilk günlerinde… Oysa her şey gibi ayrılık acısı da zamanla hafifler ve olan sadece evde oturup ağlayarak geçirdiğiniz koskoca bir yaz mevsimine olur. Eğer, bu söylediklerimiz size tanıdık geliyorsa, uzmanların bu duruma özel hazırladığı önerilere göz atabilirsiniz.

  ELİF DURAN

  Ayrılık acısı – özellikle de ilk kez birinden ayrılıyorsanız – hiçbir şeye benzemez. Bir daha asla onunla olduğunuz kadar kimseyle mutlu olmayacağınıza emin olursunuz. Oysa uzmanlara göre bu durumun üstesinden gelmek pek kolay olmasa da mümkün. Önemli olan bu önerileri uygulamaya ve ayrılık acısından kurtulmaya kararlı olmak.
  Duygusal bir ilişkinin bitmesi; bir kişi ile duygusal paylaşımın bitmesinin ötesinde, bir yaşam biçiminin kesintiye uğraması anlamına gelebiliyor, çoğu zaman: Birlikte yapılan sosyal faaliyetlerin, geleceğe yönelik hayallerin, ortak arkadaşlarla görüşmenin de kesilmesi gibi… Medical Park Fatih Hastanesi'nden Klinik Psikolog Sinem Demir; ''Biten bir ilişkinin ardından, kişinin kendisini sosyal olarak konumlandırma biçimi de değişebilir; örneğin 'evliliğe doğru giden' bir ilişkinin bitmesinin ardından, sosyal konum yeniden 'bekâr' olarak değişir'' diyor ve bu konudaki sözlerine şu şekilde devam ediyor: ''Evlenmeyle ilişkili olumlu beklentileri olan bir kişi için ayrılık, bu açıdan da zorlayıcı olabilir. Boşanma yoluyla bekârlığa dönmek ise; sosyal çevrenin de etkisiyle, alışma sürecinin daha sancılı geçmesine yol açabilir.'' Klinik Psikolog Sinem Demir ayrılık acısı çekenlere etkili önerilerde bulunuyor.

  ''Daha iyisini bulamam'' demeyin
  Bir araştırmaya göre; ayrıldıkları partnerlerine duygusal olarak kendilerini daha yakın hissedenler, ilişkisi uzun süre devam etmiş olanlar ve ayrıldıkları kişi kadar iyi bir partneri bir daha bulamayacaklarına inananlar daha fazla stres yaşıyorlar. Ayrılma-devam etme arasında kalan bir kişinin (veya çiftin), duygusal bir ilişkiye dair beklentileri, çocukluk dönemlerinde yaşanmış ciddi ayrılıklardan da etkileniyor. Bağlanma kuramına göre; çocukluk döneminde yaşanan ayrılık-bağlanma sorunları olan kişilerde, ayrılmaya ve reddedilmeye hassasiyet daha fazla olabiliyor ve bu kişiler, bir ilişkinin bitmesine abartılı tepkiler verebiliyorlar. Dahası, ayrılacaklarına emin oldukları ilişkiler kurabiliyorlar veya sağlıklı bir ilişkiyi farkında olmadan sabote ederek ayrılık-mutsuzluk döngüsünü hazırlayabiliyorlar.

  Haberin devamı 2009 Temmuz sayımızda…

  - Advertisement -  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz