Diğer
  Ana SayfaGüzellikAzaltmaya odaklanın

  Azaltmaya odaklanın

  -

  Her 10 kadından üçünün problemi olan selülit plaj mevsiminin açılmasına az kala karşımıza çıkıyor. Doğru ve akıllı çözümlere yöneldiğiniz takdirde selülitleri sorun olmaktan çıkarabilirsiniz.

  İşe yaramayan selülit yöntemlerini bırakıp doğru çözümlere odaklanmalısınız. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu “Derin Güzellik” adlı kitabında şu önerilerde bulunuyor: “Selülitin tedavisi yok ama önlenmesi, yavaşlatılması, en azından azaltılması mümkün gibi görünüyor. Bunun için öncelikle beslenme tarzını değiştirerek yola çıkmak gerekiyor. Sık ve az yemek, yağ-şeker-tuz tüketimini en aza indirmek, alkol ve sigaraya veda etmek, yağ seçiminde zeytinyağına ağırlık vermek, daha çok balık tüketmek, bol bol sebze ve meyve tüketmek, baklagilleri ve tahılları ihmal etmemek, çaya, kahveye, kolaya veda edip, yeşil çay ve diğer bitkisel çaylara yönelmek atılması gereken ilk adımlar.” Pürüzsüz ve duru bir cilt istiyorsanız, cildinize daha çok su kazandırmalı, onu bir yağ torbası olmaktan korumalı, Glukozaminoglikan (GAG) adı verilen maddelerin miktarını artırmalı, kollajen ve elastin iskeletini yoğunlaştırmalısınız. Selülitin oluştuğu hücrede bağ dokusu hasarını onarmak için dışarıdan sürülen kremlerden veya ağız yoluyla alınan besin desteklerinden de yararlanmanız mümkün.

  Selülit oluşumunu yavaşlatmak veya azaltmak amacıyla kullanılan kremlerin en etkilileri, içinde metilksantin, kafein, alfa lipoik asit, peptitler, yeşil çay, nar özleri, zeytinyağı, gingko biloba ile polifenolleri içerenler.

  mayis-2013-bakim-resim-2
  Deran ÇETİNSARAÇ

  - Advertisement -

  Formsanté Dergisi Mayıs 2013 Sayısı  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz