Diğer
  Ana SayfaSağlıkAzospermi ve erken menopozda tedavi yöntemleri var mı?

  Azospermi ve erken menopozda tedavi yöntemleri var mı?

  -

  Azospermi tedavileri ile baba olunabilir mi? Erken menopoz önlenebilir mi? Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, erkeklerde azospermi ve kadınlarda erken menopozda uygulanan tedavi yöntemlerini sizler için anlattı. 

  AZOSPERMİ TEDAVİLERİ İLE BABA OLUNABİLİR

  Erkeklerde azospermi doğal yollarla çocuk sahibi olmayı engelleyen bir durumdur. Bu nedenle azospermiye neden olan rahatsızlığın ortadan kaldırılması gerekir. Obstrüktif ya da nonobstrüktif durumlarda ortaya çıkmaktadır. Obstrüktif durumlarda azoospermiye neden olan rahatsızlık ortadan kaldırıldığında erkek doğal yolla çocuk sahibi olabilmektedir. Ancak çoğu zaman azospermi, nonobstrüktif nedenler ile meydana gelmektedir. Bu da testislerde bir çalışma bozukluğu olduğunun göstergesidir.

  Nonobstrüktif azospermi tanısı konmuş hastalarda uygulanan ilaç tedavisi sonrasında gerçekleştirilecek olan sperm tahlillerinde genellikle az miktarda da olsa sperm hücresi bulunabilmektedir. Birkaç defa toplanan bu spermler biriktirilir ve tüp bebek tedavisi için kullanılabilir. Bu sayede azospermisi bulanan kişiler baba olabilmektedir. Ancak tedavi sonucu hala sperm hücresi bulunmayan hastaların MikroTESE ameliyatı olması gerekmektedir. MikroTESE ameliyatında direkt olarak testilerin içerisinde sperm hücresi bulunabilmektedir. MikroTESE ile de bir sonuç alınamayan hastalarda ise sperm hücresi oluşturabilecek kök hücre tedavileri uygulanmaktadır. Kök hücre tedavisi halen geliştirilmekte olan bir teknik olup fayda sağladığı vakalar bulunmaktadır.

  ERKEN MENOPOZ GECİKTİRİLEBİLİR

  - Advertisement -

  Adet kanamalarının 40 yaşından önce kesilmesi erken menopoz olarak adlandırılır. Nadir olarak görülen bu durumda yumurtalıklar fonksiyonunu sürdürmez. Erken menopozda tedavi çok önemlidir, erken menopoz vakalarında kemik erimesi problemi erken yaşlarda başlayarak geriye dönüşü olmayan ciddi kemik zayıflıklarına neden olur. Bu yaşlarda adet kanamalarının kesilmesi (amenore) ani kilo kaybı, aşırı egzersiz, stres, kürtaj veya diğer cerrahi girişimler sonrasında rahim içinde oluşan yapışıklıklara bağlı olarak da görülebilir. Amenore vakalarında östrojen hormonunun azalmasına bağlı kemik kayıpları görülebileceğinden mutlaka hekime başvurulması gerekir.

  Bu durumda menopoza bağlı kemik erimesi, vajinal kuruluk ve benzer bulguları ortadan kaldırmak için östrojen ve progesteron tedavisi uygulanır. Hastada prolaktin (süt üretimini sağlayan hormon) düzeyi yüksek ise bromokriptin tedavisi uygulanabilir. Hastada tiroid hormonları gibi bazı hormonların eksikliği varsa bu hormonlar takviye edilebilir.

  Ayrıca ailesinde erken menopoz görülen kişiler ve bu riski taşıyan kişiler de yumurtalık dondurma işlemi yaptırabilir. Hormon seviyelerine bağlı bozukluktan dolayı yumurta sayılarında yetersizlik bulunan kişiler ve yumurtalık rezervlerini yakından etkileyecek olan cerrahi müdahalelerden önce hastalar yumurta dondurma işlemine başvurabilir.

  Menopoz nedir? Menopozun ilk belirtileri neler? Menopoz yaşı kaçtır?  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....