Diğer
  Ana SayfaSporBacak antrenmanı yapmanız için 5 neden!

  Bacak antrenmanı yapmanız için 5 neden!

  -

  Amacımız gözünüzü korkutmak değil, gözünüzde büyüttüğünüz, genelde zorlayıcı bacak egzersizleriyle aranızı iyi tutmak!

  Yazı: Elif Gürsoy

  BACAK ANTRENMANI YAPMANIZ İÇİN 5 NEDEN

  Sıkı, dayanıklı ve güçlü bacaklara sahip olmayı kim istemez ki? Kimsenin kusursuz ya da dört dörtlük bacaklara sahip olması gerekmiyor ancak kendi vücudunun en iyisine sahip olmak hakkı! Zaten tüm egzersizler de bu kıstasa göre yapılmıyor mu? Belki dünyaca ünlü fitness modellerinden Alexia Clark ya da Kayla Itsines’inki gibi bacaklara vücut yapınız gereği sahip olamayacaksınız ama kendiniz için en iyisini hedefleyin ve bu doğrultuda çalışmalarınızı düzenli olarak yapın. Bu sırada biz de size neden bacak antrenmanlarınızı aksatmamanız gerektiğini hatırlatalım.

  1- Diz kapakları için
  Ne kadar güç, o kadar dayanıklılık… Düzenli olarak bacak egzersizi yapmanız, bacaktaki kas gruplarını geliştiriyor. Bu sayede herhangi bir egzersiz ya da aktivite sırasında dize yük binmesi ihtimalini de azaltmış oluyor. Haliyle diz rahatsızlıklarına karşı da koruma kalkanını aktif hale getirmiş oluyorsunuz.

  2- Dengeli büyümek için
  Vücudun üst kaslarını çalıştırdığınız kadar alt kısım için de önem göstermelisiniz. Kusursuz orana sahip olmasanız bile en iyisini yakalamaya çalışın. Eşit olmadığı takdirde vücudun üst kısmı daha fazla kütleye sahip olacağından, omurga ile ilgili problemlerini de beraberinde getirebiliyor.

  - Advertisement -

  3- Sakatlıkları önlemek için
  Özellikle alt bacak kaslarının yani calf bölgesinin kuvvetlendirilmesi gerekiyor. özel birkaç egzersizle ayak bileğini çevreleyen tendon ve bağların güçlendirilmesi şart. Bu sayede ayak bileği burkulması ve benzeri sakatlıkların da önüne geçilmiş olunuyor.

  4- Daha çok kalori yakmak için
  Vücudunuzdaki en büyük kas grubunun Gluteus Maximus yani bacağınızın arkasının olduğunu biliyor muydunuz? Diyeceğimiz o ki en büyük kas grubunu çalıştırmak, daha çok kalori yakmanızı sağlıyor. Böylece bir taşla iki kuş vurmanız kolaylaşıyor!

  5- Diğer sporlar için
  Planlı bir şekilde yaptığınız bacak egzersizleri ilgilenmek istediğiniz diğer spor dalları için de gerekli olabiliyor. Örneğin, güçlü bir bacak yapısına sahip olarak snowboard, kayak, koşu, yoga, bisiklet gibi spor aktivitelerine hazır hale gelmeyi kolaylaştırabilirsiniz.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz