Diğer
  Ana SayfaSağlıkBacaklarınız hep yorgun mu?

  Bacaklarınız hep yorgun mu?

  -

  Bacaklarda ağrı, yorgunluk, huzursuzluk ve varis oluşumu birçok kadının ortak problemi. Çoğu kişinin önemsemeyip geçiştirdiği bu sorunlar, aslında ‘kronik venöz yetmezlik’ belirtileri olabilir. Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Veli Yıldırım İmren, yanlış beslenme, devamlı oturarak ya da sürekli ayakta çalışmanın ve az su tüketmenin hastalığın yaygınlaşmasında etkili olduğunu söylüyor. Venöz yetmezlikle, damarların içinde bulunan kapakçıkların fonksiyonları bozuluyor.

  Kan dolaşımı sırasında damar kapakları düzgün kapanmadığı için, kan kalbe giderken bacaklarda kalıyor ve kas pompası vasıtasıyla kan dolaşımına geri döndürülemiyor. Doç. Dr. Yıldırım, hastaların genelde doktora cerrahi müdahale aşamasındayken geldiğini söyleyerek, kronik venöz yetmezliğinin erken dönemlerde ilaç ve egzersiz yardımı ile kontrol altına alınabildiğini vurguluyor.

   

  - Advertisement -

  Ağız kokusunun 4 nedeni

  1. Yemekler: Yemek yedikten sonra dişler arasında kalan besin parçaları ağız kokusuna neden olabiliyor. Ayrıca soğan, sarımsak gibi uçucu yağlar içeren besinler de koku oluşturabiliyor. Bu besinler sindirildikten sonra içeriğindeki yağlar dolaşım sistemi tarafından ciğerlere taşınıyor ve nefes yoluyla dışarı veriliyor. Soğan ve sarımsak 72 saate kadar koku yapabiliyor.

  2. Diş problemleri ve ağız hijyeni eksikliği: Dişler her gün fırçalanıp, diş ipiyle temizlenmediğinde bakteriler ağızda birikiyor ve hidrojen sülfür yayarak kötü kokuya neden olabiliyor. 

  3. Ağız kuruluğu: Ağzı temizleyen ve nemli tutan salya eksikliğinde ölü hücreler dil ve damaklarda birikiyor ve kokuya neden oluyor. Bu tip ağız kokusu genelde sabah uykudan uyanıldığında ve sıklıkla ağzı açık uyuyan kişilerde görülüyor.

  4. Hastalıklar: Akciğer ve sinüs enfeksiyonları, metabolik hastalıklar, böbrek hastalıkları, diyabet, kronik reflü gibi hastalıklar da çeşitli şekillerde ağız kokusuna neden olabiliyor.

   

  22022014 sagrap2Çocuklar süt içmiyor

  Türkiye’de çocuklar süt tüketiminde sınıfta kaldı. Nestle Türkiye Beslenme Uzmanı Ece Durukan’ın verdiği bilgiye göre, çocukların sadece yüzde 55’i günlük olarak süt içiyor. Haftada 3-4 bardak süt içenlerin oranı yüzde 24, haftada bir bardaktan az süt tüketenlerin oranı ise yüzde 24!

   

  Tansiyonumuz yüksek

  “Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz” projesi kapsamında bugüne kadar 70 bin kişinin tansiyonu ölçüldü. Sonuçlarsa pek parlak değil; her üç yetişkinden birinin hipertansiyonu var. Tansiyonunu hiç ölçtürmemiş kişilerin oranıysa yüzde 32. Boehringer Ingelheim ana sponsorluğunda, Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği tarafından yürütülen proje ile toplumun hipertansiyonla ilgili bilinçlendirilmesini amaçlanıyor.

   

  Formsanté Dergisi Nisan 2010 sayısı

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz