Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetBadem sütünün iyi geldiği hastalıklar, faydaları ve kalorisi

  Badem sütünün iyi geldiği hastalıklar, faydaları ve kalorisi

  -

  Şeker içermeyen ve bir bardağı sadece 26 kalori olan badem sütü, özellikle kilo vermek isteyenlerin gözde besinleri arasında. Kalorisi inek sütüne göre daha düşük ve onun kadar protein içermiyor. Peki, badem sütünün faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Nasıl tüketilebilir?

  BADEM SÜTÜNÜN FAYDALARI

  Yapılan araştırmalara göre badem sütü içerdiği tekli doymamış yağ asitleri ve folat sayesinde serotonin seviyesini artırıyor, depresyon halinde anksiyete ve kaygıyı azaltabiliyor. Bu özellikleri nedeniyle badem sütü stresle baş etmede önemli bir rol oynuyor.

  BADEM SÜTÜ HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİYOR?

  İnek sütüne alerjisi ve laktoz intoleransı olanlarca tercih edilebilen badem sütü magnezyum, manganez, kalsiyum ve özellikle E vitamininden zengin kaynaklar arasında yer alıyor. Kemik gelişimine yardımcı olan bu içecek, kalp hastalıklarında önleyici ve tedavi edici
  olmanın yanı sıra bağışıklık güçlendirici mineral ve vitaminler de içeriyor. İçinde kolesterol bulunmayan badem sütü soya sütüne oranla daha az kalori içermesine rağmen protein bakımından fakir kalıyor.

  Düşük kalorili olan badem sütü, kemik yoğunluğunun neden olduğu kalsiyum ihtiyacını dengelemek ve yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak amacıyla 65 yaş ve üzeri grupta tercih edilebiliyor.

  Çeşitli meyveler, bitter çikolata ve kakao ilave edilerek hazırlanan badem sütlü smoothie’ler çocuklar için sağlıklı ara öğün alternatifleri oluyor.

  - Advertisement -

  İLGİLİ DİĞER İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz