Diğer
  Ana SayfaSağlıkBahar alerjileri Hapşuuu!

  Bahar alerjileri Hapşuuu!

  -

  1273224464-0Baharın gelmesi bazılarının pek hoşuna gitmiyor… Onlar, sulanan gözler ve akan burunla karşılamak zorundalar güzel havaları çünkü. Peki, yok mu çiçek kokusunu içine çekebilmenin yolları?

  İlkbaharın gelişini hepimiz aynı keyifle karşılayamıyoruz ne yazık ki… Bahar ayları bazılarımız için alerjik hastalıkları da beraberinde getiriyor. Bu durumun bir numaralı sorumlusu polenler, yani çiçek tozları. Bahar alerjisi kendisini burun akıntısı, sürekli hapşırık, sulanmış gözler, kaşınan ve kabaran cilt, öksürük, nefes tıkanıklığı ve göğüs hırıltısı olarak belli ediyor. Memorial SuadiyeTıp Merkezi, Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. İlkay Keskinel, alerjiyi; ”Zararlı olarak kabul edilmeyen çevresel etkenlere karşı vücudun aşırı tepkisi” olarak tanımlıyor. Duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olan maddelere ‘alerjen’ deniyor. Genetik eğilimi olan kişilerde çevresel faktörlerin etkisiyle de ortaya çıkabiliyor.

  Polen alerjisi
  Polenler baharda rüzgârla yayılarak oldukça geniş bir çevreyi etkiliyor. Aslında bu çiçek tozları, bitkilerin erkek tohumları. Genellikle, renkli, kokulu çiçeklerin büyük polenleri, bitkilerin cezbedici özellikleri nedeniyle böceklerle taşınıyorlar. Havaya yayılmadıklarından alerjiye neden olmaları çok olası değil. Ama küçük polenler, rüzgârla taşındıklarından, bitkiden kilometrelerce uzaktaki kişide bile alerjiye neden olabiliyorlar. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, en çok alerjiye neden olan polenler arasında; kızılağaç, fındık, zeytin, kavak, çayır otu, pelin, arpa, buğday, yulaf ve çavdar polenlerinin olduğunu söylüyor. Ağaç polenleri daha çok şubat-mayıs, ot polenleri mayıs-haziran aylarında, yabani ot polenleriyse yaz ortasından sonbahara dek yakınmalara neden oluyor. Sabah saatlerinde havadaki polen miktarı genellikle daha fazla. Yağmurlu günlerde havada uçuşan polen miktarı azaldığından polen alerjisi olan kişiler rahat ediyor. Sıcak ve rüzgârlı günlerdeyse polen yayılımı artıyor.

  Esin Altuğ Eğrilmez
  Haberin devamı 2010 Nisan sayısında…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz