Diğer
  Ana SayfaHaberBakan'dan Corona Virüs söylentilerine yanıt: Tamamen senaryo

  Bakan’dan Corona Virüs söylentilerine yanıt: Tamamen senaryo

  -

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de şu ana kadar tespit edilen bir koronavirüs vakası bulunmadığını açıkladı. Fahrettin Koca, Türkiye’de Corona Virüs vakalarının olduğu ancak saklandığı yönündeki iddialara da yanıt verdi. Bakan Fahrettin Koca, “İstanbul’da Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ölen vakaların olduğu, hatta birçok hastanede benzer şekilde organizasyon kurulduğuna dair yaygın bir WhatsApp grubunun olduğunu artık bilmeyen yok. Emin olun sadece tiyatro ve o kişinin emniyet tarafından yakalanacağını ümit ediyorum. Ben tiyatrocu olduğuna da emin gibiyim. Yani bir mizansen bu kadar olabilir, bu kadar içerik ancak tiyatrocu tarafından sergilenebilir. Hiç aslı astarı yok” dedi.

  Bakan Fahrettin Koca, her türlü gelişmeyi şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaştıklarını, bundan sonra da paylaşmaya devam edeceklerini söyledi.

  Bakan Fahrettin Koca’nın Corona Virüs’le ilgili verdiği bilgiler özetle şöyle:    

  -Yeni tip koronavirüs 19 Şubat itibarıyla, Çin dışında 26 ülkeye yayıldı. İran’da Kum ve Meşhed kenti odaklı salgın belirginleşince o dönemde de hiç tereddüt etmeden erken dönemde sınırlarımızı da havayolunu da kapatmıştık. Eğer İran’da Kum ve Meşhed kentinde başta karantina Vuhan’da olduğu gibi alınmış olsaydı Kum kenti dışına İran’a ve bölgeye yayılım olmayacaktı.

  -Japonya’da salgının yoğun olduğu gemide 30 İtalyan vatandaşının alınmış olması ve o kişilerin de karantinaya alınmamış olması öncelikle Milano köylerinden başlayarak bütün İtalya’yı kaplamış oldu. Bütün İtalya’yı kuşattığı gibi süreçte bu dönemde Avrupa da maalesef hiçbir tedbir almadı. Bu tedbirlerde son derece ağır davrandı.

  - Advertisement -

  -Eğer biz, İran’la iki hafta önce sınırlarımızı kapatmamış olsaydık, bu dönemde Türkiye’ye girecek olan kişi sayısı ortalama haftalık 50 bindi. Bir haftalık gecikmeyle, 50 bin kişinin Türkiye’ye girişi olacaktı. Türkiye’nin birçok bölgesinde bu salgını görür olacaktık.

  – 106 ülkede görülmüş olması Türkiye’de bu süreçte görülmemiş olması erken dönemde benzer şekilde hiçbir ülkenin ilişkilerini kesme noktasında katı davranmamış olmasıdır. Eğer biz de gecikmeli bu kapatmaları yapmış olsaydık, şu an biz de İtalya, İran gibi bir ülke haline gelebilirdik.

  TÜRKİYE’DE TANI KONMUŞ VAKA YOK

  -Bugün itibarıyla toplam vaka sayısı 109 bin 498’e yükselirken, dünya genelinde de 3 bin 810 kişi hayatını kaybetti. Hastalığa yakalanıp iyileşenlerin de 60 bin 762 olduğunu biliyoruz. Türkiye’de tespit edilmiş tıbbi ifadeyle tanı konmuş koronavirüs vakası yoktur. 2 binin üzerinde şüpheli vakada numuneler çalışıldı. Geçen gün 5 gün önce bin 300’ün üzerindeydi. Hiçbirinde pozitif test sonucunun olmadığını özellikle ifade etmek istiyorum. 

  AVRUPA’DAKİ TÜRK VATANDAŞLARINA UYARI

  -Virüsün tüm dünyada özellikle Avrupa’da görülmesi buralarda yaşayan vatandaşlarımıza sağlıkları adına bir uyarıyı yapmamızı gerektirmekte. Bu ülkelerdeki tedbirlerin zayıf olması nedeniyle oradaki vatandaşlarımıza kişisel tedbirlerini almalarını hatırlatmak ihtiyacını hissediyorum.  Zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamalarını eğer çıkılacaksa mutlaka maske kullanarak çıkmaları gerektiğini, herhangi bir hastalık belirtisi olduğunda da en yakın bir sağlık kuruluşuna müracaat etmelerini özellikle ifade etmek istiyorum.

  ALINABİLECEK ÖNLEMLER

  -Bakan Fahrettin Koca kronik hastalığı bulunanlar dahil 50 ve 60 yaş üstü olanların zorunlu olmadıkça şu dönemde dışarı çıkmaması gerektiğini belirtti. Ellerin normal sabunla sık sık yıkanması, soğuk algınlığı belirtisinde en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi gerektiğini vurgulayan Koca, rapor alınması durumunda sağlık kuruluşlarının yeterli olduğunu ifade etti.

  O HASTANIN SONUCU NEGATİF ÇIKTI

  -Ankara’da Umre’den gelen bir vatandaşın ateşli olduğu için evden hastaneye götürülürken giydirildiği kıyafetlerle görüntülerinin alınarak hastalığın “pozitif” gibi lanse edildiğini anımsatan Koca, hastanın sonucu negatif çıkınca normal tedavisinin devam ettirildiğini söyledi.

  SAĞLIK PERSONELİYMİŞ GİBİ SES KAYDI YAPILDI

  Sosyal medyadaki paylaşımlara değinen Bakan Fahrettin Koca şu bilgileri verdi: Bu paylaşımları yapanların, sağlık personeli gibi ses kaydı yapıp, yanlış bilgi verenler hakkında özellikle İçişleri Bakanlığımızın da takibatı başlattığını biliyorsunuz. Bu tarz bilgilerin yayılmasına bilmeden aracılık etmiş olanlar olabilir. Bu duruma düşmemek için lütfen bu yalanlara aracı olup hem cezai duruma düşmeyin hem de vebal yüklenmeyin. İstanbul’da Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ölen vakaların olduğu, hatta birçok hastanede benzer şekilde organizasyon kurulduğuna dair yaygın bir WhatsApp grubunun olduğunu artık bilmeyen yok.

  Emin olun sadece tiyatro ve o kişinin emniyet tarafından yakalanacağını ümit ediyorum. Ben tiyatrocu olduğuna da emin gibiyim. Yani bir mizansen bu kadar olabilir, bu kadar içerik ancak tiyatrocu tarafından sergilenebilir. Hiç aslı astarı yok. Dediklerinin 10’da 1’i doğru olsa 9’una eyvallah diyeceğim. Yani dediklerinin hiçbiri doğru değil, tamamen senaryo.”

   

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....