Diğer
  Ana SayfaGüzellikBakım yapmanın tam zamanı

  Bakım yapmanın tam zamanı

  -

  Lekeler ve kırışıklıkların daha çok ön plana çıktığı sonbaharda cildinize bakım yapacak yeni uygulamalar ile yepyeni bir cilde sahip olabilirsiniz.

  Bronz tenle daha ince görünüyorum, makyaj yapmak zorunda kalmıyorum gibi bahanelerle yaz aylarında saatlerce güneşin altında kaldıysanız şimdi lekelerle başınız dertte demektir. Ciltteki renk değişimleri olarak kendini gösteren lekeler yanında güneş ışınlarıyla birlikte kırışıklıklar da ortaya çıkmaya başlıyor. Bronzluğun geçmeye başladığı sonbahar döneminde çizgiler daha da belirginleşiyor ve dikkat çekiyor. Yaz sonrası yapılacak bakımlar, uygulamalar hakkında işin uzmanlarından yardım aldık ve cildimizi tekrar eskiye döndürebilmek için neler yapabileceğimizi sorduk. İşte yaz sonrası yapılabilecek bakımlar!

  Lekelerden kurtulun
  Peeling yöntemleri, lazer tedavileri ve leke çıkarıcı kremler lekeler üzerinde etkili olsa da derideki renk değişimli lekeleri tamamen ortadan kaldıracak bir yöntem henüz bulunmuş değil. Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş, “Güneşlenme ve sezon bittikten sonra ciltte görülen ilk sorun neme karşılık artan T bölgesindeki yağlanma oluyor. Cilt nemi ve cilt yağı ise en çok karıştırılan konular. Cildiniz yağlı görünebiliyor ama bu nemsiz olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Cilt rengi açılmaya başladığında ise lekeler ortaya çıkıyor, ancak çok geç fark edildiği için bazıları derinleşiyor ve koyulaşıyor. Bunların tedavisi ise çok daha zor oluyor” diyor. Lazer yardımıyla en kolay güneş lekeleri tedavi ediliyor. Yapılan araştırmalar lazer tedavilerinin güneş lekelerini yüzde 80 oranında yok ettiğini gösteriyor. Lazer tedavisinde cilde gönderilen lazer ışığı sadece sorunlu bölge üzerinde çalışarak etrafındaki dokulara zarar vermeden lekelerin tedavi edilmesine yardımcı oluyor. Üstelik bu tedavi yöntemi kolajen üretimini uyararak cildin geçleşmesine, gerginliğinin artmasına ve yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan renk ile ton farklılıklarını azaltmaya da yardımcı oluyor.

  Mezolift
  Leke tedavilerindeki en önemli sorun, lekelerin bir süre sonra geri gelmesi oluyor. Dr. Mustafa Karataş, “Leke tedavisinde cildin içten dışa doğru tedavi edilmesi gerekiyor. Böylece lekenin geri gelmesi engellenmiş oluyor. Renk açıcı maddelerle mezolift tedavisi uygulanarak cilt hücrelerinin melanin aktivitesi azaltılıyor” diyor. Formülün içinde bulunan hyalüronik asit, vitamin ve mineraller de cilt sağlığını olumlu yönde etkiliyor. Arkasından spot peel diye adlandırılan peeling tedavisi uygulanıyor. Bu peeling sonrasında yüze ciltte yaklaşık 12 saat kalan özel bir krem sürülüyor.

  - Advertisement -

  ekim-2012-estetik-resim-2Mezoterapi
  Dr. Mustafa Karataş, “Bence donuk, cansız ve nemsiz cilt için en etkili yöntem vitamin ve minerallerden oluşan bir kokteyli ince uçlu iğnelerle cilt altına vermek. Son dönemlerde bu kokteyle büyüme faktörü de eklendi. Bu madde hücreleri aktive eden proteinlerin sentezini sağlıyor. Bir ay arayla iki seans olarak uygulanan mezoterapi daha parlak, daha sıkı ve daha nemli bir cilt yaratılmasına yardımcı oluyor” diyor.

  Peeling
  Anestezi gerektirmeden uygulanabilen ve soyucu gücü fazla olan, dolayısı ile leke gidermede oldukça etkin olan TCA maddesi, trikarboksilik asit denilen özel bir asit. Leke tedavisinde uygulanan bu madde yüz, boyun veya dekoltede var olan lekeler üzerinde etkili olabiliyor. Cosmapeel ile TCA kullanılmadan önce cilt bir temizleyici yardımıyla temizleniyor. Eski jenerasyon TCA’de anında ciddi soyulma ve pullanma, kızarma olurken, cosmapeel ile bu uygulama daha kolay hale geldi. 1-3 dakikalık TCA sonrasında özel bir krem sürülüyor ve bu krem yüzde 12 saat kalıyor, 12 saat sonra yüz yıkanıyor, hafif kızarma ve pullanma başlıyor. Yaklaşık 4-5 gün pullanma ve soyulma devam ediyor. Bu dönemde en çok dikkat edilmesi gereken şey güneş koruyucuların düzenli olarak uygulanması ve 4-6 saatte bir tekrarlanmaları oluyor.

  Işık dolgu
  Dr. Mustafa Karataş “Yaz sonrasında çoğunlukla yüzdeki ince çizgileri gidermek, yüze hacim kazandırmak, kaybedilen nem kaybını geri getirmek veya güzelleştirmek için ışık dolgusu yapılıyor” diyor. Dolgu ve vitamin terapisi arasında olan ışık dolgusu cildin parlamasına ve yeniden onarılmasına yardımcı oluyor. Bu uygulamayla ciltte dolgu efekti yaratılmıyor çünkü içinde çapraz bağları çok gevşek yapılandıran hyalüronik asit bulunuyor. Aynı enjeksiyon içinde cildin parlamasını ve yeniden onarılmasını sağlayan vitaminler de yer alıyor. Bu vitaminler cildinize antiaging bakım da sağlıyor. Üç hafta aralıklı olarak üç seans yapılan etkili ve basit bir uygulama. Birinci enjeksiyondan sonra gözle görülür sonuçlar ortaya çıkıyor.

  Oksijen desteği
  Bilinen diğer oksijen terapi sistemlerinden farklı olarak öncelikle uygulama sırasında soğuk ile basınçlı oksijen ve bu sistem için özel olarak üretilmiş, moleküler yapısı oksijene benzer bakım ürünleri kullanılıyor. Ürünlerin içeriğinde bulunan enzimlerin olumlu etkisi ile yorgun, cansız görünüme sahip cildin ışıltılı görünmesine yardımcı oluyor. Cildin sıkılaşması, canlılık kazanması ve yüz ovalinin belirginleşmesi amaçlanıyor. Bu uygulama sırasında kullanılan ürünlerin içeriklerinde yer alan aktif maddeler ciltte depolanıyor. Ciltteki etki hemen fark edilebiliyor ve sonuçlar uzun süre kalıcı oluyor. Aynı zamanda hücrelere depolanan oksijen sayesinde cildin enerjisi artıyor, canlanıyor. Daha güzel bir görünüme kavuşuyor. Tüm yüz, özellikle göz ve dudak çevresi, boyun, dekolteye etkili uygulamalar yapmak mümkün. Acısız bir uygulama olduğu için rahatlıkla yaptırılabiliyor.

  Cildiniz yenilensin
  Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Akın Demiralay, “Fraksiyonel Karbondioksit Lazer, derinin üst ve orta tabakalarına etkili olan yeni bir cilt yenileme yöntemi. Fraksiyonel lazer tedavisinde, lazer ışığı çok sayıda toplu iğne başından minik noktacıklar halinde mm’lik boşluklar bırakacak şekilde deriye gönderiliyor. Böylece derinin orta tabakasında yaratılan ısı hasarı ile kolajen üretimi uyarılıyor ve cilt yenilenme süreci başlıyor. Lazer ışığı almayan mm’lik sağlam alanlardan gelen hücreler ile deri hızla onarılıyor. 1-2 hafta içinde iyileşen yeni cilt, sütunlar halindeki boşlukları kapatırken, yeni cilt hücrelerinin daha sıkı ve canlı görünüm kazanmasına yardımcı oluyor” diyor. Her türlü kırışıklıkların tedavisinde, gözenekli cilt görünümü tedavisinde kullanılabiliyor. Ayrıca güneş lekeleri, yaşlılıktan kaynaklanan lekeler, yüzeysel renk bozuklukları, sivilce iz ve lekeleri, ameliyat izlerinin düzeltilmesine de yardımcı oluyor. İşlem sonrasında güneş yanığında olduğu gibi, hafif bir kızarıklık ve ödem olabiliyor. Ciltte oluşan minik kabuklanmalar 1-2 hafta içinde soyularak geriliyor. Seans sayısı 2-4 hafta aralıklarla yapılıyor.

  Lazer
  Medikal Estetik Uzmanı Pınar Karagülle, “Kırışıklıklar, yeni oluşmuş lekeler ve diğer pürüzler için cilt gençleştirmede kullanılan fraksiyonel ECO2 lazer kullanılıyor. Bu lazer yöntemi ciltte mikroskobik kolonlar açıyor ve bu kolonlar 120-300 mikron çapında çok ince kanallar oluyor. Uygulama yapılan bölgelerdeki kolajen, kan damarları, keratinositler gibi su içeren yapılar termal hasara uğruyor. Termal hasar oluşan bölgenin hemen yanındaki hasar görmemiş bölgelerdeki canlı hücreler hasarlı alana göç ederek buradaki onarım mekanizmasını uyarıyorlar. Böylece cilt altında yeni kolajen üretimi başlıyor. Yeni jenerasyon fraksiyonel lazerin en büyük özelliği cildin üst yüzeyine hasar vermeden işlevlerini cildin altında gerçekleştirmesi oluyor. Böylece cildin üst yüzeyinde çok daha hızlı bir iyileşme oluşuyor ve kişiler sosyal hayatlarına kısa süre içinde dönebiliyor” diyor. Bu uygulamadan sonraki 1-3 aylık süreçte cilt altında yeni kolajen oluşumu ve cilt altı bağ dokusunda yeniden düzenlenme meydana geliyor. Böylece cilt gençleşmesi olarak adlandırılan ciltte gerilmeye, cilt üzerindeki pürüzlerin, lekelerin ve izlerin büyük oranda giderilmesine yardımcı oluyor. Uygulama sırasında yanma ve acı hissi oluyor. Bu his lokal anestetik kremler kullanılarak azaltılabiliyor. Hafif-orta derece kırışıklıklar ve izlerde 2-3 seans yeterli iken çok derin sivilce izleri ve kırışıklıklarda tedavi 3-5 seans olarak düzenleniyor. Seansların aralığı ise 1-1.5 ay oluyor.

  Nilgün YILDIZ

  Formsante Dergisi Ekim 2012 Sayısı  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz