Diğer
  Ana SayfaSağlıkBangkok'ta Çin Hastanesi'ndeydim

  Bangkok’ta Çin Hastanesi’ndeydim

  -

  Beş günlük Bangkok ziyareti sırasında bir günümün tamamını Bangkok’ta bir Çin Hastanesi’nde geçirdim. Geleneksel Çin tıbbı’nın müthüş üçlüsü ile daha yakından tanışmak için. Tuina masajı, akupunktur ve Çin bitkileriyle yapılan bitkisel ilaçlar. Sadece alternatif tıbbın uygulandığı böyle bir hastanede olmak bile ilginç bir deneyimdi.

  Tayland Ticaret Merkezi’nden gelen 5 günlük Bangkok ziyaretinin davetiyesi elime ulaştığında gözlerimin epeyce büyüdüğünü hatırlıyorum. Dergi için inanılmaz bir fırsattı. Alternatif tıp ve spa cennetine; Uzakdoğu terapilerinin ve sağlık masajlarının merkezine bir yolculuktu bu. Şifalı bitkilerin, rahatlatıcı tütsülerin, iyileştirici çayların, yoga ve meditasyonun can damarına bir ziyaret. Biliyordum; göreceklerim beni büyüleyecekti ama gördüklerimin de ötesinde yaşadıklarım başka bir yaşamın varlığını tattırdı bana.
  21-25 Eylül günlerinde Bangkok’ta gerçekleştirilen Uluslararası Güzellik ve Sağlık Fuarı kapsamında davetliydik Bangkok’a, güzellik editörümüz Elif’le birlikte 9 saatlik bir yolculuktan sonra ulaştık. Tayland Ticaret Merkezi’nin Türkiye Direktörü Jirawuth’u ilk gün o yorgunluğa rağmen öylesine soru yağmuruna tuttum ki, eminim kibarlığından isyan etmedi bana. Ama ertesi gün fuar ziyaretine daldıktan sonra başka konular araya girer ve unuturum endişesiyle yapmıştım hamleyi. Böyle bir yere gelip de bizim için değerli olan bir haberi bile atlasam kendimi affetmezdim doğrusu. Ve nihayet sorularıma gelen cevaplardan da ilk güzel haberi yakalamıştım: Bangkok’taki Çin Hastanesi ve burada yapılan uygulamalar.

  ÇİN TIBBINA TALEP ÇOK
   
  Jirawuth’a gezinin ikinci günü için Çin Hastanesi’nden bir randevu ayarlamasını rica ettim. Sağlık Bakanlığı’nın desteğiyle talep yaratmaya çalışan buf alternatif tıp hastanesini 

  gezecek, senelerdir akupunktur uygulamalarıyla birçok Çinli’yi ve Taylandlı’yı iyileştiren çok yaşlı Çinli bir bayan doktorla tanışacaktım. Kulağa oldukça heyecan verici geliyordu. Bir kere, salt alternatif tıp tedavileri üzerine kurulu bir hastaneyi görecek olmak bile başlı başına farklı bir deneyim olacaktı. Üstelik bu tür alternatif tedavilerin ve özellikle de Çin tıbbına dayalı merkezlerin Tayland’da son senelerde Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenir olduğunu duymak şaşırtıcıydı. Hastanede Tayland’da yaşayan çok fazla Çinli arasında olduğu kadar Tayland’lılar arasında da oldukça talep gören bir kurumdu.
   


  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz