Diğer
  Ana SayfaGüzellikBanyonuzu spa'ya çevirme vakti

  Banyonuzu spa’ya çevirme vakti

  -

  Spa’ya gitmek için zamanım yok’ diye üzülüyorsanız, artık bu derdi bir kenara bırakın ve evinizin en özel alanı olan banyonuzu içi güzellikle dolu bir spa merkezi haline getirin.

   

  Son dönemlerde rahatlamanın en iyi yollarından biri olarak kabul edilen spa’ların da kendine göre rutinleri ve kuralları bulunuyor. Spa kültürünü daha yakından tanımaya vaktiniz yoksa rahatlığı kendi evinize taşıyabilir, yorgun bir günün ardından kendi banyonuzda şımarmanın tadını çıkarabilirsiniz.

  Suyun gücü

  - Advertisement -

  Spa’ların en önemli unsuru sudur. Ilık su vücudun arınmasını sağlarken dinlenmesine de yardımcı oluyor. Fakat evde yapılan en büyük hata suyun içinde kısa süreli olarak kalınması. Uzmanlar spa’nın keyif verme nedeninin suda geçirilen zaman olduğunu belirtiyorlar. Banyonuzu bir spa merkezine çevirecekseniz en az 20 dakika boyunca suyun içinde kalmalısınız. Suyun içinde kaldığınız anlarda vücudunuzun kurumasını engelleyici yağları da suyunuza ekleyebilirsiniz. Suyun derecesi de oldukça önemli. Buhar banyosu çok önemli bir ayrıntı çünkü kan dolaşımının hızlanmasına ve ölü derilerin yumuşamasına yardımcı oluyor. Eğer su çok sıcak olursa uzun süre suyun içerisinde kalamazsınız. Bu nedenle sıcak suyu iyice açın ve en az 10 dakika kadar akıtın. Bu arada duşakabin ya da banyo perdesi varsa kapatın. Suyu da kapattıktan sonra, buharla dolan banyonun içine girebilirsiniz. Buhar banyosunu 10 dakika yaptıktan sonra suyu yavaş yavaş daha ılık hale getirin. Hatta son duşunuzu soğuk su ile yaparak banyodan çıkın.

   

  Bunları deneyin

  Banyo tuzları ya da deniz mineralleri içeren ürünler özellikle kuru ciltler için ideal oluyor. Karabiber ya da fesleğen içeren yağlar da rahatlamaya yardımcı oluyor. Eğer cildinizin yumuşamasını istiyorsanız banyo suyunuza bir miktar süt de karıştırabilirsiniz. Süt ciltteki ölü hücrelerden kurtulmaya yardımcı olurken, cildinizi yumuşatıyor.

   

  Keseye zaman ayırın

  Spa salonunda yapılan kese ile evde yapılan kese arasındaki fark nedir? Evde yapılan kese 5 dakika ise, spa salonunda en az 45 dakika sürüyor. Eğer spa salonundan çıktıktan sonraki gibi yumuşacık bir cilt istiyorsanız haftada en az bir defa olmak üzere cildinize 15 dakika kese yapmalısınız. Keseye ayaklardan başlamalısınız. Yumuşak hareketlerle cildinize zarar vermeden yukarıya doğru çıkmalısınız.

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz