Diğer
  Ana SayfaRöportajBaşak Parlak

  Başak Parlak

  -

  “Koşmak, hem zihinsel hem de bedensel rahatlatıyor”
  Son dönemin en çok izlenen aile dizilerinden biri olan “Şevkat Yerimdar”da Esin rolüne hayat veren güzel oyuncu Başak Parlak, bu ay kapağımızı güzel gözleri ve fit vücuduyla süsleyen isim oldu.

  Röportaj: Deran Çetinsaraç
  Fotoğraflar: Murat Sargın
  Styling: Tülin Demir
  Makyaj: Alp Kavasoğlu
  Saç: Akın Ünal
  Fotoğraf: asistanı Zehra Sargın

  Setlerin tozunu küçük yaşlardan beri yutuyor olmasına rağmen mütevazi kişiliğiyle beğenimizi kazanan Başak Parlak’ı yaptığı kısa tatil sonrası yakaladık. Yaz sezonunu çalışarak geçirecek olan güzel oyuncu, kameramızın karşısında birbirinden enerjik pozlar verdi. Düzenli spor alışkanlığının yanı sıra beslenmesine de dikkat eden Parlak, özellikle gıda ve kozmetik alışverişlerinde içeriklere dikkat ettiğini söylüyor.

  Genellikle diziler yayınlandıktan sonra film olur, “Şevkat Yerimdar”da ise tam tersi bir durum yaşanıyor değil mi?
  Evet, aynen öyle. Bu konuda bir ilkiz aslında. “Şevkat Yerimdar” projesine sinema filmi olarak başladık. Çok keyif aldığımız iki tane sinema filmi çektik. Bu projeyi televizyona uyarlama fikri filmlerin televizyonda yayınlanması ve çok izlenmesinden sonra ortaya çıktı. Aslında bir süredir planlanıyordu ama doğru zamanı bekledik.

  - Advertisement -

  İzlenme açısından dizinin iki filmi de geride bıraktığı söyleniyor doğru mu?
  Doğru. Dizi bir süredir bekleniyordu zaten. Daha önce sinema filmlerinin sevilmiş olmasının avantajı var tabii. Reytinglerden çok memnunuz.

  Yaz dizisi olması sizce bir avantaj mı?
  Aslında yaz dizisi olarak başlamadık. Geçen sene ağustos ayında çekimlere başlamıştık ve sonbaharda yayına girmesi planlanıyordu. Kanal son anda fikir değiştirip yayın tarihini erteledi. Açıkçası pek bilemiyorum yaz sezonunda girmemizin ne kadar avantajını göreceğimizi… Sanırım onu yeni sezon başlayınca anlayacağız.

  Dizideki rolünüzü biraz tanıtabilir misiniz?
  Dizide Esin’i oynuyorum. Esin, varlıklı bir ailenin tek kızı. El bebek gül bebek büyümüş, hiç yokluk çekmemiş. Paris’te okumuş ve uzun yıllar orada yaşamış. Resim sanatçısı, aynı zamanda seramik ve heykel de yapıyor. Annesini çocukken kaybetmiş. En değer verdiği insan babası. Babasının özlemine dayanamayıp İstanbul’a temelli yerleşmeye karar veriyor. Esin, doğduğu büyüdüğü topraklarda bir sanat galerisi açmaya karar veriyor. Bu vesileyle Balat’a taşındıktan ve Şevkat’le tanıştıktan sonra hayatı değişiyor ve kendini yeniden keşfetmeye başlıyor.

  Şevkat karakteri mahallenin delikanlısı ama sanki biraz maço tarafları mı var?
  Evet, tam bir mahalle delikanlısı. Hala mahalle kültürünün yaşatıldığı yerlerde çok benzerine rastlayabileceğiniz karakterlerden. Şevkat öfke kontrol problemi yaşıyor. Kaba saba halleri var. Bazı durumlarda maço halleri var tabii. Ama çok iyi kalpli, yardımsever ve doğru bir adam. İnsanlara kötü örnek olabilecek bir özellik taşımıyor. Bu bizim, özellikle de Özgürcan Çevik’in çok dikkat ettiği bir durum.

  Sizce Esin ve Şevkat birbirine uyuyor mu? Esin sizce Şevkat’in hangi özelliklerini beğeniyor?
  Esin ve Şevkat asla birbirlerine uymuyor. Zaten gün gibi ortada. Diziyi bir kez izlemiş herkes aynı yorumu yapacaktır. Ama birbirlerinden bu kadar farklı olmaları onları birbirine çeken en kuvvetli şey bir taraftan. Şevkat, Esin’in daha önce tanıdığı hiç kimseye benzemiyor. Şevkat’in dürüstlüğü, yardımseverliği, vicdanı Esin’i en çok etkileyen özellikleri.

  Dizide neden sürekli tavuk gıdaklıyor?
  Dizide bazı sahnelerde karakter gerçekçiliği açısından gerekli olduğu için televizyonda kullanamayacağımız kelimeler kullanabiliyoruz. Bu kelimeleri de tavuk gıdaklamasıyla sansürlüyoruz

  Yan karakterleri güçlü bir dizi, sette deneyimli isimlerle bir arada olmak nasıl?
  Dizinin başarılı olmasının en önemli sebeplerinden biri de bu zaten. Güzel enerjilerini ve tecrübelerini esirgemeyen, projeyi çok seven değerli oyuncularla çalışıyoruz. Benim için çok ilham verici elbette. Esin’in babası Cevdet karakterini Salih Kalyon oyunuyor mesela. Onunla çektiğim sahnelerin yeri benim için çok ayrı. Her açıdan müthiş bir aktör. Hem çok keyif alıyorum hem de bir sürü şey öğreniyorum.

  12 yaşınızdan beri set ortamındasınız, artı ve eksi yönleri neler oldu?
  Dezavantajları oldu tabii ki ama ben avantajlarının daha ağır bastığını düşünüyorum. Bir kere çalışma saatleri ve koşulları çok ağır. Okul hayatı biraz daha zorlaştı. Bir yandan sette olmak bir yandan dersleri kaçırmamaya çalışmak zordu. Erken yaşta çalışmaya başlamak bence yaşıtlarıma göre daha erken olgunlaşmamı sağladı, biraz hızlı büyüdüm. Üniversiteden mezun olurken bir mesleğim vardı mesela.

  Çalışmadığınız zamanlarda neler yaparsınız?
  Çalışmadığım zamanlar çok kısıtlı. Boş zamanlarımda önceliğim aileme vakit ayırmak oluyor. Sonrasında tatile gidiyorum. Tatil benim için çok önemli. Sette harcadığım enerjiyi yaptığım tatillerde depoluyorum. Yeni şehirler görmeyi çok seviyorum. Zamanım yettiğince farklı ülkelere seyahat ediyorum. Spor yapıyorum. Arkadaşlarımla vakit geçiriyorum. Resim yapıyorum.

  İstanbul’da gurme noktalarınız var mı alışveriş yaptığınız?
  Yeme içmeye çok meraklı bir tip değilim. O yüzden özellikle tercih ettiğim farklı gurme noktalarım yok. Peynirlerimi aldığım özel bir yer var sadece.

  Beslenmeniz nasıl? Kilonuzu nasıl koruyorsunuz?
  Beslenme konusunda öyle sıkı kurallarım, kısıtlamalarım olduğunu söyleyemem. Canım bir şey yemek istiyorsa kendimi tutmam ama bir önceki gün vücudumu yoracak bir şeyler tükettiysem bir sonraki gün hafif yemeye çalışıyorum. Çorba çok seviyorum, et tüketiyorsam yanında haşlanmış sebze yemeye dikkat ediyorum.

  Spor düzenli olarak hayatınızda var mı? Hangi sporları yapmaktan hoşlanıyorsunuz?
  Set programımıza göre mümkün olduğu kadar düzenli spor yapmaya çalışıyorum. Fitness için fırsat buldukça spor salonuna gidiyorum. Koşmak bana çok iyi geliyor, hem zihinsel hem de fiziksel olarak rahatlıyorum. Birkaç senedir snowboard yapıyorum. Bu yaz ilk defa dalış yaptım ve çok sevdim.

  Evde hayvan beslemek insana neler katıyor? Rahatlamak için yaptığınız özel şeyler var mı? Masaja gitmek, doğada olmak vb.
  Evde hayvan beslemek kesinlikle insanın dünyasını değiştiriyor. Benim Russian Blue bir dişi kedim var. Onunla vakit geçirmek beni çok mutlu ediyor ve huzur veriyor. Yavruyken sokakta bulmuştum. Bu konuda çok netim. Evcil hayvanların para vererek alınmasına kesinlikle karşıyım!

  Sizce insanın kendisine yaptığı en büyük yatırım nedir?
  Bence insanın kendisine yaptığı en büyük yatırım kendisini mümkün olduğu kadar fazla alanda geliştirmek. Bu hem insanın vizyonunu genişleten bir şey, hem de hayatta yeni kapılar açabiliyor. Öğrenmenin sonu yok. Öğrenilen her yeni bilgi hayatta karşınıza çıkan sorunların çözümünü kolaylaştırıyor.

  Hem saç hem de yüz bakımında nelere dikkat edersiniz? Güzellik rutininizde cilt bakımları da yer alıyor mu? “Şu ürünü hiçbir şeye değişmem” dediğiniz bir şey var mı?
  Hem saç bakımı hem de cilt bakımı benim için önemli. Saçıma kozmetik ürün çok kullanmıyorum. Mümkün olduğunca doğal içerikli ürünleri tercih ediyorum. Aktarda hazırlattığım bir yağ karışımı var. Haftada iki kez onu saçlarıma sürüp bekletiyorum. Çekimlerde zaten çok işlem gördüğü için günlük hayatımda mümkünse saçıma hiç işlem yaptırmıyorum. Cildimi yaz-kış yüksek koruma faktörlü kremlerle güneşten koruyorum. Ne kadar yorgun olursam olayım mutlaka çok iyi temizleyip nemlendiriyorum. Ayda iki kez cilt bakımı yapmaya gayret ediyorum. Kiehl’s’ın avokadolu gözaltı kremini uzun zamandır kullanıyorum. Sanırım onu hiçbir şeye değişmem.

  Önümüzdeki yıllar gerçekleştirmeyi planladığınız hedefleriniz veya projeleriniz var mı?
  Oralarda biraz doğaçlama hareket ediyorum diyebiliriz. Hayatın açtığı her yeni kapı benim için sürpriz oluyor. Uzun vadeli hayaller kuran, planlar yapan biri değilim. Sadece neleri tercih edip etmeyeceğimle ilgili genel fikirlerim var diyebilirim. Daha önce canlandırdığım karakterlerden farklı özellikteki roller daha cazip ve heyecan verici olacaktır diye düşünüyorum.

  Bilinçli bir tüketici misiniz? Bir gıda alırken nelere dikkat edersiniz?
  Bilinçli olduğumu söyleyebilirim. Özellikle gıda ve kozmetik alışverişlerinde aldığım ürünlerin içeriklerine çok dikkat ediyorum. Mesela yediğim şeylerde palm yağı olmamasına özen gösteriyorum. Ya da aldığım kozmetik ürünlerde parabenin yer alıp almadığına mutlaka bakıyorum. Aldığım herhangi bir ürünün hayvanlar üzerinde test edilmemiş olması benim için çok önemli. Hayvanlar üstünde test edilen hiçbir ürünü kullanmam.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz