Diğer
  Ana SayfaFit MenBaşarının temellerini sağlam atın

  Başarının temellerini sağlam atın

  -

  Yaşamınızın her alanında iş, sağlık, spor veya ilişkiler- başarı için temel oluşturmanın yolu, hayatınızın tümüne bakmaktan geçiyor. Örneğin, geçmiş deneyimlerinizden ne öğrendiniz veya eski alışkanlarınızı tekrarlıyor musunuz? Sizi neyin harekete geçirdiğini biliyor musunuz veya hemen dikkatiniz dağılıyor ve sıkılıyor musunuz? Kendinizi gerçekten başarıya adıyor musunuz veya bu sadece birkaç gün mü sürüyor? Eğer vereceğiniz yanıtlardan alabileceğiniz bir mesaj varsa, değişim ve yeni temeller inşa etmek için fırsatınız da vardır. İşte başarıya giden yoldan birkaç ipucu… 

   

   

   

  - Advertisement -

   

   

   

  ALIŞKANLIKLARINIZI GÖZDEN GEÇİRİN 
  Daha başarılı bir hayata adım atmak için öncelikle geçmiş deneyimlerinizi hatırlamaya çalışın. Bu sayede en çok keyif aldığınız tecrübelerin tamamıyla motive olduğunuzda, belki de yaratıcılığınızı destekleyen kişilerle çalıştığınızda yaşandığını fark edebilirsiniz. Benzer şekilde, alışkanlıklarınızın da muhtemelen en sinir bozucu aktiveleri yaparken oluştuğunu göreceksiniz. Bütün bu gözlemleri listeleyin. 

  Bir sonraki göreviniz ise çevrenizdeki kişilerden hangi konuda iyi olduğunuzu öğrenmek olsun. Bu kişilerden mümkün olduğunca açık ve dürüst olmalarını isteyin. Hangi konuda iyi olabileceğinizi değil, nelerde iyi olduğunuzu öğrenmek istediğinizi onlara belirtin. Bu noktada dürüstlük ve açıklık çok önemli. Verdikleri bazı cevaplara şaşırabilirsiniz ama üzülmeyin. Sizin ve özelliklerinizin onlar tarafından nasıl algılandığının önemini unutmayın. Geçmişteki deneyimlerinizi değerlendirerek, sizi güçsüz kılan eski alışkanlıklarınızı tekrarlamamaya karar vermek, gelecek hayalleriniz için temel oluşturmanıza yardımcı olur. 

  Enerjinizi Artırın 
  Başarıya olan yaklaşımınız değişmeye başladı mı? Örneğin hedefinizde egzersiz programınızı tamamıyla uygulamak var. Ancak bir gece geç saate kadar dışarıda kaldınız ve sabah uykunun tatlı kucağından ayrılmak çok zor geldi. Sonuçta o sabah yapacağınız egzersiz programından geri kaldınız. Kendinizi kötü hissetmenize yol açan bu durum, başarısız olduğunuz fikrini güçlendirebilir. Oysa yapmanız gereken geçen günlerde neler başardığınızı düşünmek ve muhtemelen zaman zaman dinlenmeye ihtiyacınız olduğunu fark etmek. Bu sayede bir sonraki egzersiz gününe yenilenmiş ve zinde başlayabilirsiniz. 

  Konunun egzersiz değil de iş hayatınız olduğunu düşünün… Yeni bir işe başladınız; kendinizi bu işe adayıp, tamamen konsantre oldunuz ve zamanınızı en verimli şekilde kullanmak istiyorsunuz. Tüm bu motivasyona rağmen bir an kendinizi Facebook’ta chat yaparken, mail’lerinizi kontrol ederken ya da genel olarak işinizle hiçbir ilgisi olmayan şeylerle meşgul bulabilirsiniz. Unutmayın, dikkatinizin dağılması, karşılanmayan ihtiyaçlarla meselesi olan “öteki tarafınızın” ortaya çıktığının işaretçisi olabilir. Peki, başarılı olma heyecanını hep canlı ve diri tutmak için seçenekleriniz neler? Kendinize bir duygu günlüğü tutun. Her gün kendinizi nasıl hissettiğinizi, tamamıyla hırslı veya dağılmış durumda olup olmadığınızı, dikkatinizi dağıtan konuları not edin. Ayrıca dikkatinizin dağıldığını hissettiğinizde tutum ve davranışlarınızın neler olduğunu da yazmayı unutmayın. Davranış biçimlerini algılamak, yeni farkındalıklara ve büyümeye öncülük eder. Başarmak için sizi motive eden en önemli şeyi hayal etmek için bir dakikanızı ayırın. Para, statü, şöhret, ailenizle daha çok vakit geçirmek, sevdiğiniz bir işi yapabilmek ya da çalışma özgürlüğü… Motivasyon kaynağınızı belirleyerek, başarıya giden yolda büyük bir adım atın. 

  Sorumluluk Alın
  Hayatınızın her alanında sorumluluk alıyor, işlerin peşinde koşuyor olmanız başarının başka bir anahtarı. Burada amir de memur da sizsiniz. Eğer bunu istiyorsanız, işte size harika bir yol: Hedeflerinizi, eylemlerinizi ve onları ne zaman başaracağınızı belirleyip kendinizle bir sözleşme imzalayın. Sorumluluk duygunuzu artırmak için bunu başka biriyle de paylaşabilirsiniz. Güçlü ve hırslı bireylerin alışkanlıklarını incelemek, bunları pratik etmek başarı için en doğru zihin yapısını oluşturuyor. Başarıya giden yolculuğunuzda destek ağı sağlamak hırs ve motivasyonunuzu artırabilir. Bu; eş, koç, kişisel eğitmen veya egzersiz hedefleri açısından bir fitness grubuna katılmak olabilir. Ayrıca Facebook, Twitter gibi sosyal ağlardan da faydalanabilirsiniz. 

  Mental dayanıklılığınızı güçlendirin
  Atletler, koçlar, spor psikologları ve popüler medya, mental dayanıklılığın şampiyon olma yolunda kritik olduğu konusunda hemfikir. Mental dayanıklılık, şampiyonları, şampiyon olmak için fiziksel özelliklere ve sportif becerilere sahip gibi gözüken fakat başarılı olamayan sporculardan ayıran psikolojik yapıların başında geliyor. 

  Performansınızda bir dönüm noktası yaşamak istiyorsanız, aşağıdaki süreci tamamlamak için zaman ayırın. Bu başarı ve hata arasındaki farkı yaratabilir: 

  • Başarmak istediğiniz dönüm noktasını tanımlayın. 

  • Nedenleri, korkuları ve öngörülen engelleri, neden yapılamayacağına göre belirleyin. 

  • Kendinize sorun; “Bu hikayelerin gerçek olduğuna dair kanıtım var mı ya da gerçek olduklarına mı inanıyorum?” 

  • Eğer korkularınız, nedenleriniz, öngördüğünüz engeller hayal ürünüyse, bunların önünüze set çekmesine izin vermeyin. 

  Bu süreçten geçerek sizi başarıdan alıkoyan şeylerin işe yaramayan eylemler değil, başlamak için atmanız gereken adımları engelleyen korkularınız ve inançlarınız olduğunu göreceksiniz. Böylece başkalarına koçluk etmenize yardım edecek nitelikleri ve güveni de elde edebileceksiniz. 

  DİKKAT!

  • Hayattaki yerinizi belirleyin. 

  • Sizi harekete geçirenin ne olduğunu kavrayın. 

  • Kendinizin ve başka birinin sorumluluğunu alın. 

  • Her gün odak noktanızı ve bunun amacınıza uygunluğunu kontrol edin. 

  • Üstü kapalı mesajları dikkate alın, bunların başarı yolculuğunuzu değiştirebileceğini unutmayın. 

  • Her başarı için kendinizi ödüllendirin. 

  Fitmen – 2015 5. sayı
  Ayşegül Uyanık Örnekal  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....