Diğer
  Ana SayfaGeziBayram tatili için 2 farklı rota

  Bayram tatili için 2 farklı rota

  -

  Soğuk kış günlerine denk düşen Kurban Bayramı tatilinde ne yapılır, nereye gidilir? Evet, bayram 7-10 Aralık tarihlerinde ama, biz, programınızı erken yapıp son dakikaya kalmamanız için şimdiden 2 alternatif öneriyoruz: İster Kapadokya’da trekking, ister Palandöken’de kar tatili.

  Aytaç Özkardaş [email protected]

  Kapadokya'da trekking

  Türkiye'nin en büyük tarihsel ve doğal zenginliklerinden biri olan Kapadokya'yı hala görmediyseniz uzun bayram tatili bu güzel coğrafyayı keşfetmek için en uygun zaman! Hele ki doğa yürüyüşlerine meraklıysanız, Kapadokya'da yapacağınız trekking turlarıyla bölgeyi daha da yakından tanıyabilirsiniz. Çünkü geniş arazide saklanmış onlarca hazineye ancak yayan ulaşılabilen bölgede trekking en iyi alternatif.
  Kapadokya, Pers dilinde 'Güzel Atlar Ülkesi' anlamına geliyor. Bölge 60 milyon yıl önce, büyük bir doğa olayı sonucu oluşmuş. Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ'ın püskürttüğü lavlar ve küller kaplamış her yanı. Sonra yağmurlar, rüzgarlar milyonlarca yıl boyunca aşındırmış yumuşak tabakaları ve böylelikle peribacaları oluşmuş. İnsan yerleşimi ise Paleolitik döneme kadar uzanıyor.

  Hititlerden Friglere, Perslere kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış. Daha sondaki dönemlerde ise Hıristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuş. Kayalara oyulan evler, kiliseler bölgeyi devasa bir sığınak haline getirmiş Hıristiyanlar için. Bu nedenle Kapaodokya'da yapacağınız yürüyüşler sırasında 'Aynalı'sından, Saklı'sına, Yılanlı'sından, Geyikli'sine kadar birçok kiliseye rastlıyorsunuz.

  - Advertisement -

  Kapadokya'ya trekking turu düzenleyen firmalar genelde Ak Vadi, Ballı Vadi,Güvercinlik Vadisi, Dervent Vadisi, Meskendir Vadisi, Aşk Vadisi, Zemi Vadisi, Kızılvadi gibi önemli rotaları programlarına alıyorlar.

  Mutlaka görün:

  Uçhisar ve Ortahisar Kaleleri: Bölgedeki iki önemli kale olan Uçhisar ve Ortahisar, doğal oluşumlar insan eliyle oyularak oluşturulmuş. Gerçekten etkileyici yapılar. Kalelerin tepelerine çıktığınızda tüm Kapadokya ve bölgeyi çevreleyen yanardağlar ayaklarınızın altında.

  Haberin devamı 2008 Kasım sayımızda…  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz