Diğer
  Ana SayfaBebekBebeğim yeterince doyuyor mu? Hangi ayda kaç kilo almalı?

  Bebeğim yeterince doyuyor mu? Hangi ayda kaç kilo almalı?

  -

  Annelerin en sık sorduğu sorulardan biri de “Bebeğim yeterince doyuyor mu? Hangi ayda kaç kilo almalı” sorusudur. Bunu anlayabilmek için bebeğin kilo alımını ve günlük bez değiştirme sayısını düzenli takip etmemiz gerekiyor. Bebeğin içinde bulunduğu aya göre tartı alımının yeterli olup olmadığını değerlendirmek gerekiyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeliz Polat, bebek beslenmesiyle ilgili tüm detayları anlattı.

  DOĞUMDAN SONRA BEBEKLER HANGİ AYDA KAÇ KİLO OLMALI?

  Doğumdan sonraki ilk 3-4 gün içinde doğum ağırlığının %5-6 sı kadar fizyolojik tartı kaybı olur. Tartı kaybı %10’dan fazla ise patolojik kabul edilir. Bebekler ilk 6 ayda, günde 20-30 gr (aylık 600-900 gr), ikinci 6 ayda günde 15-20 gr (aylık 450-600 gr), 12-24 ay arasında ayda ortalama 200 gr, 24 aydan sonra yılda 2-2,5 kg alırlar. Bebekler genel olarak doğum ağırlıklarının iki katına 5. ayda, üç katına 12. ayda, dört katına 24. ayda ulaşırlar.

  BEBEĞİM YETERİNCE DOYUYOR MU?

  Aynı zamanda bebeğin yeterli beslendiğini, anne bebeğini iyi bir şekilde gözlemleyerek de anlayabilir. Bebek annenin göğüs ucunu iyi kavrayabiliyorsa, gün içinde 6-8 kez beslenebiliyorsa, günde 8-10 kez bezini ıslatıyorsa, 2-4 kez kakasını yapıyorsa yeterince beslendiğini ve doyduğunu anlayabiliriz.

  BEBEĞİN DOYMASI İÇİN İLAÇ KULLANILMALI MI?

  Bebeğin doyması için ve iştahının açılması için kullanması gereken bir ilaç yoktur.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz