Diğer
  Ana SayfaBebekBebeğimin ateşi çıktı! Ne yapmalıyım?

  Bebeğimin ateşi çıktı! Ne yapmalıyım?

  -

  ‘Bebeğimin ateşi çıktı! Ne yapmalıyım?’ Annelerin telaşlandıkları zamanda en çok sorduğu sorulardan biridir. Peki panik yapmadan bebeğimizin ateşi çıktığında ne yapmalıyız? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeliz Polat, yanıtladı.

  ATEŞ NEDİR? NE ZAMAN ENDİŞELENMELİ?

  Ateş vücut ısısının normal sınırlar üzerine çıkmasıdır. Ateş kendi başına bir hastalık değildir, bazı hastalıklarda ortaya çıkan bir belirtidir. Normal vücut ısısı 36-37,5 C derece arasındadır. 37,5-38 C derece arası subfebril ateş olarak tanımlanır. Ateş olarak kabul edilen ateş sınırı 38 C derece üzerindeki ateşlerdir.

  DOKTORA GİTMEDEN ÖNCE NE YAPILMALI?

  Doktora gitmeden önce bebeğin üzeri soyulmalı, ortam ısısının 22-26 C derece olmasına dikkat edilmeli, küçük bir kap içine ılık su koyup bebeğin oyun oynarmışçasına korkutmadan duş aldırılabilir, fazla kurulamadan ince bir şort ve atlet giydirilerek vücudundaki ıslaklığın buharlaşması beklenmelidir. Bu uygulamayı ateş olduğu sürece 30 dakika arayla yapılabilir.

  ATEŞİ ÇIKAN BEBEĞE NE YAPILMAMALI?

  Ateşi yükselen çocuk üşüme hisseder ve titrer. Bu durumda çocuğunuzu kalın örtülerle örtülmemeli, ince bir çarşaf ile örtülmelidir. Ayrıca soğuk su, sirkeli su, kolonya üşüme hissini artırır, titreyen vücut ısı üretir ve ateşin yükselmesine neden olur.

  Ateş birçok hastalığın belirtisi olması sebebiyle mutlaka bir çocuk doktoruna gösterilmelidir.

  - Advertisement -

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BEBEK İÇERİKLERİ  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz