Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikBebeğin kalp atışı ilk ne zaman duyulur?

  Bebeğin kalp atışı ilk ne zaman duyulur?

  -

  Hamilelik sürecinde ebeveynleri en çok heyecanlandıran ilk olay şüphesiz kalp atışlarıdır. Peki, bebeğin kalp atışı ilk ne zaman duyulur? Bebeğin kalp atışı değerleri ne olmalı? Bebeğin kalp atışı hangi verileri verir? Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Başar Önal, konu hakkında detayları anlattı.

  BEBEĞİN KALP ATIŞI İLK NE ZAMAN DUYULUR?

  Embriyonun kalp atımları ultrasonografi ile embriyo 3-4mm boyutuna ulaştığında duyulabilir ve görülebilir. Bu süreç kadının son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplandığında 5-6. gebelik haftasına, ilişki yani döllenme tarihinden itibaren de ortalama 21 gün sonrasına denk gelir.

  BEBEĞİN KALP ATIŞI HANGİ VERİLERİ VERİR?

  Gebelik kesesi görülüp henüz embriyo ve kalp atımları görülmemişse anne adayı 10-15 gün sonra kontrol muayenesine çağrılır. Kontrol muayenesinde embriyo ve kalp atımları görülmelidir. Eğer embriyo görülmüyorsa gebelik sağlıklı gelişmemiştir. Boş gebelik olarak adlandırılır. Embriyonun görülmesine ve 4 mm boyuta ulaşmasına rağmen vajinal ultrasonografide kalp atımları tespit edilemiyorsa bu durum da gebeliğin sağlıklı gelişmediği anlamına gelir ve gecikmiş (missed) düşük olarak adlandırılır.

  BEBEĞİN KALP ATIŞI DEĞERLERİ NE OLMALI?

  Embriyonun kalp atımlarının bu dönemde 100 atım/dakika ve üzerinde olması iyilik belirtisi olarak kabul edilir. İlerleyen gebelik sürecinde doğuma kadarki dönemde kalp atımları 120-180 atım/dakika olmalıdır.

  HAMİLELİKLE İLGİLİ DİĞER İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz