Diğer
  Ana SayfaSağlıkBebeğinizi de hasta eden 5 cinsel hastalık

  Bebeğinizi de hasta eden 5 cinsel hastalık

  -

  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar tedavi edilmezlerse sadece bizim değil, doğacak olan bebeğimizin sağlığı üzerinde de büyük bir tehdit oluşturabiliyor. Bu yüzden bebeğimizi hastalıklardan korumak için hamilelik öncesinde veya ilk üç ayında bazı testler yaptırmamız ve eğer varsa bu enfeksiyonlardan kurtulmamız şart!

  Funda ÇATAR

  "Müjde hamilesiniz" Dünyanın en büyük mucizesi bedeninizde hayat buluyor. Bir kadının yaşamı boyunca duyacağı en güzel haber bu olsa gerek. Ama şu da bir gerçek ki annelik hiç de kolay değil. Çocuğu dokuz ay boyunca karnında taşımak, doğurmak, uzun ve bir o kadar da yorucu yolun sadece başı. Artık yediğimiz içtiğimiz her şeye dikkat ediyor, rutin muayenelerimizi asla aksatmıyor ve sağlıksız olan tüm alışkanlıklarımızı bir kalemde siliveriyoruz. Yeter ki bebeğimiz sağlıklı dünyaya gelsin. Ancak bu noktada dikkat etmemiz gereken bir şey daha var ki o da cinsel yolla bulaşan bir hastalığımızın olup olmadığnı öğrenmek. Çünkü korunmasız bir şekilde girdiğimiz cinsel ilişkinin faturasını bebeğimiz ödemek zorunda kalabiliyor! Klamidya, gonore, sifiliz veya herpes simpleks gibi cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar enfeksiyonun farkında olmadığımızda veya tedavide geç kaldığımızda bebeğimizde menenjitten körlüğe kadar pek çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Uzmanlar da, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmemiz için bu hastalıkların hamilelik öncesinde veya en geç ilk üç ayında mutlaka tedavi edilmeleri gerektiği uyarısında bulunuyor. Bu noktada da hepimizin aklına şu sorular takılıyor: Cinsel yolla bulaşan hangi hastalık bebeğimizde hangi sağlık sorunlarına yol açabiliyor? Bu hastalıklar nasıl tedavi ediliyor? Bu soruların yanıtlarını Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Erol Tavmergen'e sorduk. Bebekte oluşabilen sağlık sorunlarını da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hayriye Aygar yanıtladı.

  KLAMIDYA
  BEBEKTE ZATÜRREYE NEDEN OLUYOR

  Klamidya enfeksiyonu, özellikle gelişmiş ülkelerde cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en sık görüleni. "Chlamydia trachomatis" adlı bakterinin neden olduğu bu hastalık, her 3 kadından ve her 6 erkekten birini etkisi altına alıyor. Çoğunlukla belirti vermeden sessizce ilerleyen ve bu nedenle vücutta kolayca yayılan enfeksiyon, bazı kadınlarda; hafif sarımsı akıntı, idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, vajinal bölgede yanma ve kaşınma, kızarıklık, şişlik, cinsel ilişki sırasında ağrı gelişmesi ile anormal kanama gibi yakınmalarla ortaya çıkabiliyor. Tedavi edilmezse enfeksiyon doğum sırasında bebeğe bulaşabiliyor. Bu nedenle hamileliğin ilk üç ayında klamidya taramasının yapılması, bebeğin sağlıklı dünyaya gelmesinde son derece önemli bir rol oynuyor.

  - Advertisement -

  Haberin devamı 2008 Nisan sayımızda…  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz