Diğer
  Ana SayfaBebekBebeğinizin gelişimi normal mi?

  Bebeğinizin gelişimi normal mi?

  -

  Bebeğinizin sağlığının önemli ipuçları, gelişimi takip edilerek saptanabiliyor. Anne karnında başlayan gelişimi takip edecek en yetkili kişiler elbette uzmanlar. Ancak anne-babalar olarak siz de, bebeğinizin hangi ayda neler yapabileceğini gözlemleyerek takip edebilir, gerektiğinde bebeğinizin doktoruna başvurabilirsiniz.

  Seral Çelik

  Bebeğinizin ilk 2 yılındaki değişimine inanamıyor olabilirsiniz. Haklısınız! Öyle hızla büyür ve gelişir ki, adeta her hafta başka bir beceri ve tepkiyle çıkar karşınıza. Bir bakarsınız ki, kucağınızdaki minik 'kocaman' olmuş; tırmanıyor, koşturuyor, taklit yapıyor…
  Küçük bir hatırlatma; büyüme ve gelişme iki ayrı kavram. Annelerin sık sık bu iki kavramı aynı anlamda söylemesine karşılık uzmanlar farklı anlamları olduğunu vurguluyorlar. Büyüme; kilo, boy gibi bedensel gelişimiyle ilgili. Oysa gelişme; zihinsel, dil, sosyalleşme, hareket edebilme, duyusal alanlardaki gelişmeyi anlatmak için kullanılıyor. Gelişimin her bir alanı birbiriyle yakından ilintili. Birbirlerini karmaşık bir şekilde etkiliyorlar. Bu nedenle her alanın takip edilmesi çok önemli. İşte biz de sizler için bebeklerin ay ay gelişim tablosunu hazırlamak istedik. Psikolog Onur Ünnü'den gelişimin önemli basamakları hakkında bilgi aldık. Aşağıda göreceğiniz tablo için bir not düşmekte yarar var: Bu açıklamalar, ortalamaları ifade ediyor. Yani bebeğiniz, bulunduğu ay içinde bir önceki ya da bir sonraki ayın özelliklerine uyuyor olabilir. Bu farklılığı sağlayan pek çok neden var; bebeğin cinsiyeti (örneğin, kız bebekler erkeklerden daha önce konuşabilir), bebekle bakıcı kişi arasındaki bilinçli ilgi, bebeğin genel sağlığının iyi olması, bebeğin yetenekleri… Bu nedenle, tabloya bakarak, gelişimde geriye düştüğünü fark ederseniz, paniğe kapılmadan doktorunuzla görüşmenizde yarar var.

  Haberin tamamı için Formsante'yle verilen Bebek ekini kaçırmayın…  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz