Bebek Bezi Nasıl Olmalı?

Bebeğiniz için alelade bir bez kullanmamanız gerektiğini biliyorsunuz elbette. Mesele kalitelisini seçmekte… İşte bebek bezinin 7 püf noktası…

Seral Çelik

'Piyasada onlarca bez çeşidinin içinde hangisi bebeğime uygun' diye düşünüyorsanız, size satın alırken dikkat etmeniz gereken 7 kriteri aktaralım.

1- Kız mı erkek mi?

Bebeğinizin cinsiyeti önemli. Çünkü satılan bir çok bebek bezinin üstünde kız ya da erkek yazdığını göreceksiniz. Nedenine gelince; kız ya da erkek bebeğin çişinin yayıldığı bölge farklı olduğu için bez üreticileri, bezin o kısmının emiciliğini artırıyorlar. Böylece bebeğinizin genital bölgesi kuru kalıyor.

2- Hijyenik mi?

Temizlik önemli, çünkü bebeğinizin bez bölgesi mikroplara açıktır. Temizliğinden emin olmak için öncelikle paketli ürünleri tercih edin. Çünkü taşınma sırasında ve satın alınmayı beklerken kirlenmezler. Açıkta satılan bezlerin temizliğinden asla emin olamazsınız. İkinci önemli nokta, bilinen, güvenilir markaları seçmeniz gerekir. Bu markalar, bezin temizliği konusunda hassastırlar.

3- Kilosuna göre mi?

Bez seçerken bebeğinizin ayı değil, kilosu önemlidir. Kilosunun altında ya da üstünde olması, bezin sızdırması ve bebeği rahatsız etmesi demektir. Siz de fark edersiniz ki, her bebek aynı ayda olsa bile aynı kiloda olmaz. Doğum kiloları bile farklıdır; kimi 2.500 gr doğar, kimi 4.000 gr. Bu yüzden bebeğinizin kilosuna uygun bezleri seçin. Marketlerde yenidoğandan başlamak üzere bebeğinizin tuvalet eğitimi aldığı döneme kadarki kilosuna göre (2-28 kilo arası) yaklaşık 6 ayrı bez boyu olduğunu hatırlatalım. Bez paketinin üstünde mutlaka hangi kilodaki bebeğe kullanılacağı belirtilir.

Haberin devamı 2009 Mayıs Formsante Bebek ekimizde…

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here